Çok fazla değil çok fazlı uyku

‘F’ maddesinde uykunun fazlarından söz etmiştik. Şimdi ise sizi yepyeni bir kavramla tanıştırıyoruz: Polifazik yani çok fazlı uyku.

Dünyanın yetersiz uyku salgınından mustarip olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Ancak yatakta daha az vakit geçirmeye çalışan küçük bir grup insan daha var. İşte onlar, çok fazlı uyuyanlar. Bunun, Leonardo da Vinci, Nikola Tesla gibi dâhilerin uyku alışkanlığı olduğu da bilinince yandaşları giderek artıyor.
Dünyada çoğu insan monofazik, başka bir deyişle tek fazlı uyuyor. Yani tüm dinlenmelerini genellikle geceleri uzun bir yığın halinde alıyorlar. Polifazik uyuyanlar ise uykularını bütün gece yerine gün boyunca kısa aralıklara bölerek alıyorlar. Birçok farklı polifazik uyku programı var. En popülerlerinden biri 20 dakikalık şekerlemelerle desteklenen, 1.5-6 saat aralığında da bir ‘çekirdek uyku’ içeren model. Çekirdek uykunun uzunluğu ve şekerleme sayısı değişse de bu programı uygulayanlar toplamda 3 ila 7 saatlerini uykuda geçiriyor. Başka bir program, gün boyunca yalnızca 20 dakikalık aralıklı şekerlemelerden oluşuyor; toplam uyku süresi ise ancak 2-3 saat oluyor.
Destekleyicilere göre uykuya ara vermek, vücut yorgun olduğundan hemen geçilen REM ve yavaş dalga evrelerindeki zamanı en üst düzeye çıkarıyor. REM uykusu, rüya görmenin yanı sıra hafıza depolarının ve ruh halinin düzenlenmesi aşamalarından sorumlu evre. Yavaş dalga ise uykunun en derin, en onarıcı aşaması. Ve polifazik uykucular, diğer aşamaların gereksiz olduğuna, bunları ortadan kaldırarak uyanıkken daha verimli saatler geçirilebileceğine inanıyor.
Ve son uyarı: Uyku tıbbı uzmanları günlük uyku ihtiyacının yaklaşık 8 saat olması gerektiğini belirterek bu tarza net bir şekilde karşı çıkıyor. Konu hakkında güncel gelişmeler ve en yeni araştırmalar için bizi takipte kalın.