Yatsan

Yatağın şifreleri

Uyku mu seksten, seks mi uykudan? Evet, bir klişeyle başladık çünkü bu ikilinin birbirine sıkı sıkıya bağlı ilişkisini ancak böyle anlatabilirdik. Şimdi biraz açalım: Uykusuzluk cinsel hayata önemli ölçüde zarar veriyor. Öte yandan, sağlıklı bir seks yaşamı daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor ve bu da cinsel hayatınızı daha da iyileştiriyor. Detaylı açıklama ve yönlendirmeler için sizi sitemizin ‘Cinsel Hayat’ bölümüne almadan önce durumu hızlıca özetleyelim… 
Öncelikle uyku-seks bağlantısının, hamilelik, doğum sonrası yaşam ve menopoz etkileri nedeniyle kadınlarda daha baskın hissedildiğini söylemek gerek. Tüm bu süreçler uykusuzluğa neden olabiliyor ve yorgunluk, stres, depresyon gibi sebeplerle kadınların cinselliğe ilgisini azaltıyor. İyi bir uyku testosteron seviyelerini de koruyor. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bir hafta boyunca gece 5 saatten az uyuyan erkeklerin, 7-9 saat uyuyanlara kıyasla daha düşük testosteron seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. Bir haftalık uyku yoksunluğu testosteron düzeylerini yüzde 10-15’e düşürüyor. Malumunuz; testosteron, libidoyla en yakından bağlantılı hormon.
Michigan Üniversitesi’nde 2015’te yapılan bir araştırmaya göre ise kişilerin uyku süresi uzadıkça cinsel istekleri de artıyor. Araştırmalar uykudan önce seksin de, kaygıyı hafifletip rahatlatan endorfin salgılanması sayesinde uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabildiğini gösteriyor. Ayrıca seks sırasında aynı zamanda ‘aşk hormonu’ olarak bilinen ve hem genel sağlığa hem de zihnimize birçok faydası olan oksitosin salgılanıyor. Şimdi isterseniz yatak odasında geçirdiğiniz saatler hakkında biraz daha düşünün!