Bu bahar, bedeni dinleme ve isteklerini hem içgüdüsel bir doğallıkla hem de bilginin verdiği güçle
doyurma vakti olsun. Mesela haftanın bazı günlerinde tek bir öğün hafif ve serin bir smoothie ile yapılsın.
Nasıl mı? Tarifleriyle karşınızda…

Üçüncü cemre toprağa düştü, havayla suyun ardından nihayet toprak da ısınıyor. Baharın eli kulağında, gündüzlerin bundan böyle peyderpey uzamaya başlayacağı ekinoks vakti de geliyor.
İnsanın canı bu havalarda, kışın olduğu gibi yağlı ve baharatlı tatları değil, hafif yiyeceklerle serinletici içecekleri çekiyor.
Can çekmesi dediğimiz şey ise esasında öyle pek kafamıza estiği üzere vuku bulmuyor.
Canımızın bir şeyi çekmesi, aslında sadece bağırsaklardaki bakteri kolonilerinin o yiyeceğe ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.
Yani canınız sarmısak çektiğinde bedeniniz bir yerlerinde iltihap olduğunu anlatmaya çalışıyor ya da içi rokadan tereye, bebek ıspanaktan marula türlü yeşillikle dolu, bol limonlu bir salata yemek istediğinde, aslında karaciğeriniz kibarca “Selam tatlım, biraz arınsak mı?” diye soruyor.

Haftada birkaç gün, bir öğün smoothie

O zaman bu bahar, bedeni dinleme ve isteklerini hem içgüdüsel bir doğallıkla hem de bilginin verdiği güçle doyurma vakti olsun.
Alışkanlıklarda değişikliklere gidilsin, mesela haftanın bazı günlerinde tek bir öğün hafif ve serin bir smoothie ile yapılsın.
Ancak alışkanlıklar değiştirilirken bedene karşı çok nazik olmak gerektiği ve küçük ama uygulanabilir değişimlerin, büyük ama sürekliliği olmayan değişimlere evla olduğu unutulmasın.
Smoothie besleyici değerinin yüksek olması ve kolayca hazırlanması nedeniyle son yıllarda popüler bir içecek haline geldi ancak her smoothie her bünye için uygun değildir ve içeriği doğru hazırlanmamış bir smoothie sağlığa zarar bile verebilir.

Ayurvedik smoothie’nin üç kuralı

 1. Smoothie yaparken dikkat edilmesi gereken ilk kural, meyvelerle sebzelerin karıştırılmamasıdır.
  Muz, limon suyu ve böğürtlenle harika bir sabah smoothie’si yapılabilir ancak mesela muz, limon suyu ve ıspanak üçlüsü Ayurvedik kurallara göre doğru değildir.
  Böyle bir smoothie çelişkili mesajlar vererek bedenin enerjisini yükseltmek yerine düşürecektir.
  Bu arada meyve ve sebze ayrımı yapmakta zorlananlara küçük bir hatırlatma: Çekirdeği olan her bitki meyve, olmayanlarsa sebzedir. “Muzun çekirdeği mi var?” dediğinizi duyar gibiyim ama siz muzun evcilleştirilmeden önceki halini bir görseydiniz!
 1. İkinci kural, farklı mevsimlere ait sebze ya da meyvelerin bir arada kullanılmamasıdır.
  Kereviz sapıyla salatalığı aynı karışım içinde kullanmak, bedenin ısı dengesini ayarlamasına faydadan çok zarar verecektir.
 1. Ve üçüncü kural… Fıstık ezmesi, keten tohumu, tahin gibi yağlı tohumlar, yulaf gibi tahıllar ve zencefil, zerdeçal gibi türlü baharat; meyveler ya da sebzelerle karıştırılmaz.
  Karıştırılırsa bedene yine karmaşık mesajlar ulaşır ve sindirim sistemi taze meyvelerle yağlı tohumları beraber sindirmekten zarar görür.

Detoks niyetine…

Smoothie bedeni, sindirim sistemini temizler, arındırır ve bir nevi detoks görevi görür ancak birkaç ufak ayrıntıyla bu faydayı artırmak mümkündür.
Bu arada, Ayurveda’ya göre, yapılan karışım çok soğuk olmamalıdır, üçten fazla malzeme içermemelidir, sabahları meyve, akşamları sebze karışımları tercih edilmelidir.
Herhangi bir metabolik rahatsızlığı olmayanlar haftada birkaç gün, bir öğün smoothie içerek baharı daha hafif karşılayabilir.
Herhangi bir metabolik rahatsızlığı olanlar, hamileler, gelişim çağındaki çocuklar, doktorlarına danışmadan öğünlerinin yerine smoothie koymamalıdır.

Mayaların Mutluluk Sırrı Smoothie’si
1 adet muz
1 Kudüs hurması
1 tatlı kaşığı ham kakao
Nasıl yapılır? Malzemelerin tümü 1/2 su bardağı suyla beraber smoothie makinesinden geçirilir ve afiyetle içilir. Kakao, Mayalar zamanından bu yana sinirleri yatıştıran, bünyeyi sakinleştiren büyülü bir meyvedir ve nefis kokusuyla sizi hem mutlu edecek hem de uykunuzu düzenleyecektir.

Çengelköy Smoothie’si
2 adet salatalık
1 adet yeşil elma
1/2 limon suyu
Nasıl yapılır? Malzemeleri iyice yıkayıp ufak ufak doğradıktan sonra 1/2 bardak suyla smoothie makinesinden geçirip içebilirsiniz.

Herkese rengârenk, lezzetli, enerji dolu smoothie’lerle hafif ve mutlu baharlar!

Ayrıca sitemizde Ferahlatan Yazlık Smoothie tariflerimiz sizleri bekliyor.