İyi uyuyamıyorsanız hayatınızdaki pek çok şey gibi beslenmeniz de bundan etkilenir. Bu ilişkinin nasıl kurulduğunu ve geliştiğini öğrenip her ikisini birden yoluna koymak istemez misiniz?

Yatsan

Uyku şeker bağımlılığını kontrol etmeye yardımcı olabilir

Tatlıya çok mu düşkünsünüz? Uykunuzu düzene soktuğunuz takdirde bu zaafınızı dengeli bir noktaya çekebilirsiniz. Elimizde ABD’de geceleri 5-7 saat uyuyan sağlıklı insanlarla yapılan 2018 tarihli bir çalışma var. Bu araştırmada katılımcılar iki gruba bölündü ve bir grup daha fazla uyumalarına yardımcı olacak basit bilgiler içeren bir eğitimden geçti. İyi uyku tavsiyesi alanlar, arzulanan hedefe (7-9 saatlik gece uykusu) ulaşamasalar da ilave şeker alımını günde 10 gram düşürebildiler. Dolayısıyla beslenme kaliteleri de önemli ölçüde iyileşti. 10 gram şekerin 2.5 çay kaşığına eşdeğer olduğunu da belirtelim.

Uykusuzluk sizi daha savunmasız yapar

İyi uyuyamıyorsanız zaaflarınızla baş etmekte normalden fazla zorlanırsınız. Bu alanda yapılmış bir araştırma da var. Çalışmada katılımcıların beyin aktivasyonunu tespit etmek için MR makineleri kullanıldı. Kısa bir gece uykusundan sonra sağlıksız yiyeceklerin görüntülerine bakan insanların beyninin ödül ve zevkle ilişkili alanlarında aktivite artışı tespit edildi. Aynı kişilerin beyin dalgaları sağlıklı gıdaya önemli ölçüde daha zayıf bir tepki gösterdi.

Uyku durumunuz sağlıklı gıdalara dair algınızı etkiler

2020’de yapılan bir araştırmada katılımcıların yeterli uykudan sonra yaptığı sağlıklı yiyecek derecelendirmeleri not alındı. Aynı kişilerin bir gece uykusuz kaldıktan sonra verdiği puanların öncekilere oranla azaldığı görüldü. Araştırmacılar ayrıca göz hareketlerini izleyerek, katılımcıların uykusuz kaldıklarında sağlıksız yiyecek seçerken daha az tereddüt yaşadığı sonucuna vardılar.

Az uyku aşırı iştahı teşvik eder

Yetersiz uyuduğunuzda, ghrelin hormonundaki (açlık hormonu) artış sayesinde kendinizi daha aç hissedersiniz. Ayrıca daha düşük leptin (tokluk hormonu) seviyeleri nedeniyle daha uzun süre tok hissedersiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tam da bu nedenle, az uyuyan ve gece boyu 7-9 saat uyuyan kadınların karşılaştırıldığı bir çalışmada olduğu gibi, yemek yerken daha büyük porsiyonlara yönelebilirsiniz. Daha az uyumalarına izin verildikten sonra, kadınlar ertesi gün daha aç hissettiklerini ve iştahlarının arttığını bildirdiler.

Kaynaklar:

  • nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5972593
  • nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470707
  • fao.org