iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

İyi Uyku Sohbetleri

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın ile Fonksiyonel Beslenme ve Uyku

Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizyoloji Anabilim Dalı’na bağlı çalışan bir tıp doktoru. Özellikle son dönemde kendisini, kitleleri fonksiyonel beslenme teknikleriyle doğru beslenme konusunda aydınlatmaya adamış bir bilim insanı. Onu çok aktif kullandığı Instagram üzerinden tanıdım. Doğru beslenme konusunda çok basitleştirerek bizlerin anlayabileceği şekilde verdiği bilgilerden çok faydalandım. Kendisiyle fonksiyonel beslenme ve uyku konuştuk. Beyin araştırmaları da yapan bir tıp profesörüyle konuşmak için daha doğru bir konu olamazdı.

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Psikolog Melis Keşan ile Bebek Uykusu

Melis Keşan, psikoloji eğitimine paralel olarak pazarlama ve uluslararası ilişkiler eğitimi de almış, kurumsal firmalarda uzun süreler çalışmış, yani ‘beyaz yaka’ dünyasını iyi bilen bir isim. Seneler sonra psikoloji alanına geri döndüğünde özellikle bebek ve çocuk uykusu konusuna odaklanmış. Biz Keşan’la 2017-2018 yıllarında Yatsan mağazalarında yeni ebeveynlere birlikte verdiğimiz ‘Bebek Uykusu’ seminerleri sırasında tanıştık. Orada danışanların yaşadıkları zor süreçleri de onun insani ve güven veren tarzını da gözlemleme fırsatım oldu. Melis Keşan, geçen yıl ‘Uyanış-Bebek ve Çocuk Uyku Sorunlarına Bilimsel ve Duyarlı Çözümler’ isimli bir kitap yayımladı. Biz de hem bu kitabı hem de bebeklerde sık yaşanan uyku sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuk.

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Gazeteci Nilay Örnek ile Meraklı Uyku

Gazeteci Nilay Örnek uzun yıllardır farklı yayın ve platformlarda çalışmış bir basın emekçisi. Kendi tabiriyle çok meraklı bir insan. Üstelik merak duyduğu konulara biz takipçilerini de sürükleme özelliği var. Son yıllarda yaptığı ‘Nasıl Olunur?’ podcast dizisiyle çok sayıda hayran kazanmış durumda. ‘Bütün İyiler Biraz Küskündür’ ve ‘Her Umut Ortak Arar’ adlı iki de kitabı var. Hem blog yazıları ham da sosyal medya kanalları üzerinden kendisi gibi meraklı bir takipçi kitlesiyle buluşan Örnek’le çok sayıda başlığa uzanan zengin bir sohbetimiz oldu.

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Mutluluk Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Türker Baş ile Huzurlu Uyku

Sevgili Türker Baş’la kendisinin düzenlediği, Türkiye’nin ilk mutluluk konferansı ‘Joyology Talks’ vasıtasıyla tanıştık. Türker Hocam renkli kişiliğiyle olduğu kadar mutluluk gibi nörolojik olarak da çok soyut bir konuyu herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmasıyla da öne çıkıyor. Kendisinin ‘Joy.ology: The Chemistry of Happiness’ kitabını ve ‘Joy.ology Talks’ kayıtlarını konuya ilgi duyan herkese tavsiye ederim. Bizim yaptığımız sohbet de konuya güzel bir giriş yapmanızı sağlayacaktır.

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Basketbol Antrenörü Ertuğrul Erdoğan ile Sportif Uyku

Basketbol koçu sevgili Ertuğrul Erdoğan’ı yaklaşık 10 yıldır tanıyorum. Kendisi beyefendi kişiliği, her zaman üzerinde taşıdığı alçakgönüllülüğü ve hoş sohbetiyle mutlaka İyi Uyku Sohbetleri’nde olmasını istediğim bir arkadaşımdı. Ayrıca oyuncularına olan insancıl yaklaşımı ve holiganlıktan uzak tavırlarıyla tüm spor branşlarına örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Ertuğrul Koç’la sohbetimizde liderlik, kazanmak, kaybetmek, kariyerdeki zor dönemeçleri atlatmak konularında ufuk açacak önemli noktalar olduğuna inanıyorum. Tabii ki uyku ve spor performansı da çok önemli bir başlık…

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Yatsan CEO’su Gökalp Bahçeli ile Nasıl İyi Uyuruz?

İyi Uyku Sohbetleri’nin ikinci bölümünde “Nasıl iyi uyuruz?” sorusuna olabildiğince pratik tavsiyelerle cevap arıyoruz. Gazete ve dergilerde kolay uyumamızı sağlayan bitki çayı tariflerinden geçilmediği bugünlerde iyi uykunun tarifi nedir? Neler iyi uykuyu etkiler? Uyku ortamımız uykumuzu nasıl şekillendirir? Psikolojik durumumuz, gün içinde maruz kaldığımız stres uykumuzu gerçekten etkiler mi? Bu ve bunun gibi pek çok zor sorunun net cevabı bu bölümde!

oyun
İyi Uyku Sohbetleri

Yatsan CEO’su Gökalp Bahçeli ile Neden İyi Uyku?

İlk programda, “Neden iyi uyumalıyız?” sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz. Geceleri fethetmeye başladığımızdan beri, yani sokakların, evlerin aydınlatılmasından bu yana, uyku süremiz her geçen yıl biraz daha azaldı. Sanayi toplumu büyük bir uyku krizi yaşıyor. Sadece yetişkinler değil, ergenler, hatta çocuklar bile uyku yoksunluğu çekiyor.