iyiuykuiyihayat.com Yatsan’ın yaşam tarzı sitesidir
Subscribe Now
Trending News

İdeal Uyku

İyi Uyku, Ayın Teması, Bahar, İdeal Uyku, Uyku Evreni, Yeni Başlangıçlar

İyi hayatın tek şartı: İyi uyku

Günlük yaşamda sağlıkla ilgili verilerimizden bilişsel düzeyimize ve ruhsal durumumuza kadar hemen her alanı etkileyen uyku düzeni, ileriki yıllarda ortaya çıkabilecek hastalık risklerimiz için de belirleyici. Peki uzun vadede uyku yoksunluğunun nelere yol açabileceğini biliyor muyuz? Nöroloji ve uyku bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu’dan öğrendik.

İyi Uyku, İdeal Uyku, Röportajlar, Uyku Evreni, Uykusuzluk ve Migren

Uyku düşmanı migren nasıl geçer?

Hava sıcaklıklarının özellikle gün içinde değişkenlik gösterdiği mevsimlerde migren atakları daha sık görülüyor. Migrenin tetiklenmesiyle birlikte ortaya çıkan sorunlardan biri de uykusuzluk. Peki mevsim geçişlerinde migren ataklarına karşı neler yapılabilir? Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, İyi Uyku İyi Hayat okurları için anlattı.

İyi Uyku, Diyabet ve Uyku, İdeal Uyku, Röportajlar, Uyku Evreni

Diyabet hastaları nasıl iyi uyur?

Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre Türkiye’de 20-79 yaş aralığında 7 milyondan fazla diyabet hastası var. Yaklaşık 3 milyon kişi ise diyabetli olduğundan haberdar değil. Onunla birlikte görülen sağlık sorunlarından biri de uyku bozuklukları; özellikle de uyku apnesi ve huzursuz bacaklar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlu Öğretim Üyesi ve Türk Uyku Tıbbı Derneği Üyesi Prof. Dr. Derya Karadeniz, diyabetlilerin en sık yaşadığı uyku sorunlarını İyi Uyku İyi Hayat okurlarına anlattı.

Ayın Teması, Aşk, İdeal Uyku, İyi Uyku, Uyku Evreni, Yeni Başlangıçlar, Yeni Yıl...

Uyku sevdiren oda için 7 ipucu

Kaliteli uyku için her şeyden önce ideal uyku ortamı oluşturmak gerek. Tabii bu yolda seçimlerinize yön verecek çeşitli unsurlar bulunuyor. yatak odanızın genel tasarımından yastık kılıfına kadar her şey bunlara dahil. Aydınlatıcı yazılarımız sayesinde Yatsan’dan size en uygun yatağı zaten seçtiğinizi kabul ediyor, sizi tamamlayıcı unsurlarla uykuyu sevdiren bir yatak odası oluşturmanın temel kılavuzuna davet ediyoruz.

İyi Uyku, İdeal Uyku, Uyku Evreni

Az uyku kalp krizi nedeni olabilir

Kalp damar hastalıkları, tüm dünyada birinci ölüm nedeni. Pek çok sebebi bulunan bu hastalıkların son yıllarda öne çıkan bir önemli nedeni de uyku sorunları. Peki özellikle kalp sağlığı açısından azalan uyku süreleri ne gibi problemlere yol açıyor? 29 Eylül Dünya Kalp Günü yaklaşırken, Türk Kardiyoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu’ndan öğrendik.