Sıcaklıkların arttığı bugünlerde, güneş ışınları da yoğunlaşarak cildimiz üzerinde daha fazla etki göstermeye başladı. Peki kış mevsiminden çıkan vücudumuz güneşli günlere hazır mı?

Sağlıklı yaşamı desteklemek ve yaz aylarını vücudumuzun en iyi haliyle karşılamak için birçok uygulamanın olduğu teknoloji çağında, yenilikçi tıbbi tedavilerle ihtiyaçlara cevap almak ve kişiye özel çözümlerden yararlanmak mümkün. Ne de olsa, cildi güneşten korumak, vücuttaki mutsuz olunan noktaları iyileştirmek için kullanılan yöntemler, kişilerin daha iyi hissetmesini sağlıyor ve ruh sağlığına da etki ederek yaşam kalitesini artırıyor. Vücudumuzu, özellikle de sağlığımızın aynası olan cildimizi korumak, problemlerden arındırmak ve daha iyi görünmesini sağlamak için kurtarıcımız dermokozmetik uygulamalar. Peki yaz aylarını vücudumuzun en iyi haliyle karşılamak için yapabileceğimiz küçük değişiklikler ve uygulamalar neler? Infinity Regenerative Clinic hekimlerinden Dr. Merve Oflaz Gider’den öğrendik.

  • Cilt bakımı önemli: Cildimiz, vücudumuzun tuvali ve en değerli varlıklarından biri. Bu yüzdendir ki mevsim geçişlerinde sağlıklı olma halimizi korumak için özellikle cilt bakımı ve uygulamalarına yöneliriz.
  • Bu saatlere dikkat: Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla UV ışınları, cilde direkt temas ederek, özellikle saat 10.00’la 16.00 arasında etkisini gösterir. Maruz kaldığımız UV A ışınları, cildimizin derinliklerine nüfuz ederek kolajen sentezini azaltır ve erken yaşlanmaya neden olur.
  • Kremini iki saatte bir yenile: Ayrıca cildin üst katmanlarına etki eden UV B ışınları da ciltteki DNA’ya hasar vererek güneş yanıklarına ve cilt kanserinin oluşumuna neden olur. Güneş kremlerini iki saatte bir yenileyerek, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde doğrudan güneşte kalmayarak ve şapka gibi koruyucular kullanarak güneşin bıraktığı hasarı mümkün olan en az seviyeye indirebiliriz.
  • Mezoterapiye başvurulabilir: UV ışınları, ciltteki kolajen liflerini etkileyerek cilt bariyerini yıpratır. Güneş lekelerinin artmasına ve cilt yaşlanmasının tetiklenmesine neden olur. Bu aşamada cildi korumak, sıkılaştırmak ve eski görünümüne kavuşturmak için cildin alt tabakalarına kadar etki eden mezoterapi uygulamaları yapılabilir. Böylelikle cilt aydınlık bir görünüme kavuşturularak yaz aylarında sosyal hayatın arzulanan görüntüsüne mümkün olan en kısa sürede ulaşılabilir.

Bir Yaz Problemi Olarak Selülit 

  • Yağ dokularının baskısı: Selülit, günümüzde birçok kadında sıklıkla karşılaşılan bir sorun ve özellikle yaz aylarında plajlarda, havuzlarda veya kısa kıyafetler giyildiğinde görünür hale gelir. Genel olarak kalça, bacak, popo ve karın bölgesinde görülen selülit, cildin altındaki yağ dokusunun toplanmasıyla oluşan portakal kabuğu görüntüsüdür. Bu yağ dokuları ciltteki fibröz bantlara baskı yaparak istenmeyen çukur görüntüsüne neden olur.
  • Azaltma yolunda: Selülit tedavileri yağ dokusunu azaltmaya, o bölgedeki metabolizma hızını artırmaya ve fibröz bantları kırmaya yöneliktir. Kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi uygulamalarla selülit görüntüsünü azaltmak mümkün olsa da tatmin edici sonuçlara ulaşılması zordur. Bu sebeple kısa sürede fark yaratan uygulamalar imdada koşar.
  • En çok talep gören tedaviler: Ses dalgası terapisi (ESWT), mezoterapiler, subrizyon, derin doku masajı (G5) gibi uygulamalarla metabolik aktivite artırılarak, selülit görünümü hafifletilebiliyor. Ancak kişiye özel olarak uygulanan bu tedavilerin etkisinin, selülit bölgesine ve cildin doku hasarına göre değişkenlik gösterebildiğini unutmamak gerek.

Cerrahi Dışı Uygulamalar Neler?  

  • İnatçı yağ dokularına karşı: Vücut şeklimizin oluşumunda kas ve yağ dokusu en büyük rolü oynar ve bazen tüm kış yapılan egzersizlere rağmen inatçı yağ dokuları erimez. Estetik operasyon olmak istemeyen kişiler cerrahi dışındaki uygulamalarla yağ dokusunu anlamlı şekilde azaltabilir ve istediği görünüme kavuşabilir.
  • Bölgesel yağlanma sorunları için: Özellikle son iki aydır yoğun olarak talep gören soğuk lipoliz yöntemi, bölgesel yağlanma sorunlarını gidermede cazip bir seçenek olabilir. İnatçı yağ dokusunu hedef alan yöntem, tek seansta bile bölgedeki yağ dokusunu yüzde 20 ila 40 azaltabiliyor ve daha fit bir görüntüye ulaşılmasına katkı sağlıyor.
  • Hızlı etki arıyorsanız: Fokuslu manyetik stimülasyon cihazı ise yazın hayal ettiği vücutla sosyalleşmek isteyenler için son derece hızlı etki gösteren uygulamalardan biri. Uygulanan bölgedeki kasların yarım saat gibi kısa bir sürede 35 bin defa kasılmasını sağlayarak bölgeyi sıkılaştırıyor. Kişiye özel olarak planlanıyor.