Bu yazıyı okuyan erkekler, artık geceleri akıllı telefonlarını ellerine alırken iki kez düşünecek. Araştırmayla sabit: Uykudan önce elektronik cihaz kullanımıyla düşük sperm kalitesi arasında bağlantı var.

Yatsan

Artık biliyoruz: Akşamları ve uyku vaktinden sonra ışık yayan cihazlara maruz kalmak sperm kalitesini düşürüyor. Geceleri daha fazla akıllı telefon ve tablet kullanımı bildiren erkeklerde sperm konsantrasyonu yani sayısı ve progresif motilite yani spermin ileriye doğru sorunsuz hareket yeteneği daha düşük oluyor.
İsrail Tel Aviv’deki Assuta Tıp Merkezi’nin Uyku ve Yorgunluk Enstitüsü’nden Dr. Amit Green başkanlığındaki ekip, 21’le 59 yaşları arasındaki 116 erkekten meni örnekleri aldı. Katılımcılar ayrıca uyku alışkanlıkları ve elektronik cihaz kullanımlarıyla ilgili anketleri doldurdu.
Çalışma ayrıca daha uzun uyku süresiyle daha yüksek sperm konsantrasyonu ve daha fazla progresif motilite arasında da bir bağlantı buldu. Ancak şaşırtıcı biçimde aşırı uykululuk halinin de daha düşük sperm kalitesiyle ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Bu da ilginizi çekebilir: Yatakta çalışmak sekse düşman mı?