iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Subscribe Now
Trending News

Uykuya Dair

Ayın Teması, İyi Uyku, Uykuya Dair

Uyumak ah ne hoştur, yıldızların altında

Açık havanın ve elbette doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceğimiz aydayız. İmkânınız varsa sahilde bir şezlonga kıvrılın ya da kamp çadırınızı serin bir ormanın gölgesine kurun. Belki bir karavan kiralayıp daha önce gitmediğiniz yerlere bile gidersiniz. Nasıl yaparsanız yapın, doğada uyumanın nimetlerinden yararlanma fırsatını kaçırmayın.

İyi Uyku, Uykuya Dair

Ergenlerin uyku karnesi zayıf

Ergenlik, çocukların yeni bir döneme adım attığı, bilinmezlerle dolu bir deneyim süreci. Hem ruhsal hem de fiziksel özellikler bu dönemde yeniden şekilleniyor. Uyku düzeni de bunlardan azade değil. Ergen uykusuyla ilgili tüm detayları Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sevda İsmailoğulları’ndan dinledik.

İyi Uyku, Uykuya Dair

Sahi, siz nasıl uyuyorsunuz?

18 Mart Dünya Uyku Günü’nü bahane edip günün farklı saatlerinde iş başı yapan, dolayısıyla yatağıyla birbirinden farklı saatlerde buluşan 12 yetişkine uyku rutinlerini sorduk. Hekim, set çalışanı, yazar, oyuncu, çiftçi, temizlik işçisi, mutfak şefi, bar işletmecisi, mimar, yönetmen, mühendis konuklarımızın uyku alışkanlıklarını dinledik.

İyi Uyku, Uykuya Dair

Dünya Uyku Günü kutlu olsun!

Her yıl mart ayında Dünya Uyku Derneği’nin düzenlediği Dünya Uyku Günü’nün bu yılki sloganı belli oldu. 18 Mart 2022 Cuma günü hep beraber uykuyu kutlayacak, bu senenin sloganı olan ‘Kaliteli uyku, sağlam zihin, mutlu dünya’ mottosunu bir kez daha dillendireceğiz. Öncesinde Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sevda İsmailoğulları rehberliğinde uykunun izinde bir gezintiye çıkıyoruz.

İyi Uyku, Uykuya Dair

Nedir bu çalar saat gibi uyandıran baş ağrısı?

Gece yatağa yattınız, uykuya daldınız ve şiddetli bir ağrıyla uyandınız. Üstelik bu durum neredeyse her gece tekrarlamaya başladı. En az 15 dakika, bazen saatlerce süren, orta şiddette hatta şiddetli seyredebilen bu ağrının adı hipnik baş ağrısı. Özellikle 50 yaş ve üzerindeyseniz sadece uykuda ve hep aynı saatte başladığı için çalar saat baş ağrısı da denen bu rahatsızlıktan mustarip olabilirsiniz. Bilinen ve bilinmeyen noktaları Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar’a sorduk.