Yeni bir yastık almaya karar verip seçeneklere kısacık süre bile bakındıysanız dikkate almanız gereken çok fazla şey olduğunu fark etmişsinizdir. Hem kaliteli uyku için gerekli şartları yerine getirecek hem de kişisel istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak yastığı seçebilmeniz için yanınızdayız.

Yatsan

Bir yastığın en önemli görevi, tüm gece boyunca uykunuzu alırken sizi desteklemektir. Doğru yastık; baş, boyun ve omurgayı nötr hizada tutarak omurganın doğal eğriliğine uyum göstermelidir. Böylece sadece boyun ağrınız hafiflemekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücudunuzdaki baskı da azalır. Omurganızın nötr olup olmadığını anlayabilmek için, kulaklarınızın omuzlarınızla, çenenizin göğüs kafesi kemiğinizle aynı hizada olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sağlıklı duruşu korumak için yastık önemlidir ve her uyku pozisyonu farklı bir yastık tipi gerektirir. Uyku pozisyonumuz aslında uyku alışkanlıklarımızın bir yansıması ve mükemmel yastığımızı ararken göz önünde bulundurmamız gereken çok şey var. Yani sağlıklı bir destek ararken kişisel özelliklerimizi dışarıda bırakmamamız gerekiyor. Aşağıda vereceğimiz bilgiler sayesinde her uyku pozisyonu için omurganızı nasıl nötr tutacağınızı öğrenebilir, sonra da kişisel ihtiyaçlarınızı belirleyip seçiminizi yapabilirsiniz. Unutmayın: Seçiminiz ne olursa olsun, yastığınızın omurganızın doğal eğrisini desteklemesi birinci şarttır.

Sırtüstü uyuyanlar için…

Bu pozisyonda sağlıklı duruşu korumak için ihtiyacınız olan şey, orta yükseklikte (7.5-12.5 cm) ve orta sertlikte bir yastık. Orta yükseklik yatakla aranızda yumuşak bir tampon sağlayarak boyun ve omuzlarınızdaki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çok yüksek yastık başınızı yukarı kaldırıp boynunuzun duruşunu bozar, yeterince yüksek olmazsa da dümdüz uzanmak zorunda kalırsınız. Orta sertlik ise başınızı omurgayla hizalanacak kadar destekler. Bu önemli çünkü yastık çok yumuşaksa başınızın ağırlığı altında şeklini kaybedip düzleşebilir. Buna ek olarak, sırt üstü uyuyanlar, hafızalı sünger gibi, basınca uygun malzemelere yönelebilirler.

Yana dönüp uyuyanlar için… 

Yan uyuyanlar, nötr bir omurga için yüksek (12.5 cm ve üstü) ve orta sertlikte bir yastığa ihtiyaç duyar. Yüksek yastık başınızı yukarı kaldıracak, böylece omurganızla aynı hizaya getirecektir. Ayrıca vücudunuzun ağırlığını üzerinden alarak omzunuzdaki baskıyı hafifletir. Eğer yan yatış pozisyonunda omzunuzun yatağa gömüldüğünü hissediyorsanız yastığınız yeterince yüksek değil demektir. Gelelim orta sertlikte yastık kısmına… Yastığınız çok yumuşaksa uyku sırasında başınız yavaş yavaş aşağı iner ve omurganız hizadan çıkar. Bunun sonucu da genel olarak boyun tutulmasıdır. Şimdiye kadar kullanmadıysanız daha sert yastıklara alışmak biraz zaman alabilir; bu sürede kuş tüyü, kaz tüyü gibi dolgulardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, kolayca şekil alabilen bu yastıklar, birçok yan uyuyanın tercih ettiği yastığa sarılma pozisyonunu da destekler.

Yüzüstü uyuyanlar için… 

İşte, aslında çoğu uzmanın önermediği ve mükemmel yastığı bulmanın biraz zaman alabileceği bir pozisyon… Uzmanlara göre bu pozisyonda uyumak boyun, sırt ve bel etrafındaki bağ ve kasların gerilmesine; boyun ve bel kıvrımında artışa neden oluyor. Ayrıca omurgadan sinirlere gereksiz baskıya yol açarak fıtık oluşmasına da neden olabiliyor. Boynunuzu zorlama ve belinize veya karnınıza baskı uygulama riski daha yüksek oluyor. Ama biz vazgeçemeyenler için doğru seçimleri söyleyelim: Yüzüstü uyuyanlar, nötr omurga hizasını korumak için alçak (7.5 cm ve altı) bir yastık kullanmalı. Çünkü yastık biraz yüksekse baş yukarı kalkacak ve tüm duruş bozulacaktır. Ayrıca yumuşak bir yastık kullanmalısınız çünkü yastığınız ne kadar sert olursa boynunuzun omurganızla hizasının bozulması o kadar olasıdır. Kuş tüyü ve benzer dolgulu yastıklar bu pozisyonda uyuyanlar için idealdir. Kolayca şekil aldıkları için kollarını yastığın altına sokmak isteyenlere de iyi gelirler.

Ve bilmeniz gereken diğer ipuçları…

  • Doğru yastığı seçmek için yatağınızı da iyi tanımanız gerekir. Çünkü ideal yastık, kullandığınız yatağın sertliğine veya yumuşaklığına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yatağınız sertse seçmeniz gerekenden biraz daha yüksek yastıkları tercih edilebilirsiniz. Yataklardaki sertlik seviyesi arttıkça, omzun gömülme yüzdesi azalacaktır. Bu nedenle boynumuz daha aşağıda kalır. Boynu gerekli yüksekliğe ulaştırmak için daha kalın yastıklar seçilebilir. Yatağınız yumuşaksa bu sefer de omzunuzun gömülme yüzdesi artar ve boynunuz gerekenden yukarıda kalır. Yatağınız yumuşaksa normalde tercih ettiğiniz yastıklardan daha ince bir yastık deneyebilirsiniz.
  • Masa ve bilgisayar başında çok vakit geçiriyor ya da uzun süre araç kullanıyorsanız boyun destek yastıklarını düşünmelisiniz. Gün boyu sabit bir noktaya bakmak zorunda kaldıkları için bu çalışma şekline sahip kişilerin omurgaları, doğal S pozisyonundan uzaklaşır. Sonuç olarak, boyun doğal kıvrımını kaybedebilir ağrılar başlayabilir. Boyun destek yastıklarında, visko ya da lateks gibi, boynun olması gereken şeklini almasını sağlayan malzemeler kullanılır. Bu yastıklara alışmak bazı kişiler için zor olabilir ama alıştıktan sonra başka bir yastıkta yatmak istemeyebilirsiniz.
  • Konfor yastıklar da seçim yaparken incelemeyi hak eden bir grup. Bu grupta vücudunuzun en rahat ettiği pozisyonlarda olmanızı destekleyen ve sevdiğiniz malzemeleri seçebileceğiniz yastıklar bulunur. Örneğin kaz tüyü, bambu elyaf, pamuk, yün gibi modelleri inceleyip size en uygun yastığı seçebilirsiniz.
  • Uykuda terleme çok sık karşılaşan bir durumdur ve yaygın şikâyetler arasında yer alır. Altında yatan ciddi bir problem yoksa anormal bir durum sayılmayabilir çünkü terleme, vücut için gerekli fonksiyonları yerine getirmeye yardımcı olur. Ancak uyurken terleme problemi yaşıyorsanız serinletmeye ve terlemeyi önlemeye yardımcı özelliği olan yastık seçeneklerini inceleyebilirsiniz.
  • Dolgu malzemelerinde elyaf, visco, kaz tüyü, pamuk gibi çok sayıda seçenek bulabilirsiniz. Çok yoğun ve sık doldurulmuş bir yastık boyun ve çevrenizi konforlu bir şekilde sararken, daha seyrek yapılmış dolgular yumuşak hissettirip hareket etmeyi kolaylaştırabilir. Yumuşak his için kaz tüyü, pamuk, keten, yün gibi doğal malzemeli ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğal malzemeli ürünlerin en büyük özelliği hava sirkülasyonu sağlaması, terletmemesi ve doğal bir uyku ortamı sağlamasıdır. Bu malzemeler sıcaklığı korumasıyla da bilinir ve soğuk kış gecelerinde iyi bir uyku için büyük destek sağlar. Alerjik bünyesi olan kişiler, doğal malzemelere; bu malzemeler içinde yün, kaz tüyü gibi dolgulara alerjisi olanlar da visco ya da elyaf gibi sentetik alternatiflere yönelebilir. Bundan sonraki seçimi de sertliklerine göre yapabilirsiniz.
  • Hafızalı sünger visco yastıklar başınızı kaldırdığınız andan sonra orijinal haline geri döner. Gece hareketlerinize göre kendi konumunu aldığından, huzursuz uyuyanlar için iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda ağırlığı eşit dağıttığından, boyun ve omurga problemi olanlar için de önemli bir seçenek olabilir.
  • Elyaf dolumu visco modellerine göre daha uygun maliyetlerdedir. İyi bir destekleme stilidir ve şeklinizi iyi tutar. Bununla birlikte diğer dolgu türlerine göre daha az dayanıklıdır.
  • Lateks doğal bir malzemedir. Hava sirkülasyonu sağlayarak gece boyu nefes alan bir yapıdadır ve terleme problemine yol açmaz. Boyun destekleyen modeller visco ya da lateks malzemeden üretilmiştir.
  • Alerjisi olan kişiler, toz ve diğer akarları uzak tutmak için özel olarak formüle edilmiş bir kapak ve dolguya sahip bir yastık düşünebilir.
  • Eğer horluyorsanız başınızı ve boynunuzu, hava yolunuzun sıkışmasını önleyecek şekilde yerleştirmek için tasarlanmış bir yastık kullanabilirsiniz.