Karantina günlerinin bir anını bile oyunsuz geçirmek istemeyenler için birbirinden eğlenceli interaktif kitaplar seçtik. Evvel zaman içinde Rapunzel’in kulesinden yedi cüceleri kurtarabilir, tarihin bilinen ilk günlüğünün satırları arasında kaybolabilirsiniz. İstediğiniz biriyle bedenlerinizi değiştirmek de elinizde, bir Maori’nin yüzünü geleneksel dövmelerle donatmak da… Gün boyu sürecek etkinliklerden sonra odanıza yağan ışıl ışıl kar tanelerini selamlayarak uykuya dalmaksa cabası!

Yatsan

Atlas Etkinlik Kitabı

Aleksandra Mizielińska-Daniel Mizieliński, Domingo

Hayal gücümüzü konuşturarak bir Maori’nin yüzünü geleneksel dövmelerle donatıyor, Meksikalıların Ölüler Günü’ne katılarak şekerden kafatası süslemeleri yapıyoruz. Tayland’daki yüzen pazarları kuşbakışı çiziyor, bir kimonoyu içimizden geldiği gibi renklendiriyor, Everest’e çıkarken ya da mercan resiflerine dalarken yolu dilediğimizce döşüyoruz. ‘Atlas Etkinlik Kitabı’, coğrafyaya ilgi duyan, haritaları incelemeyi seven, farklı yaşayış ve kültürleri merak eden çocukları bekliyor. Eğlenceli çizimleri ve sıkıcılıktan uzak anlatımıyla dünyanın dört bir köşesinden değişik coğrafyalardaki yaşamlara, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklere, konuşulan dillere, yerel kıyafetlere, yemek kültürlerine, festival ve geleneklere uzanan rengârenk bir yolculuk.

Yatsan

Bana Ezop De!

Melek Özlem Sezer, Hep Kitap

Köle olarak doğmuş ama masallarıyla kralları dize getirmiş bir adam Ezop. Ona göre her insanın içinde iyilik de var, kötülük de ama daha önemlisi bunlar arasında seçim yapacak akıl da var, aptallık da. Melek Özlem Sezer fablları yüzlerce yıldır dilden dile dolaşan Ezop’un hayatı hakkındaki söylenceleri onunla özdeşleşmiş masallar eşliğinde anlatırken, okurları da anlatının parçası kılıyor. Kitabın isim seçimini de açıklayan interaktif bölümlerin ilk konusu ‘empati’. Çocuklar Ezop’un hayatını okurken, kendilerini onun yerine koyarak, belli durumlarda nasıl davranacaklarını düşünüyor, akıl yürütüyor, olaylara farklı açılardan bakmaya çalışıyor ve düşüncelerini kendileri için ayrılan satırlara aktarıyorlar. Kitabın en güzel sürprizi ise adım adım fabl yazmanın inceliklerini öğrenen çocukların Sezer’in de desteğiyle kendi fabllarını yaratabilecek olmaları. 

Yatsan

Yazarını Arayan Kitap

Sevda Yücel Bali, İthaki Çocuk

Çocuklara hayal kurma, empati, farklı düşünebilme ve orijinal fikirler üretme becerilerini tetikleyen türden geniş yelpazede sorular yönelten ve ağırlıklı olarak bu sorular üzerinden ilerleyen ‘Yazarını Arayan Kitap’ tamamlandığında eşsiz bir anı kitabına dönüşüyor. Kendimizi, ailemizi ve yakın çevremizi tanımaya yönelik sorularla açılan kitap, her biri bir maceraya denk, birbirinden ilginç bölümlerle devam ediyor. Yeri geliyor uzaya gönderiyor, yeri geliyor göç yollarına düşürüyor okurlarını. Kâh bir oyuncak, kâh görünmez olmamızı ya da istediğimiz biriyle bedenimizi değiştirmemizi istiyor. Kitabı bitirdiğimizde gizem dolu maceralara atılmak, kendi gazetemizi hazırlamak, röportaj yapmak, hayalimizdeki şehri tasarlamakla kalmıyor; hayatımızdaki yasaklar, mutluluk-mutsuzluk, iyilik-kötülük, çevre, engellilik, tüketim, teknoloji gibi hassas konular üzerine de bol bol kafa yormuş oluyoruz. 

Yatsan

Günlük de Neyin Nesi?

Mavisel Yener, Tudem

Mavisel Yener, hazine niteliğinde bir yol haritasıyla çocukları günlük, anı ve otobiyografi türleriyle tanıştırıyor. Türk edebiyatında tutulan ilk günlükten sayfalar, tarihin bilinen ilk günlüğünden satırlar ve her üç türün edebiyattaki yansımalarıyla renklenen bir rehber elimizdeki. ‘Günlük nedir, neden ve nasıl yazılır, günlük çeşitleri, mesleklere göre günlükler, çizimlerle günlük tutulur mu’ gibi sorulara cevap arayan Yener, kitabının hazırlanma sürecinde tuttuğu günlüğünden parçaları da yeri geldikçe çocuklarla paylaşıyor. Akıl çelen sorularla dolu etkinlik sayfaları çocukları okuma yazmaya özendirerek pratik yapmalarını sağlıyor. Atatürk, Kraliçe Victoria, Darwin, Leonardo da Vinci gibi tarihsel kişiliklerin günlüklerinden tıpkıbasım örneklerse kelimenin tam anlamıyla heyecan ve ilham verici.

Yatsan

Sen de Gülümse – Kendi Çizgi Romanını Kendin Yap

Raina Telgemeier, Desen

Dünya çizgi romanının en önemli ödüllerinden Will Eisner ödüllü Raina Telgemeier, eserlerinin yaratım sürecini detaylarıyla anlatarak meraklıları için bir rehber yaratmanın ötesinde, hayatın acı-tatlı her anının nasıl ilham dolu olabileceğini ve sanatın iyileştirici gücünü gözler önüne seriyor. ‘Sen de Gülümse’ her biri sanatçının bir kitabını merkeze alan dört ana bölüm üzerinden, yaratım sürecinin farklı yönlerine odaklanıyor. Yazarın çocukken geçirdiği bir kaza sonucu ön dişlerini kaybetmesinin ardından yaşadıklarını anlattığı birinci bölüm, ‘eskiz çizme, mürekkepleme, dijitale aktarma, malzeme seçimi, renklendirme’ gibi teknik konuların ardından, fikir üretme ve atmosfer yaratma gibi başlıklara yoğunlaşıyor. Küçük denemeler yapmamız için ayrılan sayfalar ve okurlara yöneltilen sorular bölüme eşlik ediyor. Diğer bölümlerde de karşımıza çıkan ve çizgi roman meraklısı olsun olmasın herkesin düşüncelerini tetikleyecek nitelikteki benzer sorular, okuyucunun kendine, gündelik hayatına, çevresine, zevklerine, anılarına yeni bir bakış atmasını sağlıyor. Bu yolla gözlem gücünü harekete geçiren kitap, anlatacak bir şeyi olan ve herhangi bir şekilde anlatmak isteyen herkese ilham veriyor. 

Yatsan

Senin Seçimin – Senin Masalın

Pippa Goodhart-Nick Sharratt, Domingo

Tamamen kendi kahramanlarımızı ve araçlarımızı seçerek sınırsızca hikâyeler uydurabilme özgürlüğünden daha güzel ne olabilir ki? Evvel zaman içinde Jack’in fasulye sırığına tırmanarak Rapunzel’in kulesine ulaşacak, oradan yedi cüceleri kurtarıp hep birlikte bir limuzine atlayacak ve Oz diyarına doğru yola çıkacaksın. Saruman’a karşı sihirli lamban, iksirlerin ve yangın söndürme tüpün, kaybolma riskine karşı cep telefonun ve pusulan yanında olacak. Daha neler neler mi yaşayacaksın? Sana kalmış; adı üstünde, ‘Senin Seçimin-Senin Masalın’.
Pippa Goodhart ve Nick Sharratt ikilisinin dört kitaplık ‘Senin Seçimin’ serisinin ilk kitabı, sonsuz olasılıklı bir masallar evreninin kapısını açıyor ve okuru kitaba dahil ederek her seferinde yepyeni bir masal yaratmasını sağlıyor. Hayal gücümüzü harekete geçirecek her türlü kahraman, alet edevat, sadık dost, yiyecek, sihirli güç, kötü karakter hizmetimizde. Hangi masal evinde kalacağımız, yeteneğimizin ne olacağı, kimlerle arkadaşlık edeceğimiz, hangi diyarlara gideceğimiz, kimlerle mücadele edeceğimiz gibi yönlendirmelerle ilerlerken, hikâye uydurmak için ihtiyacımız olan ana şablon da ister istemez zihnimizde yer edinecek.

Yatsan

Gizem ve Hayalet Öyküleri – Yazı Dersleri

Megan Cullis, Sarah Courtauld, Matthew Oldham-Pam Smy, İş Bankası Kültür Yayınları

Polisiye, gerilim, korku türü meraklıları ve bu türlerde eserler yazmak isteyenler için tasarımından içeriğine her şeyiyle bulunmaz bir rehber. Hayaletler, perili evler, ürpertici karakterler, ürkütücü eşyalar, tuhaf hafiyeler ve akla gelebilecek her türlü gizem, hayal gücümüzün derinliklerinden sızıp sayfaları doldurmamızı bekliyor. ‘Gizem Öyküsü Nedir?’ sorusuyla başlayan ve dallanıp budaklanarak tür hikâyesi oluşturmanın derinliklerine inen onlarca başlık açılıyor önümüzde. ‘Öykünün planlanması, karakter yaratma, gerilim inşası, fikir bulma, ipuçlarının yerleştirilmesi’ gibi başlıkların her birine okurlara ayrılmış boşluklar eşlik ediyor. Böylece konulara paralel olarak, hiç ertelemeye mahal vermeden çalışmaya da başlamış oluyoruz. Bu bölümü sayfa kenarlarına iliştirilmiş örnek cümlelere kadar düşünülmüş ilginç fikirler, ipuçları ve yardımcı önerilerle dolu ‘Yazma Aşaması’ bölümü izliyor. Ad seçiminden kaçınılması gereken klişelere, okurun dikkatini yakalama yollarından canavar türlerine ‘öykü yaratmanın incelikleri’ ise ‘Yazar Kiti’nin içeriğini oluşturuyor. Hızını alamayıp öykülerinin film olduğunu hayal edenler de düşünülmüş elbette. Senaryo yazımı ile ilgili bilgiler içeren ‘Bir Film Yapmak’ bölümü tam onlara göre…

Yatsan

Boborildo Problemleri

Eva Furnari, Tudem

‘Bay Mucittaş ve Ailesi’yle tüketim kültürüne, ‘Şair Kısakulak’la farklılıklara bakışımızı derinden etkileyen Eva Furnari, bu defa birbirinden komik karakterler ve matrak mı matrak bir hikâyeyle karşımızda. Kendilerine her daim problem çıkarmak ve ortalığı birbirine katmak gibi kötü huyları olan sevimli Boborildolar’ın hayatından kesitler sunan hikâye çözüm için okurları göreve çağırıyor. Momofo, Dodomilo, Toberto, Sisto ve diğerlerinin komik problemlerine matematiksel ve mantıksal çözümler isterken, mizahi anlatımıyla matematiğin önündeki korku duvarlarını yıkıyor. Yöneltilen açık uçlu sorular ise çocukların hayal güçlerini ve mantık yürütme becerilerini eğlendirerek geliştirmeyi amaçlıyor. 

Yatsan

İsim Şehir Hayvan Bitki Eşya

Alp Gökalp, ABM Yayınevi

Alp Gökalp harflerle ve kelimelerle haşır neşir olmayı sevenleri her an her şartta oynanabilen, şablonunun hazırlanmasından puanlamasına kadar her anı kahkahalarla geçen, çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez oyunuyla tanıştırıyor. Çocuklar bir yandan oyunu öğrenirken, diğer taraftan çeşitli boyama ve tasarım etkinlikleri, araştırma ve zihin egzersizleriyle bu süreci renklendiriyor. Alfabenin harfleri üzerinden ilerleyen kitapta çocuklar onlarca hayvan, bitki, eşya öğrenmekle kalmıyor, kendi buldukları kelimeleri de ilgili bölümlere ekliyorlar. Kitabı bitirdikten ve bitkilerle hayvanları nasıl koruyacağımız konusunda da bolca kafa yorduktan sonra geriye ne mi kalıyor? Tabii ki kalemi kâğıdı kapıp kahkahalar eşliğinde bu benzersiz oyunu oynamak.

Yatsan

Kola Fıskiyeleri ve Sıçrayan Boya Bombaları

Jesse Goossens – Linda Faas, Can Çocuk

Odanıza yağan pamuk kar tanelerini selamlayarak başucunuzda dönen bulutlar arasında uykuya dalmaya hazır olun. Bol şamatalı, birbirinden matrak deneyler çılgın mucit adaylarını bekliyor. Kitaptaki 47 deneye basit yönergeler ve şaşırtıcı bilgiler eşlik ediyor. Kolayca bulabileceğiniz malzemelerle kendi yanardağınızı püskürtebilir, küçücük bir kavanozda fırtınalar estirebilir, mini roketinizi uçurabilirsiniz. Dilerseniz eski moda kandiller, fırınlanmış bilyeler, gökkuşağı gülleri yapabilirsiniz. Sadece mucitleri değil, büyücü çıraklarını da hoplatıp zıplatacak türden numaralar ve sihirbazlık hileleri de cabası…