iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Şimdi Abone Ol
Trend Haberleri

Seyahat / Doğa

İyi Hayat, Seyahat / Doğa

Dört günde dört dörtlük Doğu Karadeniz

Yazın kavrulan Ege’sinden kalkıp Karadeniz’in içimizi serinleten dağlarına uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok yer görmüş biri olarak, Karadeniz’in dağlarında, yaylaların puslu görüntüsünde, Sümela’nın merdivenlerinde hissettiğim hayranlığı her görenin hissettiğine emin bir şekilde, bu seyahati aktarıyorum. GÜN  Açılışı kuru-pilavla yapın  Bu yörenin gezileri, bölgenin en işlek havalimanı olan Trabzon’dan başlıyor. Uçağınızdan çıkınca, ilk işiniz kuru fasulye (bundan sonra kuru olarak anılacaktır), kavurma, pilav üçlemesiyle açılış yapmak olacaksa, tek durağınız Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısıdır. Buraya uğramadan, Maçka yoluna girmemenizde fayda var. Kuru-pilav bana uygun değil diyorsanız, Terminal Pide veya Karpi Pide, meşhur Trabzon pidesi lezzetini almak için doğru seçeneklerdir. İstikamet Sümela Maçka’ya dönünce iklim değişiyor, ağaçların gölgesi ve serinliği kendini hissettirmeye başlıyor. Enerjinizin en üst düzeyinde olduğunuz noktada başlayan Sümela yolculuğu, sizi tarihte de çok gerilere götürüyor. Sümela Manastırı, 365-395 yılları arasında vadiden yaklaşık 300 metre, deniz seviyesinden 1.150 metre yukarıya, ‘Kara Kaya’ adıyla anılan tepeye kurulmuştur. ‘Mela’, Antik Yunanca’da ‘kara’ anlamına geliyor, manastırın isminin de buradan geldiği düşünülüyor. 19’uncu yüzyıla kadar, genişletilerek, tamir edilerek ve ek binalar yapılarak günümüze ulaşan Sümela Manastırı,…

Ayın Teması, İyi Hayat, Seyahat / Doğa

Gıda israfını azaltmanın 13 kolay yolu

Dünyada üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri çeşitli nedenlerle israf ediliyor. Bu sadece paranın boşa gitmesi demek değil. Atılan yiyecekler çürüyerek, en yaygın ikinci sera gazı olan metan gazı çıkarıyor; yani iklim değişikliği sorununu büyütüyor. Aynı zamanda çok fazla su israfına da neden oluyor. Size vereceğimiz kolay ipuçlarıyla bu zararları azaltmak için ilk adımları atabilirsiniz.

İyi Hayat, Ayın Teması, Bahar, Seyahat / Doğa, Tatil

Zamanın durduğu yer: Ayvalık

Çocukluğun neşeli yaz tatilleri, ergenliğin eve gece geç gidebilme telaşı, olgunlukta curcunasıyla kaçırtmayan tatlı dokusu… Tıkırtılı arnavutkaldırımı, cumbalı evleri, derin deniz tutkusu… Bol malzemeli çıtır tostu, meşhur lokması, ille sakızlı kurabiye kokusu… Ayvalık’ta her yaşın ayrı bir güzelliği, coşkusu, lezzeti var. Üstelik şimdi bahar. O halde istikametimiz belli!

Seyahat / Doğa, İyi Hayat

Zamanlar, kültürler, lezzetler buluşması: Mardin

Uzaktan geliyorsanız en fazla 1.5 saatlik uçak yolculuğu sonrasında, havalimanından çıkışınız itibariyle; Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve Süryanilerin şehrine girersiniz. Artık Mardin, ‘Mêrdin’ olmuştur. Tüm şehirler gibi Mêrdin de zaman geçtikçe büyümüş, yeni yapılarla değişmiş, evrilmiştir. Asıl Mêrdin, halk arasında ‘Eski Mardin’ olarak adlandırılan, bilinen 10 bin yıllık geçmişiyle, üzerinde Suriye’nin sarı tozunun bulunduğu, eteğine sıra sıra evlerinin asılı olduğu bir dağdır. Gelin, birlikte gezelim…

Seyahat / Doğa, İyi Hayat

Her yönüyle iklim krizi

Dünyamız, bize sunduklarının değerini geç anladığımız; bizi, bizden öncekileri, bizden sonrakileri besleyen, büyüten, yaşatan gezegenimiz. “Benden sonra tufan” demeyecek herkes için iklim krizini, dünyanın nasıl bu hale geldiğini, geleceğimizi masaya yatırıyoruz.