Baharın yenileyici enerjisi evimizi şöyle bir elden geçirip tazelikle doldurmak için de bulunmaz fırsat. İşe yarar püf noktalarıyla kısa sürede hayatınızı güzelleştirmeye talibiz.

Yatsan

Olmazsa olmaz: Bahar temizliği

Bütün evi sıfırdan dekore etmeye ne bütçe yeter ne de vakit! Bu yüzden küçük alanlarda sanki baştan yaratmışsınız efekti veren minik hamlelere odaklanın. Kışın iyice hantallaştırdığı görünümlerden kurtulmayı düşünerek başlayın; artık ihtiyaç duymadığınız tüm kış eşyalarını temizleyin.

 

 1. Dolapları elden geçirin

Bilmediğiniz şey değil; dolaplardaki eşyalar siz hiç anlamadan birikir, birikir, birikir. İçerideki eşyaları elden geçirin, en az bir senedir kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara vermek üzere temizleyip ayırın. Yıkanması gerekenleri yıkayıp hurçlara kaldırın. Saklamak istediğiniz, mesela sizde anısı olan eşyaları deforme olmayacak, bozulmayacak, yıpranmayacak şekilde bohçalayın ya da paketleyin ve göz önünde olmayan uygun alanlara yerleştirin.

 

 1. İnce temizliğe girişin

Kışın paspas, ayakkabılık gibi üzerinde fazla durmadığınız alanlarda çamur, çamurun kurumasıyla da toz ve kir birikir. Elbette buraları sık sık temizliyorsunuz ama detaylı bir temizliğe girişirseniz süpürgenizin haznesinde ya da bezinizde kalanlara çok şaşıracaksınız. Zaten bu alanlardaki dağınıklığı da gidermeniz gerek. Botları, çizmeleri bakımlarını yaptırdıktan sonra tek tek kutulayın, istiflemeden saklamaya çalışarak önümüzdeki seneye kadar vedalaşın.

 

 1. İşi oda oda bölün

Her şeyi bir hamlede yapmaya çalışmak, hiçbir şeyi layıkıyla yapamamak anlamına gelebilir. Bütün evi tek bir hafta sonunda derinlemesine temizlemek dünyanın en yorucu işi olur ve bahardan bile nefret ettirir! Akıllıca davranın, iş yükünü küçülterek günlere bölün. Tüm odalardaki saklama, ayıklama, verme, tamir etme işleriniz bittikten sonra yine bir veya iki seferde derin temizlik yapıp bütün operasyonu başarıyla tamamlayabilirsiniz.

 

 1. Çamaşır makinenizi derinlemesine temizleyin

Kış boyu tüy bırakan kazaklar, kalın pamuklular ve bol bol ağır eşyayla muhatap olan çamaşır makinenizin de hafifleyip ferahlamaya ihtiyacı var. Temizlik için marketlerde satılan setlerden faydalanabilir ya da evde kendiniz halledebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler karbonat ve sirke. Deterjan ve yumuşatıcı gözlerine biraz sirke koyun. Tamburun içine de abartmadan karbonat serpin. Makinenizi sıcak su alan bir programda normal sürede çalıştırın. Makine su alırken o suya bir bardak sirke daha ekleyin. Program bittikten sonra makinenin lastiğini de sirkeli suyla silip kurulayın. Tamamen kuruyabilmesi için kapağı açık bırakın. Makineniz yepyeni görünecek ve kötü kokular sizi terk edecek.

 

 1. Tabii bulaşık makinenizi de…

Yine hazır solüsyonlardan yararlanabilir ya da ev usulü reçetemizi deneyebilirsiniz. Bir bardak sirke koyduğunuz bir kâseyi bulaşık makinenizin üst rafına yerleştirip makineyi çalıştırın. Program bittikten sonra filtreyi de çıkarıp iyice temizleyin. Ağzını açık bırakıp tamamen kurumasını sağlayın. Yeni gibi olacak.

Yatsan

Evinizdeki havayı temizleyin

 1. Pencereleri açın

Polenler ortalığı ele geçirmeden önce ilkbaharın şefkatli sıcaklığını taşıyan temiz havanın evinizi doldurmasına izin verin. Baharın geldiğini hissetmek için taze bir esinti gibisi yoktur.

 1. Bahar kokulu bir mum yakın

Evinize baharı buyur etmenin en garantili ve tatlı yollarından biri. Lavanta, gül, deniz, çam, narenciye, vanilya, sandal ağacı gibi doğal ve güzel kokular yayan, sağlıklı malzemeden üretilmiş artizan mumlardan alın. Çoğunun içinde bulunduğu kaplar bile tek başına iyi bir dekorasyon malzemesi oluyor. Mumu yakın, taze bir bitki çayı alın, camı aralayın, bir de güzel bir kitap alın elinize; işte bahar geldi!

 1. Evi bahar kokutun

Bir limonu dilimleyin; birkaç dal taze biberiye ve bir kaşık vanilya özüyle birlikte orta boy bir tencereye koyun. Üstüne su ekleyip kaynatmaya başlayın. Kaynara çıktıktan sonra altını kısın. Suyu azaldıkça biraz ekleyerek, istediğiniz kadar ocakta tutabilirsiniz. Bütün eviniz mis gibi bahar, taptaze limon kokacak.

 1. Limonun gücünden yararlanın

Önce güzel bir ev yapımı limonata yapıp kendinizi yenileyin. Hem baharı içinizde hissedin hem de ekstra C vitamini alın. Sonra da baharın en güzel rengini yanı başınızda hissedebilmek mutfak tezgâhınızda ya da masanızda bol bol limon sergileyin. Şık bir sunum kâsesine koyacağınız limonlar hem tablo gibi görünecek hem de ortamı mis gibi kokutacak. Ayrıca feng shui’ye göre mutfağa koyacağınız dokuz limon negatif enerjiyi nötralize ederek temizliyor ve mood’u yükseltiyor. Buna inanıp inanmamakta serbestsiniz ama her türlü iyi hissedeceğiniz kesin.

Yatsan

 1. Taze çiçeksiz kalmayın

Bahar demek, taze çiçek demektir; net! Papatyalar, nergisler, sümbüller, kır çiçekleri ve zevkli vazoların uyumu kadar cezbedici şey az bulunur. Çiçeklere benzer şekilde ev bitkileri de evinize çok fazla hayat getirir. Özellikle iplere dolanıp yukarılara uzayan ya da yüksek saksılardan aşağı süzülen sarmaşık türü bitkiler bu konuda rakipsizdir. Mutlaka bir şans verin.

 1. Yatak odasına el atın

Nevresim takımlarınızı, yastık kılıflarınızı elbette düzenli olarak değiştirip yıkıyorsunuz ama fazla el atmadığınız kaplamaları da elden geçirin. Kışlık yorganınızı temizletip kaldırırken yastıklarınızın iç kılıflarını da yıkayın veya profesyonel yardım alın. Bir de tabii yatakta koyu renklerden açık renklere, çizgili ya da desensizlerden çiçekli ve bahar kadar canlı nevresim takımlarına geçin. Seviyorsanız canlandırıcı çamaşır parfümü veya oda kokularını da deneyebilirsiniz. İşte şimdi uykunuzda bile baharı hissedebilirsiniz!