Bu Anneler Günü’nde hediyeyi kendinize verin. Çocuklar, iş hayatı ve kendinize ayırmanız gereken zamanlar arasında dengeyi bulmaya çalışırken hem beden hem de ruh sağlığınızı kaybetmemek için neler yapabileceğinize bakalım…

Yatsan

Çocuklara bakmak, evi idare etmek, kariyer hedefleri için çabalamak arasında, sağlıklı bir anne olmak imkansız gibi görünebilir. Ancak iyi planlanırsa en meşgul anne bile sağlıklı bir yaşam sürebilir. Ulaşılabilir hedefler belirlemekle başlayıp mutlu ve sağlıklı bir kadın olmanıza yardımcı olacak bazı basit alışkanlıklarda ustalaşarak her şeyi yoluna koyabilirsiniz.

Öncelikle, ‘sağlık’ sizin için ne anlama geliyor; bunu tanımlamanız önemli. Çoğu insan için sağlık, günlük alışkanlıkların hem sizin hem de ailenizin refahını korumanıza ve iyileştirmenize izin vermesi anlamına geliyor. Yani hem parkta çocuklarınıza ayak uydurmak hem de sabah uyanma alarmından uyuyacağınız saate kadar yetecek enerjiye sahip olmak yeterli geliyor. İyi beslenmek, haftanın çoğu günü hareket etmek ve yeterince uyumak; zinde bir anne gibi hissetmek ve bonus olarak çocuklarınıza mükemmel bir örnek olmak şart. Ama bu temel bilgiler söylerken kolay ancak uygularken hayli zor. Sizin için bunları kolaylaştıracak kısa yollar hazırladık…

 • Kendinize ‘ben vakti’ ayırın 

Mutlu ve sağlıklı bir anne olmanın altın bir kuralı var: Günde en az 15 dakika sadece kendinize zaman ayırın ve bu 15 dakika boyunca sevdiğiniz veya ihtiyacınız olan bir şey yapın. Bir kere, bunun bencillik olmadığını kafanıza yerleştirin. Hızlı ama rahatlatıcı bir banyo, pillerinizi şarj etmek için yüksek yoğunluklu bir egzersiz, dışarıda tempolu bir yürüyüş veya kısa bir meditasyon olabilir bu. Yani size kendinizi iyi hissettiren her şeyi yapabilirsiniz. Çünkü kendinize özen gösterdiğinizde, sevdiklerinize verecek daha çok enerjiniz olur.

 • Destek almaktan çekinmeyin 

Biraz desteğiniz olduğunda her şey daha kolay hallolur, bu yüzden mutlaka sevdiklerinizden yardım alın. Böylece bazen, kendiniz için ayırdığınız zamanla ailenizle geçirdiğiniz kaliteli zamanı birleştirip az eforla çok kazanç da elde edebilirsiniz. Mesela yapacağınız egzersizleri ailenizle geçirdiğiniz eğlenceli bir vakit haline getirebilirsiniz; özellikle evde bazı uygulamalar yardımıyla ilerliyorsanız bu çok kolay olur. Ya da eğer çocuğunuz küçükse anne ve bebeklerin birlikte gittiği egzersiz sınıflarına kaydolup oradaki diğer annelerle bir destek ilişkisine girebilirsiniz.

 • Biraz boş verin 

Hayat bu; her günün dört dörtlük ve planlı ilerlemesi mümkün değil. Sakın pes etmeyin çünkü ancak tutarlı olursanız, hedeflerinize doğru istikrarla çalışmaya devam ederseniz, sağlıklı alışkanlıklar edinerek kendiniz ve aileniz için istediğiniz yaşam tarzına ulaşacaksınız. Ama bunu yaparken kendinizi ekstra germenize gerek yok. Yani bir gece sağlıklı bir ev yapımı yemek yerine fast food yemek zorunda kaldıysanız kendinize hayatı zindan etmeyin. Sabah çocuklar biraz erken kalktığı için egzersizini yapamadıysanız gevşeyin, boş verin! Arada sırada hedefleri ıskalama konusunda kendinize zor anlar yaşatmak, yalnızca hedeflerinizin daha ulaşılmaz görünmesine neden olur ve motivasyonunuzu düşürür.

 • Kolaylaştırın 

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hayatınızın her alanında zorlanmak mecburiyetinde değilsiniz. Ancak planlamazsanız muhtemelen bunun için zaman yaratmakta zorlanırsınız. Sağlıklı alışkanlıkları günlük yaşama dahil etmenin yollarını uygularsanız, hayatınızın diğer alanlarından taviz vermenize gerek kalmaz.

 • Plan yapın:

  Egzersizlerinizi ve yemeklerinizi mutfakta asılı bir aile takviminde işaretleyin. Pazar günü ne zaman antrenman yapacağınıza ve hafta boyu ne yiyeceğinize önceden karar verirseniz, sürecin en oyalayıcı bölümlerini zaten halletmiş olacağınızdan, daha önemli şeylere odaklanabilirsiniz.

 • Porsiyonlarınızı hazırlayın:

  Sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız önceden yapacağınız yemek hazırlığı hayatınızı çok kolaylaştırabilir. Her seferinde bir yemek pişirmek yerine, her yemek pişirdiğinizde haftanın geri kalanına hazırlanmak için bir fırsat yaratmayı deneyin. Tarifinizi iki veya dört katına çıkarın, böylece ertesi gün için öğle yemeğiniz ya da sadece ısıtarak hazırlayabileceğiniz akşam yemeğiniz önünüzde olsun.

 • Sınırlarınızı evden zorlayın:

  Spor salonuna gidip gelmek için geçen süre veya egzersiz sırasında çocuğunuzdan uzaklaşmak zorunda olmak, birçok annenin günlük olarak spor yapmasını imkansız hale getirebilir. Ancak kısa ve etkili HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) egzersizleri fiziksel kondisyonu iyileştirmenin en iyi yollarından biri ve bu antrenmanları evde çok az ekipmanla veya hiç ekipman olmadan bile yapabilirsiniz.

 • Kendi yolunuzu bulun 

Sağlıklı bir hayat yaşamak için mükemmel bir tek yol yok çünkü her insan farklı bir hayat yaşıyor. Kalıcı sağlıklı alışkanlıklar yaratırken sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını en iyi siz biliyorsunuz. Kimi için bu, her sabah şafak vakti bir antrenmanda terlemek, kimi için öğünlerinize daha fazla taze meyve ve sebze eklemek, kimi için her gece yeterince uyumak anlamına gelebilir. Hedefleriniz ne olursa olsun, onlar için çalıştığınız sürece sağlıklı ve mutlu bir anne olacağınızdan emin olabilirsiniz.