Çocuk uyutma meselesi ebeveynlerin ortak sohbet konularından. Kendi odalarında uyumaya alışma süreçleri, gecenin bir vakti usulca anne-baba yatağına sığışmaları, öğle uykuları… Peki çocuklar nasıl uyumak istiyor?
Bu kez onlara sorduk. Uykuya dair sevdikleri, sevmedikleri şeyler neler? Uyumadan önce ne yapıyorlar?
Ya kâbus gördüklerinde? Onlara kalsa nasıl uyurlardı? Yaşları 2.5 ile 12 arasında değişen 12 çocuk anlatıyor…

Yatsan

GÜNEŞ TEKİN, 7

Gözümdeki rüya kanalını değiştirebiliyorum

Kendi yatağımda uyumayı seviyorum. Annemle babamın yakınımda olmasını tercih ediyorum. Uyurken anne-babamla konuşmayı seviyorum. Kitap okuyoruz. Bir de yumuşak hayvan dolabım var, onların birazını yatağıma alıyorum, onlara sarılarak uyumayı seviyorum. Gözlerim açık uyuyorum. Öyle… Kötü rüya görmeyi sevmiyorum. Bir şey izleyip korkmayı sevmiyorum. Kötü rüya görünce gözlerimi açıyorum, sonra yeniden kapatıyorum, gözümdeki rüya kanalını değiştirebiliyorum. Gündüz uykusunu hiç sevmiyorum! Hiç!

 

ALİ GÜNEY ÖZYURT, 7

Benim uyku arkadaşım, kardeşim Haziran

Uyumadan önce çizgi film izlemeyi, ailemle kutu oyunu oynamayı seviyorum. Annemin ve babamın kitap okumasını seviyorum. Eskiden vahşi hayvanları anlatan ‘Çok Âlemsiniz’ kitaplarının okunmasını seviyordum ama artık bir kitaba takılı değilim. Kardeşimle uyumayı da seviyorum ama az, neden söyleyeyim mi? Tepişiyor yatakta… Uyku oyuncağım yok; benim uyku bebeğim, kardeşim Haziran. Ama bezi kokmayan Haziran! Uykuya dalarken sabahı, yarını düşünüyorum. Mesela yarın doğum günümse onu düşünüyorum. Mesela yarın yılbaşıysa, bayramsa onu düşünüyorum. Bazen ısınıyor yattığım yer, yatakta yeni serin yer arıyorum. Kötü rüya görünce uyanıp anne ve babamın yanına gidiyorum. Bir kere cadı görmüştüm, cadının yüzüne tokat atmıştım ama cadı gitmemişti. En korkunç anda uyandım. Sabah kendi kendime uyandığımda serbest etkinliklerimi yapıyorum; mesela hoplama zıplama…

Yatsan

DOĞA SARTAY, 9

Annemler ayda bir gün beni yanlarına alsın lütfen!

Annemlerin odasındaki yer yatağımda uyumayı seviyorum en çok. Uyumadan önce sohbet etmeyi ve annemin ya da babamın bana kitap okumasını ve ayıcığım Çiko ile uyumayı seviyorum. Uyumadan önce genelde herhangi güzel bir şey düşünürüm. Gece kötü rüya görünce korkmuş hissederim, güzel bir rüya görünce de mutlu hissederim. Bana kalsa akşam 10.30’da uyurdum. Uyurken üşümeyi sevmiyorum. Gece uyandığımda uyuyamazsam bir şeyle ilgilenirim, Çiko’yla ilgilenirim. Annemlerin yanına gitmem. Ama bazen de annemlerin yanına gidip ‘ayak/baş’ yaparım. Annemlere bir şey söylemek istiyorum: Lütfen ayda bir gün beni yanlarına alsınlar!

Yatsan

DENİZ AKBAŞ, 10

Uyandığımda yastık, ayak yerinde oluyor

Saat 21.30-22.00 gibi uyumayı seviyorum. Bazen annemin yatağında, bazen kendi odamda yatıyorum. Ayıcığımla yatıyorum, adı Pofuduk. Onunla sarılıyoruz, bir süre sonra tekmeliyorum, atıyorum yataktan. Kitap okumayı severim uyumadan önce. Şu aralar ‘Seksen Günde Dünya Turu’nu okuyorum, beş altı sayfa okuyorum geceleri. Uyumadan önce maceralı filmler seyretmeyi de severim. Küçükken gece uyanıp annemin yanına giderdim, şimdi gitmiyorum. Uyumadan önce yarın ne yapacağımı düşünürüm. Günümü planlıyorum. Uyandığımda yastık ayak yerinde oluyor, yorganın hepsi de annemin üstünde toplanıyor ya da yerde oluyor. Sabah uyandığımda önce evi gezinirim, sonra da annemi uyandırırım. Annemle konuşuyorum, yatakta keyif yapıyoruz, uyandırıyorum onu da. Ya da kitap okuyorum.

Yatsan

AYZA AYTAR, 7

Yataktan kalkar kalkmaz bir saat kedime sarılıyorum

Annemle-babamla yatmayı tercih ederim. Bazen annemle bir şeyler izlemek isterim, bazen yatağa geçmeden film izlerim, bazen de kitap okurum. Uyku oyuncağım eskiden vardı, şimdi yok. Sabah uyanır uyanmaz yapmak istediğim şey sadece kahvaltı! Uykuyla ilgili sevmediğim iki, üç şey var; bir tanesi bazen kendi yatağımda yatmak, bir tanesi de ödevimi yapmamışken gece öğretmenim bana kızmasın diye illa ödevimi yapacağım demem. Zaten ben genelde pek uyumayı sevmiyorum. Bazen yatağa gitmeden önce ‘Ninjago’ seyrediyorum. ‘Ninjago’ da birden kayboldu artık seyredemiyorum, bazen de annemle yatakta ‘5 Minute Craft’ izliyorum. Kalkar kalkmaz yapmayı istediğim ve zaten yaptığım bir şey var: Yakalayabilirsem bir saatimi kedime sarılarak geçirmek!

Yatsan

HAZİRAN ÖZYURT, 2.5

Canavar görüyorum, dövüyorum onları

Annemle uyuyorum. Babamla uyuyorum. ‘Dinozor’ okuyorum. Annemin kulağını tutuyorum (uyurken). Mama içiyorum. Sen arada sırada canavar mı görüyorsun rüyanda? Ben canavar görüyorum, “Üüü” diye korkuyorum, dövüyorum onları. Dinozor görüyorum, böyle vuruyorum ona, ağlamaya başlıyor.

Yatsan

ALİ SEVEN, 12

Sabahları hâlâ uyuyormuş taklidi yapmayı seviyorum

Annemin yanında uyumayı tercih ediyorum, onun yatağı daha rahat geliyor, daha büyük olduğu için… Uyumadan önce bazen telefonla oyun oynuyorum, annem gelip elimden alıncaya kadar. Uykuya kitap okuyarak dalıyorum. Ortalama 10 sayfa okuyorum. ‘Percy Jackson’ okuyorum bu aralar. Ama okuyamıyorum ki okulun verdiği kitap ödevlerinden! Yatağa 10 buçukta gidiyorum, uykuya 11 buçukta daldığım oluyor. Bana kalsa ben 12’yi bulurum, en iyisi! Babamdayken arada sırada 12’de yatıyorum. Uyumadan önce en çok oyun oynamak isterim, oyunda uykum gelir ve yatağıma giderim, en sevdiğim şey. Erken yatmak, bir de uykuya dalmanın bu kadar zor olması kötü… Mesela “Kitap okuyun, uykunuz gelir” diyorlar ya, onun yerine “Oyun oynayın, uykunuz gelir” falan daha mantıklı. Sabah uyanınca yatağımdan kalkmadan, uyuyormuş taklidi yapmayı seviyorum.

Yatsan

TOPRAK KALAYCI, 7

Annemle sarış sarış yatmayı seviyorum

Kanepede uyumayı seviyorum ama yazın en çok salıncakta uyumayı seviyorum. Uyumadan önce sıkıştırmalık oyuncaklarımla oynamayı seviyorum, bir de annemle sarış sarış yatmayı seviyorum. Yatakta yanımda Tigger peluş hayvanım ve Tigger yastığım var. Uykudan önce babamın bana ‘Vini’ kitabı okumasını çok severim. Uykudan önce dişlerimi fırçalamayı hiç sevmiyorum. Sabahları uyandığımda ilk Zeytin’e (kedi) sarılmak isterim. Ama annemin yanına gidip yatmak da çok güzel. Yatmadan önce şarkıyla odama gitmek çok güzel. Uyumadan önce dinlemeyi en sevdiğim şarkı ‘Happy’.

Yatsan

DÜNYA YARALI, 8.5

Umarım yarın güzel dersler olur

Uyumadan önce kitap okumayı seviyorum, ‘Yüzüklerin Efendisi’ okuyorum. Kendim yatıyorum ama annem de iyi geceler öpücüğü veriyor. 9 buçukta uyuyorum. Uykuya dalmadan önce “Umarım yarın güzel dersler olur” diye düşünüyorum. Kötü rüya görünce annemlerin yatağına gidiyorum. Sabah uyanınca oyun oynamayı seviyorum, tablette veya PlayStation’da.

Yatsan

DENİZ ALİ GÖKÇE, 3.5

Lego adamlarla uyuyorum

Lego adamlarla uyumayı seviyorum. Lego adamı, Lego kadını yatırıyorum. Kendi yatağımda uyumayı seviyorum. Hatta bir gece kendi yatağımda uyudum, annemle babamın yanına gitmedim. Uyumadan önce oyuncaklarımı toplamayı severim, oyun oynamayı severim, masal severim. Uyumadan önce kitap okuyoruz. ‘Ay’ı Kim Çaldı’yı okuyorum. ‘Okula Giden Çocuk’ kitabını seviyorum. Anneannelerde uyumayı seviyorum öğlen. Kötü rüya görüyorum, annemle babamın yanında olmayı düşünüyorum, annemlerin yanına gidiyorum.

Yatsan

TOPRAK CİMŞİT, 4.5

Annemle-babamla birkaç dakika durduktan sonra uyuyabilirim

Annem ve babamla uyumayı seviyorum. Okulda dinlenme saatinde saat 12’yi geçti mi diye bakıyorum çünkü dinlenme saati 12’de bitiyor. Dinlenme saatinde mum yakıyoruz, mum iyice eridikten sonra dinlenme saati bitmiş oluyor. Telefondan müzik çalıyoruz. Uyumadan önce oyun oynamayı, kitap okumayı severim. Annemle babamla birkaç dakika durduktan sonra uyuyabiliyorum. Uyuyunca annem ve babam gidebilir yatak odamdan. Rüya görmem, bazen gördüğümde hatırlayabiliyorum.

DENİZ VERA ÖZENÇ, 4

Kötü rüya gitsin diye ‘püf püf’ yapıyorum

Uyumadan önce oyun oynamayı severim. Oyuncaklarımla oynayabilirim ya da güldürmece şeyleri oynayabilirim. Yatmadan önce dişlerimi fırçalarım. Tam uyurken kitap okurum. ‘Tomurcukla Sevecen’in ‘Uzay’ kitabını okumayı seviyorum. Tek başıma da okumayı seviyorum babamla da uyumayı seviyorum. Tek başıma ya da oyuncağım Pandiş’le uyumayı seviyorum. Kötü rüya görünce bir o yana dönüyorum, bir bu yana dönüyorum. “Püf püf” yapıyorum kötü rüya gitsin diye… Öğlen uykusuna pek yatmıyorum ama çok yorulduysam azıcık da yatıyorum.