Yurtdışı seyahati söz konusu olduğunda önemli başlıklardan biri de uyku düzeni. Ama bununla baş etmek çok da zor değil.

  1. Stratejik planlama yapın

Seyahat tarihinizden üç gün önce, uykunuzu gideceğiniz yerin zaman dilimine uygun hale getirmeye çalışın. Her gün 1’er saat oynatmak bile günü geldiğinde olumlu bir etki yaratacaktır. Unutmayın, vücudun alışması her saat dilimi için bir gün sürüyor.

  1. Yerel akışa uyun

Gideceğiniz yere varınca hiç vakit kaybetmeden yerel saatle senkronize olmaya çalışın. Gün ortasında inecekseniz uçakta olabildiğince uyuyun. Gece inecekseniz uçakta uyanık kalıp gideceğiniz yerde uyumak için elinizden geleni yapın.

  1. İki gün kuralına uyun

Gittiğiniz yerde iki günden az kalacaksanız, kendi programınızı bozmamaya çalışın. Aksi takdirde vücudunuz tam oraya uyum sağladığında eve dönme zamanı gelir. Bu gibi durumlarda, gittiğiniz yerde odaklanmanız gereken bir iş ya da toplantı varsa evde kendinizi en uyanık hissettiğiniz saatlere almaya çalışın.

  1. Işığı ayarlayın

Doğuya seyahat ederken, uçuşunuz sabahsa, ışığa maruz kalmayı en aza indirmek için yanınızda mutlaka güneş gözlüğü bulundurun. Daha az rahatsız edici olan batıya doğru seyahatlerdeyse akşamın erken saatlerinde ışığa maruz kalmayı hedefleyin. Ritminizi artırmak için dışarıda yemek yiyin veya yürüyüşe çıkın.

  1. Hareket edin

Güne başlamaya hazır olduğunuzda, vücudunuza bunu hatırlatmak için ılık bir duş alın ve egzersiz için dışarı çıkın. Çekirdek vücut sıcaklığını artırmak, sirkadiyen ritmi düzenleme için bir tetikleyicidir.