‘Uyku bastırması’yla karıştırmayın

Kabaca, “Gün içinde ani, kontrol edilemeyen uyku ataklarıyla gelişen ciddi bir uyku bozukluğu” diyerek anlatabiliriz narkolepsiyi. Ancak günlük hayatı son derece zora sokan bu belirtiden daha fazlasını içeriyor aslında. Gündüz aşırı uyku halinden başka iki temel semptom daha var. 
Bunların biri uyku paralizi. Yani uyanınca meydana gelen geçici konuşma veya yürüme yetisi kaybı. Aslında uyku paralizi sağlıklı kişilerin yaklaşık dörtte birinde görülen, yaygın bir sorun. Ancak narkolepsi hastaları bunu çok daha sık ve ciddi boyutta yaşıyorlar.
Üçüncü belirti ise katapleksi. Yani ani kas kontrolü kaybı. Bu kayıp hafif de seyredebiliyor, kişinin yere yığılmasına kadar giden bir yoğunluk da gösterebiliyor. 
Tüm bu semptomların hayati sonuçlara yol açabileceğini fark etmişsinizdir. Haliyle narkolepsiyle ilgili araştırmalar hâlâ uyku tıbbının en önemli başlıklarından birini oluşturuyor. Genellikle 10’la 30 yaşları arasında görülen bu rahatsızlıkta risk, ailede bu hastalıktan mustarip biri varsa 20-40 kat artabiliyor. Daha ayrıntılı bilgiyi sitemizin ‘Uyku Bozuklukları’ bölümünde bulabilirsiniz.