Dünya Uyku Derneği, bu yıl 15 Mart Cuma günü kutlanacak Dünya Uyku Günü’nün temasını ‘Küresel Sağlık için Uyku Eşitliği’ olarak belirledi. Yatsan olarak, herkesin yeterli uykuya erişebilme hakkı etrafında şekillenen özel günümüzü, bu konuda her an bizi daha da ileriye götüren adımlar atma gayretimizin sevinciyle kutluyoruz!

Yatsan

Dünya Uyku Günü Nedir? 

Uyku, hayatımızın yaklaşık üçte birini kaplayan bir temel ihtiyaç. Geri kalanında da asla boş durmuyor. Mutluluğumuzdan kariyer başarılarımıza, sosyal tatminimizden fiziksel görünüşümüze kadar pek çok şey, onunla bağlantılı olarak yükselişe ya da alçalışa geçiyor.

Dünya Uyku Derneği de her yıl, hayatımızın bu önemli parçasını hatırlatmak ve sağlığını ileriye götürmek amacıyla ve her yıl farklı bir temayla bir etkinlik organize ediyor. Dünya Uyku Günü, her sene ilkbahar ekinoksundan önceki cuma günü kutlanıyor. Bu yıl 15 Mart’a denk gelen bu özel günün teması da ‘Küresel Sağlık için Uyku Eşitliği’ olarak belirlendi.

Bu özel günün araştırmacılar, sağlık çalışanları, hastalar ve halk arasında bağlantılar kuran, uyku sağlığı farkındalığını artıran, uluslararası kabul görmüş bir etkinlik olduğunu da ekleyelim. Bu kapsamda, saydığımız grupların her birinden katılımcılar her sene kliniklerinde, kurumlarında, şirketlerinde ve topluluklarında uyku sağlığı farkındalığı etkinlikleri düzenliyorlar.

Dünya Uyku Günü’nün Amacı Ne?

Temel hedef, uykunun önemini hatırlatmak. Bunun yanı sıra tıp, eğitim, sosyal hayat ve hatta araba kullanma gibi uykuyla ilgili önemli alanlarda harekete geçme çağrısı yapılması amaçlanıyor. Uyku bozukluklarının önlenmesinde daha sağlam adımlar atılması yoluyla bu sorunların toplumda yarattığı yükün azaltılması da listede. Unutmamak gerekir ki çoğu uyku bozukluğu önlenebiliyor veya tedavi edilebiliyor. Ancak dünya çapında hastaların üçte birinden bile azı profesyonel yardım arıyor.

Dünya Uyku Günü’nün 2024 Temasının Önemi Nedir?

Uyku sorunları, dünya nüfusunun neredeyse yüzde 45’ini etkileyecek kadar yaygın ve hem sağlığı hem de yaşam kalitesini tehdit eden küresel bir salgın. 2024 Dünya Uyku Günü temasının ‘Küresel Sağlık için Uyku Eşitliği’ olması bu yüzden çok daha büyük bir önem taşıyor.

Uyku sağlık için gerekli ve ideal olarak konum, sosyoekonomik durum, çevresel koşul ve aksaklıklar, sosyal yapı ve geçmişler, toplum ve kişiler arası ilişkiler ya da bireysel inanç ve davranışlardan bağımsız olarak herkes yeterli uykuya erişebilmeli. Küresel uyku sağlığı eşitsizliklerinin sonuçları göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Çünkü bireyler ve aileler, sağlıkları üzerindeki gereksiz yükler nedeniyle zarar görüyor ve uyku sağlığı eşitsizlikleri, dünya çapındaki nüfusların marjinalleşmesini pekiştiriyor.

Konunun özel bir hassasiyetle ele alınmasının, uyku eşitsizliklerini azaltarak dünya genelinde insan sağlığı ve zindeliğinin iyileştirilmesine katkıda bulunması hedefleniyor. Dünya Uyku Derneği de 2024 Dünya Uyku Günü’nü sağlıklı uykuyu ve uykunun kişinin yaşamı üzerindeki dönüştürücü gücünü kutlamak için kullanıyor.

2024 Dünya Uyku Günü’nün Temel Mesajları Nelerdir? 

 • Uyku, beslenme ve fiziksel aktivite gibi sağlığın kritik bir ayağıdır.
 • Uyku, hafızayı ve öğrenmeyi desteklemeye yardımcı olur.
 • Uyku, beyindeki atıkların temizlenmesine ve beyin sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur.
 • Uyku beyin sağlığını, beyin sağlığı da uykuyu destekler.
 • Uyku bağışıklık sağlığını, bağışıklık sağlığı da uykuyu destekler.
 • Uyku, bağışıklık sisteminin bakteri ve virüsleri temizlemesine yardımcı olur.
 • Uyku, eski hücrelerin geri dönüştürülmesine ve vücudumuzun ve enerji seviyelerimizin korunmasına yardımcı olur.
 • Kötü uyku obezite, diyabet, koroner arter hastalığı ve kardiyovasküler mortaliteyle ilişkilendirilmiştir.
 • Kötü uyku, bağışıklık tepkisini azaltarak uyku kalitesini daha da düşüren enfeksiyonlara karşı daha fazla duyarlılık yaratabilir.
 • Obstrüktif uyku apnesi ve REM uykusu davranış bozukluğu gibi bazı uyku bozuklukları, bilişsel bozukluk, demans, nöbet riski ve artmış inme riskiyle ilişkilidir.
 • Kötü uyku, alkol zehirlenmesine benzer şekilde reaksiyon sürelerinin kısalmasına, muhakeme yeteneğinin bozulmasına ve bilişsel bozulmaya neden olabilir.
 • Uyuşukluk hali, sürücü uykuya dalmasa bile sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.
 • Uyku sağlığı çok boyutludur; ‘sağlıklı uyku’ sadece ‘yeterli uyku’dan daha fazlasını ifade eder.
 • Dünya genelinde nüfusların sağlığını iyileştirmek için uyku sağlığı eşitsizlikleri ciddiyetle ele alınmalıdır.
 • Uyku sağlığı eşitsizlikleri, bir popülasyonu olumsuz etkileyen bir veya daha fazla uyku sağlığı boyutundaki kalıcı farklılıkla tanımlanır.
 • Uykunun insan sağlığı ve zindeliğindeki temel rolü göz önünde bulundurulduğunda uyku sağlığı eşitsizliklerinin etkileri daha da net bir tabloyla ortaya çıkmaktadır.
 • Bu eşitsizliklerin nedenleri hem sosyal (psikolojik stres, mali zorlanma, açlık, güvenlik tehditleri gibi) hem de çevresel (ışık, sıcaklık, gürültü, hava kalitesi gibi) olabilir.

Yatsan, Dünya Uyku Günü’nde Kalitesi Tüm Dünyada Bilinen Ürünleri ve Profesyonel Desteğiyle Yanınızda!

Tıpkı iyi yemek ve egzersiz yapmak gibi, uyku da kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal esenliği için temel oluşturan bir davranış. Ancak ne yazık ki hâlâ genel sağlık için gerekliliği tam olarak anlaşılmış değil. İşte Dünya Uyku Günü her yıl uyku sağlığı uzmanları ve iyi uyku savunucularıyla birlikte uyku sağlığını geliştirmek için bir fırsat oluyor. Çünkü unutmayın ki belli bir hedef için güçleri, çabaları birleştirmek, her zaman bireysel mücadeleden daha büyük etki yaratıyor. Siz de Dünya Uyku Günü’nde uyku sağlığı hakkında bilgilenerek, yakın çevrenize bilgi vererek Yatsan’ın başlattığı ‘İyi Uyku İyi Hayat’ hareketini büyütmeye yardımcı olabilirsiniz!

Yatsan’ın uyku kalitenizi yükselterek önce sizin, sonra da tüm toplumun sağlığını korumayı amaçlayan, kalitesi dünyaca bilinen uyku ürünlerini incelemek için sizi yatsan.com’a ve profesyonel kadrosuyla en yakın destekçiniz olacak Türkiye çapındaki Yatsan mağazalarına bekliyoruz.