Yazın, hele de hava böyle ekstrem değerlerle yorarken insan her şeyi salmak istiyor, doğru. Ama bunu yaparsanız sonra toparlanması çok zor olabilir. Siz iyisi mi yaza özel taktiklerle kişisel gelişiminiz için ihmal edilmemesi gereken adımları atmaya devam edin. Nasıl mı?

 1. Her ay bir değer seçip ona odaklanın

Şu hayatta belki biraz daha sabra ya da cesarete ihtiyacınız vardır. Veya belki empati duygunuzu geliştirmek istiyorsunuzdur. Birini seçin, bir kâğıda yazın; buzdolabı, bilgisayar ya da ayna gibi sık gördüğünüz bir yere asın. Seçtiğiniz başlık hakkında size ilham verecek birkaç alıntıdan da yardım alabilirsiniz. Olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için her zaman emek sarf edebilirsiniz.

 1. Okuyun

Okuyabildiğiniz kadar çok… Zevk için ama aynı zamanda öğrenmek için de… Birçok farklı türde kitap okuyun; kişisel gelişim, tarih, kültür, ne isterseniz. Ve mutlaka çocuklarınızla birlikte de okuyun.

 1. Gülün

Eğer yeterince gülmüyorsanız, bunun yollarını arayın! Hafiflemek, eğlenmek ve hayatınıza biraz mizah katmak için çalışın. İçten kahkahalar sağlık ve canlılığın en net işaretidir.

 1. Fişi çekin

Teknolojiye, televizyona ve sosyal medyaya bağlı halde ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Bu tutsaklığı azaltabilir misiniz? Şahane fırsat ayağınıza geldi: Yaz mevsimi teknolojiden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek ve yeniden gerçek hayata bağlanmak için harika bir zaman.

 1. Yaşadığınız yeri iyileştirin

Yazı, sonbahara hazırlanmak için verimli bir zaman olarak kullanın. Her hafta evinizin bir alanını seçin ve haftanın 5 günü 15 dakikanızı temizlik, düzenleme ve güzelleştirmeye ayırın.

 1. Zihinsel dağınıklığı azaltın

Yalnız kalmaya zaman ayırarak içsel alan yaratın. Çocuklarınıza da bazen nasıl yalnız kalabileceklerini öğretin. Yalnızlık, ruhunuzla ve önem verdiğiniz şeylerle uyum yakalamak için çok önemlidir.

 1. Hareketsiz kalın, düşünün, meditasyon yapın

Meditasyonu hiç denemediyseniz yaz başlamak için harika bir zaman. Meditasyonun zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığınız için kazanabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri olduğunu unutmayın. Başlamak için iyiuykuiyihayat.com’da bu ayın temasına ve ilgili yazılarımıza tıklayın.

 1. İyi beslenin

Mümkün olduğunca çok renkli meyve ve sebze yiyin. Midenizi iyi şeylerle doldurmak, o kadar da iyi olmayan başka şeylere daha az yer kalmasını sağlar. Yani size zarar vermeden güzel bir enerji verir.

 1. Eleştiriye ara verin

Hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi eleştirmeden 24 saat geçirmeye çalışın. Buna düşünce eleştirileri de dahil. Kuralı bir an bile bozduğunuzda 24 saat yeniden başlar! İnanın, düşündüğünüzden çok daha zor ama başardığınızda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

 1. Bir ders alın

Resim, zumba ya da sörf… Neden bekliyorsunuz? Yaz mevsimi yeni bir şeyler denemek için en uygun zaman. Zihninizi taze tutacak ve hatta belki de hayatınızın tutkusunu bulmanızı sağlayacak bir uğraş, bir yerlerde sizi bekliyor olabilir.

 1. Oyun oynayın

Oyun zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığın hayati bir parçası. Oynamak, koşmak, gülmek, şakalaşmak için günde en az 20-30 dakika ayırın. Eğer oyununuzu geliştirmeye ihtiyacınız varsa da yazdan daha iyi bir zaman bulamazsınız.

 1. Dinlenin

Yıl boyu yoğun çalışıp uykusuz kaldıysanız, daha fazla uyumaya, şekerleme yapmaya ve dinlenmeye odaklanmanın zamanı geldi. Uyku, sağlığın temeli. Stresi ve tükenmişliği önlemek için de dinlenmeye ihtiyacımız var. Bu yaz olabildiğince bunlara öncelik verin. Eğer çocuğunuz varsa her öğleden sonra onlar için de bir sessizlik veya şekerleme zamanı belirleyin.

 1. Kendinizle tanışın

Bir günlük tutmaya başlayın ve gerçekte kim olduğunuzu keşfedin. Güçlü ve zayıf yönlerinizi listeleyerek işe başlayın, yaz ilerledikçe listeye yenilerini ekleyin. Başkaları sizi eleştirdiğinde veya övdüğünde, bunu kendinizi daha iyi anlama arayışınızda size yardımcı olacak bir geri bildirim olarak görün.

 1. Düşüncelerinizi kaydedin

Düşüncelerinizin bedeninizi, duygularınızı, davranışlarınızı nasıl etkilediğini öğrenin. Bütün gün aklınızdan geçenleri fark etmeye başlayın. Onları anlamanıza ve değiştirmenize, duygularınızı ve davranışlarınızı iyileştirmenize yardımcı olması için bir düşünce kaydı tutmayı deneyin.

 1. Neşeyi arayın

Bunun için biraz pratik yapmanız gerekebilir. Unutmayın, neşe anların içindedir. Her gün neşeli anları arayın. Bunları bir günlüğe yazın ki asla unutmayasınız.

 1. Hareket edin

Kondisyonunuzu geliştirmek için yazdan daha uygun bir zaman yok. Yürüyüşe çıkın. Yüzün. Yoga yapın. Yaktığınız kaloriye veya belirginleşen kaslara odaklanmayı bir kenara bırakın. Sadece dışarı çıkın ve her gün etrafınızdaki açık havanın, yeşil alanların, sahillerin tadını çıkarın. İster istemez bir hareket alışkanlığı kazanacaksınız, fit olma hali de kendiliğinden gelecek.

 1. Birini affedin

Bazı şeyleri geçmişte bırakarak yükünüzü hafifletin. Bunu ihtiyacınız olduğu kadar sık yapmaya devam edin.

 1. Gönüllü olun

Bir toplum hizmetinde çalışın, çöpleri toplayın ya da bir arkadaşınızın çocuklarına bakarak onu bir süreliğine rahatlatın. Başkaları için karşılık beklemeden bir şeyler yapmak, geliştirebileceğiniz en güzel alışkanlıklardan biridir ve karakteriniz üzerinde büyük bir etki yaratır. Bunu aile olarak yapabilirseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

 1. Korkunuzu yenin

Yeni bir şey denemek istediğinizde donakalmış hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve mutlaka yapın. Önümüzdeki aylarda veya gelecek yıl gerçekleşecek bir şeye kaydolarak küçük bir başlangıç da yapabilirsiniz: Bir kurs, bir iş, her zaman kendinizi denemek istediğiniz bir yarış. Geleceğe bakın ve bugünden bir tohum ekin.

 1. Olduğunuz yeri takdir edin

Yani ‘şu an’ın tadını çıkarın. Etrafınıza bakın. Güzelliği görün. Huzuru duyun. İyiliği koklayın. Sıcaklığı hissedin. Sadece bakmaz, görmeye de odaklanırsanız her yerde, her şeyde bir lezzet, bir mutluluk bulabilirsiniz.