Bazen akşam olup eve gelince, tüm gün bir şeyler başarmak için çabaladığını, oradan oraya koşturduğunu, aldığını-verdiğini, gittiğini-geldiğini ve tüm bu koşturmaca içinde belki yemek yemek ya da su içmek gibi
temel canlılık gereksinimlerini bile unuttuğunu fark ediyorsundur. Öyleyse bu yazının senin için küçük bir
çözüm fısıldamasına izin verir misin?

Yin Yoga ve hayatın tamamına sızacak bir Yin tavır geliştirmek, gündelik hayat telaşının yarattığı stresi uzaklaştırmak için şahane bir ilaçtır.
İlaçtır çünkü Yin Yoga bedende ve zihinde fark edilir iyileşmeler yaratan; özellikle sırt, omuz ve omurga sağlığını güçlendiren bir pratiktir.
SSM (Somatik Stres Bozukluğu) tedavisinde de faydaları kanıtlanmış bir tekniktir.
Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, ancak stres kaynaklı zihinsel yorgunluk çeken kişilerde önemli ölçüde rahatlama sağlayarak zaman yönetimi, beslenme ve uyku düzeni gibi konularda iyileşmeye götürdüğü bilinir.
Ama en önemlisi yaşadığımız hayatı, çevremizi ve kendimizi fark etmemizi sağlayacak dingin bir tavır geliştirmemizi sağlar.

Yin sözcüğü nereden geliyor?

Yin sözcüğünün kökeni Taocu gelenektir. Yin ve Yang felsefesine göre hayat ve hayatın içindeki her şey bir düalitedir ve bu ikilik hali iç içe geçmiş bir dengeden beslenir.
Yang aktif, aydınlık, eril ve görünür olanken, Yin pasif, karanlık, dişi ve görünenin ardıdır.
Bu iki hal dengede olmazsa, yani tüm gün koşturan, maddi kazanç sağlamak için çalışan, görünür olan, rekabete giren kişi bunu dengelemek için hırslarından kurtulduğu, pasifleştiği, artık sadece kabulde olduğu bir alana yerleşmezse, insanın bedeni yorgun, buna bağlı olarak asidik ve sürpriz olmayan bir sonuç olarak da hasta olur.
Yin tavır sadece matın üstünde değil, hayatın içindeyken de bunu hatırlamayı önerir.
Hırsları törpülemeyi savunur. Hep kazanma ve sürekli başarma dürtülerine uymaz. Aceleden hoşlanmaz. Bu yüzden işi gücü daha hızlı ve daha fazla olan modern dünyada pek bilinmez.
Yin tavır, Yin Yoga’nın uzun süre uygulanmasının insana verdiği bir armağandır.
Matta olan matta kalmaz, hayatın içine karışır.

Yin Yoga nasıl uygulanır?

Yin Yoga; yumuşak hareketler, pozlarda uzun süre kalışlar ve dışarıdan görülecek büyük asanalardan çok, içeriden duyulacak, nefesle genişleyen deneyimlerle, meditatif bir Yoga stilidir.
Yin uygulamaları dışavurumcu değildir. Sosyal medyada gördüğümüz görkemli Yoga pozları çoğu kez sadece bir harekettir, Yin Yoga’da ise amaç içeride olana ulaşmaktır.
Bu yüzden asanaların çoğu oturarak yapılır.
Eğer basit ve başlangıç seviyesinde bir Yin Yoga uygulaması deneyerek gevşemek ve belki de Yin tavrı hayatının her alanına katarak daha sağlıklı yaşamak istersen, yanına büyüklü-küçüklü birkaç yastıkla bir battaniye alarak YouTube’da ‘Yoga With Adriene’ kanalına git, ‘Intro to Yin-Yin Yoga’ linkine tıkla ve kendini akışa bırakmanın rahatlığını yaşa.
İstersen bu uygulamayı yatağının üzerinde de yapabilir, bedenini yavaşça gevşeterek uykuya kolayca geçebilirsin.
Ben kendimi çok aktif, fazla insan görüp onların enerjilerine bulanmış, heyecanlı, kafası karışık gördüğüm ya da belirli bir konuda ısrarlı bir beklenti içine girdiğimi hissettiğim günlerde Yin Yoga pratiklerini uyguluyor, çok da faydasını görüyorum.
Yin tavırlar, Yin uykular!