Evet, çoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz ama hepimiz değil! Yazlığı olanlar, evinin ya da sitesinin içinde bir bahçesi bulunanları, yaz hazırlıklarının dışarıda bırakamayız. Yazın kendini iyice hissettirmesine yaklaşık bir ay var, o zaman haydi, hemen harekete geçelim…

Küçük ya da büyük olması fark etmez; bir bahçesi olanlar yaza tabii ki 1-0 önde başlar. Bir bahçeniz varsa akşamüstü sefaları, mangal partileri ve güneşlenme seansları da sizi bekler. Şimdi tüm bunlar için bazı küçük iyileştirmeler yapmaya ve hayallerinizdeki bahçeyi inşa etmeye başlamanın en iyi zamanı. Hatta, eğer alan uygunsa tavsiyelerimiz bir balkona da uygulanabilir. Hazırsanız başlıyoruz…

  1. Alanınızı analiz edin 

Bu başlama adımı için bir metreye, not defterine, kurşun kaleme ve silgiye ihtiyacınız olacak. Bahçenin, verandanın veya balkonun, özellikle de genişlik ve uzunluk ölçümlerini yapın. Böylece ne üzerinde çalıştığınızı iyice anlayabilirsiniz. Bu aşamayı aynı zamanda bahçenizin günün farklı noktalarında nasıl göründüğünü bilmek ve gölgeli bahçe noktalarını not etmek için de kullanın. Çünkü tüm bunlar, bitkilerin nerelere ekileceğini veya dizileceğini ve son bahçe düzeninizi belirleyecek.

  1. Bir planınız olsun 

İster yerleşik bir bahçe üzerinde çalışıyor, ister sıfırdan başlıyor olun; bir bahçe planı hazırlamanız şart. Önce bir durup sizin için mükemmel bahçenin nasıl görüneceğini düşünün. Bu konuda konuyla ilgili bazı dergilerden ya da sosyal medyadan ilham alabilirsiniz. Renk paleti nasıl olurdu? Hangi mobilyaları isterdiniz? Hayalinizdeki bahçede çok fazla bitki mi var yoksa daha sade mi tutmak istersiniz? Sizce başka hangi aksesuarlar olmalı? Bir karara vardığınız her maddeyi yazın. Bir tasarım geliştirmek için en iyisi hepsini bir arada görmektir. Böylece uyumsuz öğeleri kolayca seçip ayıklayabilirsiniz.

  1. İzne ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin 

Artık bahçenizde ne yapmak istediğinize dair net fikirleriniz var. Ama tamamen size ait bir alan değilse, yani mesela site içindeki evinizde size ayrılmış bir bahçeyse, bir apartmanın zemin katında oturuyorsanız ve aslında ortak alan olan yer sizin gözetiminizdeyse veya balkonunuzu düzenliyorsanız, yapacağınız işlemlere göre komşularınızdan bazı izinler almanız gerekebilir. Alışveriş yapıp işe girişmeden önce bunlarla ilgili bir sorun yaşamayacağınızdan emin olun.

  1. Gerçekçi bir bütçe yapın 

Artık hayalinizdeki bahçenin neye benzediğini biliyorsunuz, izinlerinizi de aldınız; o zaman şimdi sıra işin en önemli kısmına yani bütçe yapmaya geldi. Bu iş için harcayabilecek ne kadar paranız var? Kalem kalem listelediğiniz masrafların tutarı ne? Bir usta ya da bahçıvanla anlaşmanız gerekecek mi? En uygun seçenekleri bulmak ve mümkün olan her yerde tasarruf yapmak için fiyat alternatiflerini düzenli bir şekilde listenizdeki her maddenin yanına not edin.

  1. Bir bakım planınız olsun

Eğer bakımını doğru düzgün yapamayacaksanız, zorluklarla kazandığınız tüm paranızı ve zamanınızı mükemmel bir bahçe yolunda harcamanın hiçbir anlamı yok. Örneğin bir gül bahçesi oluşturmak istiyorsanız, ara ara onları budayacağınızı bilmelisiniz. Veya çok fazla bitkiniz varsa, onları düzenli olarak sulamak için vaktiniz olduğundan emin olmalısınız. Hayallerinizdeki bahçeyi kurmak hem zorlu hem de pahalı bir iş olabilir ama eğer sonrasında da hakkını verebilirseniz tadına doyulmaz günler yaşayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!