iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Subscribe Now
Trending News
Uykunun İçinden, Uykuya Dair

Uykusuzluk Nedir? Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykuya zor dalanlar ya da gece boyunca en az birkaç kez uyananlar; bu yazı sizin için! Gün içinde sık sık baş ağrısı çekiyor, konsantrasyon güçlüğü yaşıyor, sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Hepsinin nedeni geceleri uyuyamamanız olabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek bu sorunla başa çıkmak için yapmanız gerekenleri söylüyoruz.

Uykuya Dair

Uyku nedir?

1950’li yıllara kadar günlük hayatımızın pasif bir parçası sayılıyordu. Ama 70 yılda fark edildi ki beyinlerimiz uyku sırasında son derece aktif. Üstelik günlük performansımızı, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı, henüz yeni yeni anlamaya başladığımız birçok yönden etkiliyor. O zaman yakın plan: Uyku nedir, neden önemlidir?

Uyku Bozuklukları

Narkoz almış gibi: Narkolepsi

Kökeni merkezi sinir sistemine, özellikle beyne dayanan nörolojik bir bozukluk. Genetik temeli olsa da kalıtımsal bir rahatsızlık değil. İnsan dışındaki pek çok memeli türünde de rastlanıyor. Ve hâlâ belirlenmemiş tetikleyici faktörler olduğu düşünülüyor. Karşınızda aşırı uykululuk hastalığı narkolepsi…

Her Şey Uykudan, Uyku Bozuklukları

Bir Kızılderili şefi değil: Huzursuz bacak

Bütün gün koşturmuşsunuz, gece şöyle oturmuş ya da uzanmışsınız, nihayet hareket etmeden durabileceksiniz. Fakat o da ne! Üstünüzde öyle rahatsız edici bir his var ki bacaklarınızı kıpırdatmazsanız geçmeyecek. Evet, belki bu tatsız hissi geçici olarak hafifleteceksiniz ama bunun sonu gelmeyecek ve uyku durumunuzu altüst edecek. Sizi senaryo özetini okuduğunuz bu gerilim filmimizin başrol oyuncusuyla tanıştıralım: Karşınızda huzursuz bacak sendromu!