İlişkilerde, arkadaşlıklarda, iş hayatında ve hayatımızdaki farklı bağlantılarda bazen kendimizi unuttuğumuz şeyler yapıyoruz. Mükemmeliyetçilik veya etrafınızdaki herkese her zaman iyi davranmak kâğıt üstünde güzel özellikler gibi görünebilir ancak dozu iyi ayarlanmazsa aslında size büyük zarar verebilir. İşte toksik olduğunu fark etmeyebileceğiniz bazı yaygın alışkanlıklar ve onlardan kurtulmanın yolları…

Yatsan

  1. Sakin kalmak için kendimizi bastırmak

Duygularımızı kontrol altında tutmak ve sosyal hayatımızda onlara uygun şekilde tepki vermek, bir olgunluk ve yetişkinlik işaretidir. Ama bu kontrolü abartır, kendinizi korumaya çalışırken hislerinizi yaşamaktan ve sizdeki karşılıklarını doğrulamaktan vazgeçerseniz çok büyük bir yanlış yapıyorsunuz demektir. Duygularınızı bastırmak, iletişim kurmamak veya bu yüzden kendinizi ‘uyuşturmak’ toksik bir özelliktir ve uzun vadede size daha fazla zarar verir. Çünkü aslında içinizde olup bitenleri kabul etmiyor, olumlu ya da olumsuz bir karşılık bulmalarına izin vermiyorsunuz; sadece onları kendinizden uzaklaştırmaya çalışıyor, tabiri caizse her şeyi halının altına süpürüyorsunuz. Bu da haliyle ileride doğacak sorunlara gayet uygun bir zemin hazırlıyor.

 

  1. Yalnızlığı ve bağımsızlığı fazla romantikleştirmek

Yalnız kalabilmek hem elzem hem de özel bir eğitimdir. Kendi ayaklarınız üstünde durabilmek, yaşamınızda bağımsızlık duygusunu teşvik etmek de öyle. Ancak bazen tek başımıza olmak haddinden fazla rahatlığa yol açabilir ve yarattığımız güvenli alanı korumak için kendimizi kapatabiliriz. Korunma amacıyla belirli deneyimlerden veya ilişkilerden kaçmak, sizi insanlardan ve yaşayabileceğiniz pek çok deneyimden uzak tutar. Bağımlılık elbette iyi bir şey değil ama aynı zamanda ful bağımsızlık da yaşamanın en besleyici yolu değil. Bazen yardım isteyebilir, bazen mutluluğunuzu paylaşabilir, hatta bazen savunmasız olabilirsiniz. Kurduğunuz kalenin yıkılacağından endişe etmeden diğer insanları, hayalleri ve hedefleri dünyanıza davet etmenin hazzı büyüktür. Mutlu olmak için yalnız olmanız gerektiğini düşünmek zehirli bir yaklaşımdır çünkü insanların bağlantıya ihtiyacı vardır.

Yatsan

  1. Yaptığınız her şeyde mükemmel olmaya çalışmak

Mükemmeliyetçilik yüceltilmesi gereken bir şey gibi görünebilir ama aslında zehirli bir davranış biçimidir. Çoğunlukla depresyon, kaygı bozukluğu ve bazı başka zihinsel sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır çünkü her şeyi doğru yapmaya katı sınırlar içinde odaklanmak, kendinizi affedilebilir ve çoğu zaman çok insani hatalar için hırpalamanıza neden olur. İnsanların hataların ışığında öz-şefkat pratiği yapması gerekir çünkü ancak o zaman bir birey olarak yolculuğunuzun ve gelişiminizin her zaman mükemmel olmasa da gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Gelişimin özü, başarılarınız kadar hatalarınızı da şefkatli ve anlayışlı bir şekilde görüp ders almaktır.

 

  1. Gece kuşu olmak, uykuyu atlamak

Uykunun hayatınız için önemini anlatmaktan yorulmayacağız. Uyku, özellikle de REM uykusu aslında şifayla çok bağlantılı. Beynimiz bu döngüler sırasında kelimenin tam anlamıyla kendini yeniden düzenler, iyileştirir. Üstelik bu süreç kendiliğinden gelişir, beyninizin ve vücudunuzun dinlenmesine izin vermek için ekstra zaman ayırmaya uğraşmazsınız; sadece uyursunuz. Unutmayın; uykunun değerini görmek, hayatınızın bu önemli diliminin iyileşmesi için çaba harcamak, kendinize yatırım yapmaya değer biri olduğunuzu göstermenin de bir yolu.

 

  1. Kendinden vazgeçip başkalarını memnun etmeye çabalamak

Nazik ve şefkatli biri olmak her zaman çok değerli bir şey. Ama insanları memnun etmek çoğu zaman gerçek nezaketin ötesine geçmeyi gerektiriyor. Bunun ilişkiler açısından zehirli bir yaklaşım olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çünkü bu süreç bize daima başka insanların istek ve ihtiyaçlarının bizimkinden daha önemli olduğunu öğretir. Hayatınız boyunca sürekli başkalarını kendinizin önüne koymanız, sizi çeşitli suistimallere karşı savunmasız hale getirir; ayrıca tüm ilişkilerinizde kendinizi tükenmiş ve kırgın hissetmenize neden olabilir. Yaşamınızdakilerle sınırlar belirlemeniz gerekir ve karşılıksız sevgi ve mutluluğu ancak böyle yakalayabilirsiniz.