Mevsimler arası değişim insana gizliden bir coşku verse de yorucu olabilir. Önden biraz hazırlık yaparsanız heyecanınızı kesintisiz yaşayabilirsiniz. Kilit 9 adımı anlatıyoruz.

  1. Kasmayın

Yaz, kilonuz ya da yaşınız kaç olursa olsun, her zaman ‘plaj vücudu’ baskısıyla el ele gelir maalesef. Oysa o meşhur plaj vücuduna sahip olmanın ilk ve tek kuralı, bir vücuda sahip olmak ve sahile gitmektir. Bunu unutmayın ve düstur edinin. Güzel olmak tamamen güzel hissetmekle ilgilidir; gerçekçi olmayan klişelerle kendimizi yormamıza gerek yok.

  1. Gevşemeye başlayın

Artık günler daha uzun, daha mutlu ve biraz daha tembel. Bu tembellik iyi bir şey olabilir ve günün belirli noktalarında kendimizi buna kaptırabiliriz. Sükunet, dengeli bir kontrol ve huzur duygusu; zihninizin yarışmayı bırakmasına, sakinleşmesine ve odaklanmasına izin verebilir. Ne zaman bunaldığınızı hissederseniz, derin nefesler almak için zaman ayırın. Kulağa klişe gibi gelebilir ama işe yaradığı kanıtlanmış bir bilgi bu.

  1. Egzersiz rutininizi sürdürün

Vücudu yaza hazırlamak söz konusu olduğunda iki alternatif vardır: Birincisi, yıl boyunca egzersiz rutininizi sürdürmektir. İkincisi de bu rutini temel olarak alıp yeni bir şeyler ekleyerek çeşitlendirmek.

  1. Yeni bir şey deneyin

Güzel hava kendimizi daha yaratıcı ve cüretkâr hissetmemizi sağlar. Yeni bir aktiviteye veya mücadeleye başlarken ihtiyacımız olan şey de çoğu zaman bu cesarettir. İster koşuda yeni bir kişisel rekora ulaşmak, ister korkularımızı yenip yeni bir aktivite deneyerek kendinizi şaşırtmak; motive olun, odaklanın ve girişin.

  1. Güvensizliği yenin

Kendimizi iyi hissetmemize ve mayo giyme zamanı geldiğinde biraz daha güvenli olmamıza giden yolu açan egzersiz ve aktiviteleri hayatımıza dahil etmek için mükemmel bir zamandayız. Üstelik ‘sorunlu alanlar’ olarak gördüğümüz şeylere odaklanmak, başarı duygumuzu artırabilir ve sorunlarımızı doğrudan ele almamaktan kaynaklanan kaygı duygularımızı yatıştırabilir. Haydi, kolları sıvayın!

  1. Cilt sağlığınızı koruyun

Bazıları için yazın en güzel yanı cildin ve saçın doğal ışıltısıdır. Ancak bunları borçlu olduğumuz yaz güneşinin yıkıcı etkilerini unutmamak şart. Cilt ve saçlar yaz aylarında güneşe maruz kalma ve tuzlu su hasarı nedeniyle kurumaya ve yıpranmaya eğilimlidirler. Günlük D vitamini dozumuzu alıp bronz bir tenin çekiciliğinden faydalanmak muhteşem ama bunları yaparken cilt sağlığınızı ve saç bakımınızı ihmal etmediğinizden de emin olmanız gerek. Lütfen korunun.

  1. Susuz kalmayın

Daha sıcak günlerde, su ihtiyacımız da doğal olarak artar, bol su içmek daha da büyük önem kazanır. Evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz aromalı sularla hidrasyonu daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Beslenmemize kolayca dahil edilebilecek, su içeriği yüksek birçok besin var. Karpuzdan salatalığa kadar taze ve lezzetli mevsimlik ürünlerin sağladığı sayısız faydayı dışlamayın.

  1. Değişiklik yapın

Mevsimler değiştiğinde biz de değişmeliyiz. Sadece giydiklerimizi değil, aynı zamanda çevremizi ve zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz alanları da mevsime uyarlamanın tam zamanı. Bir gardırop envanteri oluşturmak için bir gün ayırın; sadece yer kaplayan ve üstünüze olmayanları ortadan kaldırın. ‘Bir yıl boyunca elinizi bile sürmediğimiz şeyler fazlalıktır’ kuralını uygulayarak neyin kalması, neyin gitmesi gerektiğine kolayca karar verebilirsiniz. Bırakın, başka ellerde yeniden hayat bulsunlar.

  1. Anı yaşayın ve tekrar tekrar yaşayın

Yaz, genellikle tatil anlamına gelir. Tüm yılı sevdiklerimizle biraz daha fazla zaman geçirmek için can atarak geçiriyoruz. Bu yıl yaz boyunca sadece fotoğraf çekin, selfie’den uzak durun. Tüm anılarınız için bir kutu alın ve daha sonra hatırlamak isteyeceğiniz harika anları kaydedin. Plajdan aldığınız bir deniz kabuğunu, bir konser biletini, hatta arkadaşlarınızla paylaştığınız şarabın mantarını eve getirebilirsiniz. Hepsi doğrudan anılar kutunuza gidip sizi var edenler arasına eklenebilir. Sonraki zamanlarda da ara ara bu kutuyu karıştırmak iyi gelecektir.