iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

Güncel Kültür

Ayın Teması, Güncel Kültür, İyi Hayat, Öz Bakım, Wellbeing / Mindfulness, Yenilenme Zamanı, Yoga / Meditasyon...

2023’e damga vuracak 5 sağlık trendi

Son birkaç yılda sağlık ve iyi yaşam hepimiz için çok daha büyük bir önem ve anlam kazandı. Artık vücut sinyallerimizi veya kötü rutinlerimizi görmezden gelmiyoruz, davranışlarımızı değiştirmek için olumlu kararlar almaya dikkat ediyoruz. Deneyimler ve yeni araştırmalar ışığında oluşturulan 2023 trendlerine bakarak bu konuda bir adım öne geçebiliriz. İyi uyku Uyku; iyileştirebilmesi için beslenme düzeninden gevşeme egzersizlerine çok çeşitli alanlara odaklanmayı kapsayan, büyüyen bir trend. Ama tüm dünyada bütünsel sağlığa etkileri her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Önümüzdeki dönem, hepimizin uykuyla ilişkisini çok daha ciddi olarak gözden geçireceği çok belli. İyi Uyku İyi Hayat’ın başlattığı farkındalık hareketi bu günlerin geleceğini öngörerek yola çıkmıştı zaten. Bizimle birlikte sağlıklı bir yaşamın temellerini sağlam atmaya ne dersiniz? Unutmayın ki aşağıda okuyacağınız başlıkların önemli bir kısmı, iyi bir uyku rutini oluşturduğunuzda kendiliğinden yoluna girecek. Ruh sağlığı Son yıllarda hiç ara vermeden üstümüze üstümüze yağan stres sağanağından sonra ruh sağlığımızı desteklemek ve beslemek konusunda daha bilinçli hale geldik. Fiziksel olarak aktif olmanın veya öz bakımımıza zaman ayırmanın zihinsel olarak da daha iyi hissetmemize yardımcı olması yeni bir şey değil….

Ayın Teması, Güncel Kültür, İyi Hayat

İnsanlık tarihinin ‘yatay’ hali

Yatak odasından koca imparatorlukları idare eden krallar, yatağın yosun dolu çuvallardan USB girişleriyle donatılmış akıllı tasarımlara uzanan yolculuğu, altın yatakla sonsuzluğa uğurlanan firavunlar, özel yatak odalarında ama yüzlerce kişinin gözü önünde gerçekleşen doğumlar, zenginlik göstergesi şatafatlı yataklar… Antropoloji profesörü Brian Fagan ile arkeolog Nadia Durrani’nin müthiş incelikli, derinlikli ve okuması pek zevkli çalışması ‘Yatakta Neler Yaptık?/Yatay Bir Tarih’ hayatımızın üçte birini geçirdiğimiz yataklar üzerine, baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor.

İyi Hayat, Güncel Kültür

COVID’le evde mücadele taktikleri

Omicron varyantı nedeniyle, COVID salgınında hiç olmadığı kadar yoğun günlerden geçiyoruz. Peki bu süreçte hem hastalanmamak hem de hasta olduktan sonra kısa sürede toparlanabilmek için neler yapmak gerekiyor? Evde COVID’le mücadele taktiklerini iç hastalıkları uzmanı Dr. Ozan Kocakaya ile beslenme ve diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz’e sorduk.