Uyanır uyanmaz telefonuna bakanlar; bu yazı sizin için! Güne dünyada olup bitenleri kontrol ederek başlamak stres yüklenip yataktan çıkamayacak hale gelmemize sebep oluyor. Pijamalı bir süper kahraman olmaya niyetli değilseniz bundan vazgeçin. Size bütün gün iyi hissetmenize yardımcı olacak bir sabah rutini öneriyorum.

Uykudan uyandığında, gözünü açar açmaz yaptığın ilk şey ne?
Eğer telefonunu eline almaksa, bu alışkanlığına bir süreliğine ara vermeyi denemek ister misin?
Davranış bilimcilerin söylediğine göre güne dünyada olup bitenleri kontrol ederek başlamak stres yüklenmemize, bütün dünyayı üstümüze üstümüze geliyor gibi hissedip yataktan çıkamayacak hale gelmemize sebep oluyor.
Dünyanın derdini daha yatağın içindeyken yüklenmene hiç gerek yok.
Üstelik benim tanıdığım pijamalı bir süper kahraman da yok.

 • O halde bundan böyle uyanır uyanmaz telefonu eline almak yerine hiç acele etmeden, tıpkı kediler gibi gerine gerine ve ağır hareketlerle yataktan kalk ve banyoya doğru yürü.
 • Bu arada gözünü açar açmaz yapacağın ilk şey, bütün gece üzerinde uyuyarak dinlendiğin yatağına teşekkür etmek olsun.
 • Belki önemsiz gibi gelebilir bu adım ama güne herhangi bir şeye teşekkür ederek başlamak, ego canavarı yerine, içindeki tevazu sahibi, nazik ve empatik yanı beslemene yardımcı olur.
 • Banyoya geçmeden önce pencereyi açıp doğan güne bakmayı, havayı koklamayı unutma.
 • Bırak pencere açık kalsın, bütün gece uyuduğun oda havalansın.
 • ‘Oil pulling’ yaparak toksinleri temizle. Dil ve diş temizliği yanında, haftada en az üç kez ‘oil pulling’ (yağ çekme) yapmayı, varsa netipot kullanarak burnunu, dolayısıyla nefesini açmayı, yüzünü kremlemeyi, ‘jade roller’ınla yüzüne masaj yapmayı, yani güne kendin için bir şeyler yaparak başlamayı unutma.
 • Mutfağa gidip bir bardak ılık, limonlu su hazırla ve yudum yudum iç. Bütün gece çalışan, toksinleri atmak için uğraşan bedenini besle bununla. İstersen ve tansiyon problemin yoksa içine bir fiske doğal deniz tuzu da atabilirsin.
 • Üzerini değiştirip Surya Namaskar yani Güneşe Selam asanalarını uygulayarak ve ardından 15 dakikalık ister yönlendirmeli, ister sadece nefesini dinlemeli bir sabah meditasyonu yaparak güne başlamak, masaya taze çiçekler koymak, bir fincan kahve ya da matcha çayı demlemek ve şu sıra tüm dünyada çok popüler olan ‘morning pages’ yani sabahları birkaç satır yazı yazarak zihnindekileri kâğıda dökme pratiğini uygulamak sabahlarının, dolayısıyla gününün çok daha güzel geçmesini sağlayabilir.
 • Yatağını toplayıp üzerine yastıklar dizmek, pijamalarını çıkarıp ev kıyafetleri giymek, basit asanalarla bütün gece hareketsiz kalmış bedeni açmak, bir fincan kahve eşliğinde birkaç satır yazarak zihni temizlemek, belki kısa bir yürüyüş ve günü planlamak…
 • Böyle güzel başlayan bir sabahın daha da güzel geçmesi için şimdi tek bir şey eksik: Menemenli, simitli harika bir kahvaltı. Afiyet olsun. Dilerim, hayatınıza katacağınız basit yeniliklerle sabahlarınız da gününüz de artık çok daha güzel geçsin.

KISAYOL
5 adımda güzel bir sabah rutini oluştur

 1. Uyanınca yatağına teşekkür et ve odanı havalandır.
 2. ‘Oil pulling’ yaparak ağzında gece boyu biriken toksinleri temizle.
 3. Güneşe Selam Yogası ile esne ve bedenini aç.
 4. Bir fincan matcha ile ayılırken zihninden geçenleri birkaç cümleyle de olsa defterine yaz.
 5. Kendin için özenli bir kahvaltı hazırla ve güne başla.