Yüzükoyun mu sırtüstü mü yoksa yan mı? Hem bebeğinizi koruyan hem sizi rahat ettiren uyku pozisyonunu bulmanın kolay yolları var.

Yatsan

Hep böyle olmaz mı? En çok ihtiyaç duyduğunuz anda uyku kaçıp gider. Üstelik hamileler için iş zorlaşır çünkü çoğunluğun favorisi iki uyuma pozisyonu (yüzükoyun ve sırtüstü) bu dönem pek kullanışlı değildir. Peki nelere dikkat etmek lazım? Önce hangi pozisyonun nasıl etkilerinin olduğuna bakalım:

Yüzükoyun: Eğer favoriniz buysa problem yok. Tadını çıkarmaya bakın. Ama şunu bilin; bir noktada bebeğiniz bunu iyice zorlaştıracak, sonra da imkânsız hale getirecek.

Sırtüstü: Uzmanlar özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde (üç aylık dönem) sırtüstü uyumayı önermiyor. Çünkü büyüyen rahmin ve bebeğin tüm ağırlığı sırtınıza, bağırsaklarınıza ve ana toplardamar olan ‘vena kava’ya biniyor. Bu baskı sırt ağrısına ve hemoroide yol açabildiği gibi, sindirimi ve kan dolaşımını etkileyerek tansiyon düşmesine de neden olabiliyor. Kan dolaşımının yavaşlaması da bebeğinize daha az oksijen ve besin gitmesi demek.
Ama tabii bir sabah uyandığınızda kendinizi sırtüstü yatmış bulursanız telaşlanmayın. Endişe edecek hiçbir şey yok. Muhtemelen vücudunuz size “Rahat değilim” sinyali verdi ve kısa süre önce bu pozisyona geçtiniz. Derin bir nefes alın, yan dönün ve uyumaya devam edin. Sadece hamilelik süresince uzun süreler boyunca sırt üstü yatmaktan kaçının, yeter.

Yana dönerek: İkinci ve üçüncü trimesterde yana dönük şekilde, hatta tercihen solunuza yatmanız ideal. Bu pozisyon plasentaya maksimum seviyede kan ve besin akışını sağlıyor, böbreklerin daha iyi fonksiyon göstermesine yarıyor; bunun da getirisi ayak, bilek ve ellerinizdeki şişlerin daha kolay inmesi…
Peki bu durumda hamileler için en iyi uyku pozisyonu hangisi? İlk trimesterden sonra sol yana dönük uyumak. En iyi dolaşımı bu pozisyon sağlıyor.
Eğer buna alışık değilseniz ya da uykunuzu alamıyorsanız dizlerinizin arasına ve sırtınıza yastık koyun, daha rahat edeceksiniz. Bu da iyi sonuç vermezse o zaman yarı oturur bir şekilde dalmayı deneyin.