iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

Uykuya Dair

Ayın Teması, İyi Uyku, Uykuya Dair, Yenilenme Zamanı

Horlamayı durdurmak için 10 ipucu

İyi Uyku İyi Hayat olarak uykunun önemini ve değerini en iyi bilen ekibiz. Yani yenilenmeye uykunuzdan başlamanız gerektiğini söylemek bizim vazifemiz. Gelin, işe horlama derdinden kurtularak başlayalım… Horlama nedir? Uyku sırasında yutak bölgesinde yumuşak damak, küçük dil ve bademciklerde gevşeme oluşuyor. Bu gevşemeyle birlikte bu bölgedeki yumuşak doku, solunuma bağlı olarak titriyor. İşte o titreşimin etkisiyle yumuşak dokunun çıkardığı ses, ‘horlama’ olarak tanımlanıyor. Horlama çok yaygın ve yetişkinlerin yüzde 40 kadarı bu sorundan etkileniyor. Erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık görüldüğü ve yaşla birlikte arttığı da bilinen horlama, hem horlayanın hem de çevresindekilerin uyku kalitesini bozabiliyor. Ayrıca gündüz aşırı uyku hali, sinirlilik, zihinsel işlevlerde azalma ve ilişki sorunlarına neden olabiliyor. Şiddetli vakalarda, insanların gece boyunca aralıklı olarak nefes alma mücadelesi verdiği veya nefes almayı durdurduğu obstrüktif uyku apnesi için erken bir uyarı işareti olabiliyor. Bu tür uykuyla ilgili solunum bozuklukları için yardım almak, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere pek çok sağlık sorunu riskinin artmasıyla bağlantılı olduğundan çok önemli. Sizin horlamanız ne tür? Horlamanızın nereden kaynaklandığını anlamak, hem kendiniz hem de hayatı paylaştığınız…

Ayın Teması, İyi Uyku, Uykuya Dair

Şehre dönenler online mı?

Telaşın hayatımızda çok daha az yer tuttuğu, birlikte vakit geçirip paylaşmanın tadına vardığımız yazı bitirdik. Okulların açıldığı, senelik iş planlamalarının yapılmaya başlandığı, tahammülün giderek azaldığı günler kapıda. Bu dönemde uykumuza gereken özeni gösteremeyebiliriz. Ama yeni bir araştırma gösteriyor ki o zaman bencilliğimiz de kat kat artıyor ve hayat çekilmez hale geliyor.

Ayın Teması, İyi Uyku, Uykuya Dair

Uyumak ah ne hoştur, yıldızların altında

Açık havanın ve elbette doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceğimiz aydayız. İmkânınız varsa sahilde bir şezlonga kıvrılın ya da kamp çadırınızı serin bir ormanın gölgesine kurun. Belki bir karavan kiralayıp daha önce gitmediğiniz yerlere bile gidersiniz. Nasıl yaparsanız yapın, doğada uyumanın nimetlerinden yararlanma fırsatını kaçırmayın.

İyi Uyku, Uykuya Dair

Ergenlerin uyku karnesi zayıf

Ergenlik, çocukların yeni bir döneme adım attığı, bilinmezlerle dolu bir deneyim süreci. Hem ruhsal hem de fiziksel özellikler bu dönemde yeniden şekilleniyor. Uyku düzeni de bunlardan azade değil. Ergen uykusuyla ilgili tüm detayları Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sevda İsmailoğulları’ndan dinledik.