Tabii ki buz terapisiyle! Çinlilerin geleneksel tedavisi feng fu nedir, nasıl uygulanır, nelere iyi gelir öğrenmek istiyorsanız hemen okuyun.

Yatsan

Feng fu aslında ‘rüzgâr evi’ anlamına gelen bir kalıp. Geleneksel Çin tıbbına göreyse ensemizde, kafatasımızın omurgamızla birleştiği yerde bulunan bir nokta.

Bedenimizde bulunan ve beyni tüm vücuda bağlayan 400 basınç noktasından biri feng fu. Bu bölgedeki sinirler bile, hipofiz bezlerinin yanı sıra pek çok organa kan akışını yönetiyor. Dolayısıyla bu noktaya baskı uyguladığınızda ağrı hafifliyor ve kendinizi rahatlamış hissediyorsunuz. Bu rahatlatıcı terapi için tek ihtiyacınız ise bir buz küpü.

Evde feng fu terapisi nasıl yapılır?

 • Önce yüzüstü yere yatıp bu pozisyonda en rahat olduğunuz anı bulun. 
 • Şimdi ensenizdeki feng fu noktasına buz küpünü yerleştirin. 
 • İlk seferde en az 10, dayanabilirseniz 15 dakika tutun. Soğuk size iyi hissettirmeye başladığında süreyi 20 dakikaya çıkarabilirsiniz. 
 • Çok üşüyorsanız buzu ince bir pamuklu beze sarabilirsiniz. 
 • Bu terapiyi acı hissettiğinizde iki günde bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Bu harika terapiyi yapmak için mükemmel zaman, gece yatmadan veya sabah herhangi bir şey yiyip içmeden hemen önce.
 • Ciddi sağlık sorunları olan kişiler ve hamile kadınlar bu terapiyi uygulamadan önce doktorlarına danışmalı.

Neden feng fu?

Şu modern dünyada yaşayıp da iş yükü çekmediğini, stres ve kaygı yaşamadığını söyleyen beri gelsin. Sürekli panikleyerek dolaşanları, küçücük şeyleri bile kafaya takanları geçtik; en dertsiz tasasız olanlarımızın bile pandemiyle sınandığı günlerden geçiyoruz her şeyden önce.

Mesai saatlerinin anlamını yitirip profesyonelleri 24 saat çalışmaya mecbur ettiği, işyerindeki ergonomik çalışma koltukları yerine evdeki yemek masası sandalyeleri üstünde iş halletmek zorunda bıraktığı, üstüne de bitmek bilmez endişe yüklediği bu dönemde vücudumuzda sürekli bir yerlerin ağrıması da şaşırtıcı değil.

Çoğumuz ağrılarımızı hafifletmek ve normal hayatımıza geri dönmek için ilaç kullanma eğilimindeyiz. Ancak sık sık ağrı kesici almanın iyi bir şey olmadığı da aşikâr. İşte burada Çin’in geleneksel tedavisi olan feng fu noktasına buz terapisi devreye giriyor.

Feng fu ne zaman uygulanmalı?

 • Regl öncesi dönem: Bu etkili terapi, regl döneminde veya öncesinde ağrı ve krampları gidermeye yardımcı olabilir. Ayın bu günlerinde zorlanan kadınlar kendini bu yolla rahatlatabilir.
 • Baş ve diş ağrılarına karşı: Feng fu noktasına buzla basınç uygulanınca ortaya çıkan uyuşturma etkisi endorfini artırır, bu da ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Uykusuzluk tedavisinde: Bu terapi düzenli uygulandığında uyku kalitesi artıyor, ayrıca uykusuzluğa da iyi geli yor.
 • Ruh halini iyileştirmede: Az önce bahsettiğimiz endorfinin bir diğer adı ‘mutluluk hormonu’. Yani vücutta bu hormonun seviyesinin yükselmesi, ruh halini de yükseltmeye yardımcı oluyor ve gençleşme sağlıyor.
 • Ve diğer faydaları: Bu etkili buz tedavisinin yardımıyla ağır işleyen sindirim sürecinizi tedavi edebilirsiniz. Soğuk algınlığı ve gribi rahatlatabilirsiniz. Solunum ve kardiyovasküler hastalıklarda tedaviyi destekleyebilirsiniz. Tiroid sorunlarında faydasını görebilirsiniz.

Uykusuzluk nedir ve uykusuzluğa ne iyi gelir? İçeriğimize de göz atabilirsiniz.