iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

E Bebeğime

E Bebeğime, Çocuk ve Uyku

Çocuklarda Sağlıklı Uyku İçin 7 Etkili Öneri

Pek çok ebeveyn televizyon, tablet, akıllı telefon gibi iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla çocuklarının geç yatmasından şikâyet ediyor. Uyku eksikliğinin sonuçlarından biri olarak da onların hem sağlığı hem de okul başarısı nedeniyle endişeliler. Peki çocuklarda yeterli ve kaliteli uyku için neler yapılabilir? Yeterli ve kaliteli uyku çocuklarda bağışıklığın güçlenmesinden zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine dek çok önemli rol oynuyor. Pek çok bilimsel araştırmanın ortak sonucu bu. Dolayısıyla anne-babalar yaygınlaşan iletişim araçları nedeniyle uyku eksikliği yaşayan çocuklarının hem sağlığından hem de okul başarısından endişe duyuyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmre Gökyar, çocukların saat 22.00’den önce mutlaka uykuya dalması gerektiğini belirterek, “Aksi durumda çocuğun büyümesi yavaşlar ve vücut direnci düşer. Bu da zaman içinde birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bebeklerde ve çocuklarda yeterli ve kaliteli bir uyku, en az iyi beslenmek kadar önemlidir” diyor. “Bizim yanımızda yatmazsa uykuya dalamıyor”, “Cep telefonunda oyun oynamaktan geç yatıyor”, “Erken yatarsa uyuyamıyor”… Birçok anne-baba, çocuklarında bu ve benzeri sorunlar nedeniyle uzmanlara başvurarak çözüm arıyor. Dr. Gökyar, çocuklarda uyku bozukluklarının büyük çoğunluğunun davranışsal olduğunu vurguluyor: “Özellikle günümüzde televizyon, tablet,…

Ayın Teması, Çocuk ve Uyku, E Bebeğime, Şehre Dönüş

Okula dönüş için ipuçları

Anne-babalar bilir; çocukların okul başarısı için iyi uyku şarttır. Çünkü ancak kaliteli uyku sayesinde ruh halleri iyileşir, odaklanma becerileri ve bilgileri akılda tutma becerileri gelişir. Yani uyku, öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Şehre dönüşün önemli bir parçasını oluşturan okula dönüş için bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz.

E Bebeğime, Çocuk ve Uyku

Çocuklarda okul başarısının formülü

Çocuklarda uyku sorunları, özellikle büyümeyi ve okul başarısını olumsuz etkiliyor. Hatta uzun vadede akciğer ve kalpte çeşitli hastalıklar bile ortaya çıkabiliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ayşe Ayzıt Kılınç hem çocuklarda karşılaşılan uyku problemlerini ve çözümlerini anlattı hem de Cerrahpaşa bünyesinde yeni hizmete giren uyku laboratuvarları hakkında bilgi verdi.

E Bebeğime, Hamilelik ve Uyku, Röportajlar, Uyku Evreni

Gebelikte ve emzirirken uyku

Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen fizyolojik değişikliklerle birlikte uyku düzeninde de aksamalar görülüyor. Kimi görüşlere göre bu düzensizlik, anne adayını doğumdan sonraki uykusuz gecelere hazırlasa da özellikle emziren anneler için uyku düzeninin korunması, süt üretiminin devam etmesi ve bebeğin sağlıklı beslenmesi anlamına geliyor. 1-7 Ekim Emzirme Haftası vesilesiyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları Doç. Dr. Ozan Doğan ve Dr. Hakan Kızılet, gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların yaşadığı uyku sorunlarına karşı yapılabilecekleri anlattı.

E Bebeğime, Çocuk ve Uyku

Anaokuluna başlama süreci

Anaokuluna başlamak çocukların hayatlarının ilk senelerinde yaşadıkları belki de en önemli konulardan biri. Bu nedenle bu sürecin nasıl ele alındığı da onların hayatında oldukça değerli. Duyarlı, çocuk özelinde biricik tasarlanmış, duygusal destek verilmiş süreçler onlar için bir gelişim adımı, bağımsız bir birey olma yolculuklarında önemli bir basamak. Bu basamağı deneyimlerken de doğal olarak davranışları, yemek yeme ve uyku gibi rutinleri etkileniyor, değişimler gösterebiliyor. Bu bakış açısı ile anaokuluna başlama sürecinde ebeveynlere tavsiyelerim aşağıda…

Popüler Kültür, Yenidoğan ve Uyku

Babalar Günü’nüz kutlu olsun ve kulübe hoş geldiniz!

Yenidoğan bebek ve hem onun hem de ona bakanların uyku düzeni söz konusu olduğunda türkümüz belli: “Analar çeker yükü, kimsenin bilesi yok!” Ama bu dengeler yavaş yavaş değişiyor, babalar son yıllarda çocuk bakımında olması gerektiği gibi etkin rol üstleniyorlar. Bugün Babalar Günü, biz de bu vesileyle baba adaylarının ve yeni babaların uykularını kaçıran temel durumlara göz atıyoruz.