Bahardan söz edince malum kalıbı anmamak olmaz. İyi bir bahar temizliği sadece evinizi değil, zihninizi ve yaşam tarzınızı da yenilemenin mükemmel bir yoludur. Üstelik bunu yaparken uykunuzu da daha iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz. Haydi başlayalım…

Yatsan

  1. Ayırın, dağıtın, toplayın

Her derdin başı dağınıklık! Şimdi hemen sürekli ertelediğiniz şeyi yapmaya başlayın, ihtiyacınız olmayan her şeyi kenara ayırın. Önümüzdeki günlerde bu yığını da uzun süreli saklayacaklarınız, vereceğiniz ya da bağışlayacaklarınız, satacaklarınız veya atacaklarınız olarak sınıflayarak eriteceksiniz. Bu operasyon evin her bölümü için geçerli. Eviniz ve daha da önemlisi yatak odanız, uzun bir günün ardından gevşeyebileceğiniz bir huzur yeri olmalı. Dağınık bir alan haliyle sizi stresli, endişeli ve düzensiz hissettirecektir. Evinizin bahar temizliği için zaman ayırmak haşere, toz veya küf oluşumunu önlemeye yardımcı olurken, yeni bir mevsime girerken taze bir başlangıcı da teşvik eder.

  1. Temizleyin, temizleyin, temizleyin

Gerçek bir bahar temizliği tam olarak isminin hakkını verir; dolayısıyla toz almak, süpürmek, yıkamak, silmek, ovmak ve diğerleri yapılacaklar listenizde! Her yüzeyden geçin, normalde hiç ilgilenmediğiniz köşe bucaklara girin. Ahşap döşemelerinizi mikrofiber paspaslar ve uygun zemin temizleyicisiyle detaylı silin. Her ne kadar temiz görünseler de halı ve kilimler günlük kullanımdan kaynaklanan çok sayıda bakteri barındırabilir. İşi şansa bırakmayın, profesyonellere teslim olun; aksi türlü iyice temizlendiklerinden emin olamayabilirsiniz.

  1. Yatak takımlarınızı yıkayın

Alerji mevsimi olarak da bilinen bahar; bol miktarda toz, polen, hayvan tüyü, dökülen deri parçalarını hayatımıza taşır. Yorgan, yastık, nevresim takımları, yatak koruyucuları, örtüler; uykunuza eşlik eden ve aklınıza gelen tüm uyku ürünlerini temizleyin. Önce yatak takımlarınızın hepsini önünüze serin, miadını doldurmuş olanlardan kurtulun. Yatak dahil her şeyi talimatlara uygun şekilde temizleyin ve yatağı yeniden hazırlamadan önce her şeyin iyice kuruduğundan emin olun. Yatağınızı derinlemesine temizlemek için periyodik olarak süpürgenizin döşeme aparatını kullanın. Bir miktar karbonata birkaç damla rahatlatıcı lavanta, papatya veya sandal ağacı gibi uçucu yağ ekleyin. Bunu yatağın üzerine serpip bir saat beklettikten sonra süpürgeyle çekin.

  1. Kendinizi yeni bir yatakla şımartın

Biraz garantici gibi görünüyor olabiliriz ama uykunuzu iyileştirmenin en kolay yollarından birinin yeni bir yatak olduğunu söylememiz gerek. Yatağınız sarkmaya mı başladı? Yaylar yüzünden uykunuz sürekli bölünüyor mu? Artık vedalaşma zamanı gelmiş gibi mi görünüyor? Sorun ne olursa olsun, yatağınız eskisi gibi değilse, uyku kalitenizin büyük ölçüde etkilendiği kesin. Uzmanlar yatağınızı yedi yılda bir değiştirmenizi öneriyor; daha uzun süredir sizinleyse değiştirmeyi de ciddi olarak düşünebilirsiniz. Bedeninize, ihtiyaçlarınıza, uyku düzeninize ve tabii bütçenize en uygun ve iyi uyku iyi hayat dostu seçenekler için yatsan.com’u ziyaret edin.

  1. Temiz havanın içeri girmesine izin verin

Neden güzel havalardan en iyi şekilde yararlanmak için pencerelerinizi açmıyorsunuz? Bu sadece odanızı havalandırmakla kalmayacak, aynı zamanda ruh halinizde de harikalar yaratacak. Temiz havanın beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve uyku sorunu olanların daha iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olduğu kanıtlanmış bir bilgi. Odanızı günde en az bir saat havalandırmanızı öneririz; çeşitli nedenlerle yapamıyorsanız 20 dakika bile işe yarayacaktır. Örneğin sabahları hazırlanırken camları açıp yatağınızı havalandırmayı âdet haline getirebilirsiniz.