iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

Uykuya Dair

Yatsan
Ayın Teması, Bahar Uykusu, Güncel Kültür, İyi Hayat, İyi Uyku, Mart: Uyku Ayı Sakin Kalma Rehberi, Uykuya Dair...

Dünya Uyku Günü’nde Sağlıklı Uykuyu Kutlayın

Dünya Uyku Derneği, bu yıl Dünya Uyku Günü olarak kutlanan 17 Mart 2023 Cuma günü ve etrafında, uyku sağlığı farkındalığı etkinlikleri düzenlemek için küresel bir eylem çağrısı yayınladı. Dernek üyeleri, uyku uzmanları ve 70’ten fazla ülkedeki toplum sağlığı savunucuları, uyku sağlığını geliştirmek için yerel, bölgesel ve ulusal etkinlikler düzenleyecek. Elbette her şey İyi Uyku İyi Hayat için! Bu yıl Dünya Uyku Günü’nün tema cümlesi, “Sağlık İçin Uyku Esastır” olarak belirlendi. Tıpkı iyi yemek ve egzersiz yapmak gibi, uyku da kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal esenliği için temel oluşturan bir davranış. Ancak ne yazık ki hâlâ genel sağlık için gerekliliği tam olarak anlaşılmış değil. İşte Dünya Uyku Günü her yıl uyku sağlığı uzmanları ve iyi uyku savunucularıyla birlikte uyku sağlığını geliştirmek için bir fırsat oluyor. Çünkü unutmayın ki belli bir hedef için güçleri, çabaları birleştirmek, her zaman bireysel mücadeleden daha büyük etki yaratıyor. Siz de Dünya Uyku Günü’nde uyku sağlığı hakkında bilgilenin, bilgi verin ve İyi Uyku İyi Hayat hareketini büyütmeye yardımcı olun! Dünya Uyku Günü neden var? Dünya Uyku Günü, genellikle modern yaşam alışkanlıkları…

Yatsan
Ayın Teması, Bahar Uykusu, İyi Uyku, Uykuya Dair, Yenilenme Zamanı

Horlamayı durdurmak için 10 ipucu

İyi Uyku İyi Hayat olarak uykunun önemini ve değerini en iyi bilen ekibiz. Yani yenilenmeye uykunuzdan başlamanız gerektiğini söylemek bizim vazifemiz. Gelin, işe horlama derdinden kurtularak başlayalım… Horlama nedir? Uyku sırasında yutak bölgesinde yumuşak damak, küçük dil ve bademciklerde gevşeme oluşuyor. Bu gevşemeyle birlikte bu bölgedeki yumuşak doku, solunuma bağlı olarak titriyor. İşte o titreşimin etkisiyle yumuşak dokunun çıkardığı ses, ‘horlama’ olarak tanımlanıyor. Horlama çok yaygın ve yetişkinlerin yüzde 40 kadarı bu sorundan etkileniyor. Erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık görüldüğü ve yaşla birlikte arttığı da bilinen horlama, hem horlayanın hem de çevresindekilerin uyku kalitesini bozabiliyor. Ayrıca gündüz aşırı uyku hali, sinirlilik, zihinsel işlevlerde azalma ve ilişki sorunlarına neden olabiliyor. Şiddetli vakalarda, insanların gece boyunca aralıklı olarak nefes alma mücadelesi verdiği veya nefes almayı durdurduğu obstrüktif uyku apnesi için erken bir uyarı işareti olabiliyor. Bu tür uykuyla ilgili solunum bozuklukları için yardım almak, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere pek çok sağlık sorunu riskinin artmasıyla bağlantılı olduğundan çok önemli. Sizin horlamanız ne tür? Horlamanızın nereden kaynaklandığını anlamak, hem kendiniz hem de hayatı paylaştığınız…

Ayın Teması, İyi Uyku, Şehre Dönüş / Küçük Kaçamaklar, Uykuya Dair

Şehre dönenler online mı?

Telaşın hayatımızda çok daha az yer tuttuğu, birlikte vakit geçirip paylaşmanın tadına vardığımız yazı bitirdik. Okulların açıldığı, senelik iş planlamalarının yapılmaya başlandığı, tahammülün giderek azaldığı günler kapıda. Bu dönemde uykumuza gereken özeni gösteremeyebiliriz. Ama yeni bir araştırma gösteriyor ki o zaman bencilliğimiz de kat kat artıyor ve hayat çekilmez hale geliyor.

Yatsan
Ayın Teması, İyi Uyku, Şehre Dönüş / Küçük Kaçamaklar, Uykuya Dair

Modern şehir hayatı uykuyu nasıl etkiler?

Onca olumsuz yanına rağmen şehri terk etmek çoğu zaman kolay değil. Çünkü kabul edelim ki şehirde yaşamak her zaman kırsal yaşamdan çok daha heyecan verici ve sürprizli. Ama özellikle İstanbul gibi hiç uyumayan bir kentteyseniz uykunuzun da bundan etkileneceğini baştan kabul edip önlemlerinizi almalısınız.

Yatsan
Ayın Teması, Doğaya ve Doğala Dönüş, İyi Uyku, Uykuya Dair

Uyumak ah ne hoştur, yıldızların altında

Açık havanın ve elbette doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceğimiz aydayız. İmkânınız varsa sahilde bir şezlonga kıvrılın ya da kamp çadırınızı serin bir ormanın gölgesine kurun. Belki bir karavan kiralayıp daha önce gitmediğiniz yerlere bile gidersiniz. Nasıl yaparsanız yapın, doğada uyumanın nimetlerinden yararlanma fırsatını kaçırmayın.