Yatsan

Geciktirmeye gelmez

Yunancada ‘soluksuz kalmak’ anlamına gelen bu kelime, uyku bozukluklarının en yaygın görülenlerinden ikincisi (ilk sırada insomnia var). Kabaca ‘uykuda solunumun durması’ olarak tanımlanıyor. Daha az görülen ‘Santral’ (beyin kaynaklı) ve daha sık rastlanan ‘Obstrüktif’ (tıkayıcı) olmak üzere iki tipi bulunuyor. 
Hiç öyle hafife alınacak bir şey de değil. Hadi gelin, biraz abartarak söyleyelim; üremenin, dolayısıyla insan neslinin sonunu bile getirebilir! Zira Chicago Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre özellikle horlamayla bağlantılı uyku apnesi sorunu yaşayan erkeklerin testosteron seviyeleri, böyle bir derdi olmayan ve benzer geçmişe sahip akranlarından çok daha düşük oluyor. Ayrıca sonuçları arasında kalp krizinden hipertansiyona, beyin felcinden depresyona, unutkanlıktan cinsel isteksizliğe, hatta ani ölümlere kadar yok yok! 
Neyse ki etkili müdahale yolları geliştirilmiş ve sonuç alınabilen bir sorun. Yeter ki meseleyi anladıktan sonra tedaviyi geciktirmeyin. Uyku apnesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.