Futbol sezonu açıldı, ligler her yerde bütün heyecanıyla başladı. Yakında basketbol sezonu da eklenecek. Aslında spor hiç durmuyor. Spora olan tutkumuz da öyle. Netflix’te bu ateşi körükleyecek birçok belgesel var. En iyilerini sizler için derledik.

Yatsan

  1. The Last Dance

NBA tarihinin en büyük ismi olan Michael Jordan’ın tam altı şampiyonluk kazandığı Chicago Bulls döneminde arka planda yaşananlar çok da bilinmez. ‘The Last Dance’, Jordan’ın Bulls’taki son sezonunu ve takımın nasıl dağılmaya gittiğini anlatıyor. Elbette Jordan’ın kafasının içine de bir bakış atma şansımız oluyor.

Yatsan

  1. Naomi Osaka

Yeni neslin en başarılı kadın tenisçilerinden Naomi Osaka, kısa süre içinde, kortun dışında da büyük bir ikon haline geldi. Toplumsal konulara duyarlılığı ve sesini çıkarmaktan çekinmemesi, içine kapanık görünen Japon tenisçiyi birçoklarının sevgilisi yaptı. Bu 3 bölümlük belgesel de onun turnuvaları kazanma ve kortun dışında bir insan olma mücadelesine odaklanıyor.

Yatsan

  1. Formula 1: Drive to Survive

Formula 1, bazıları tarafından spor olarak bile görülmese de bu dünyanın en acımasız ve en tehlikeli branşlarından biri olmayı sürdürüyor. Her adımda başka bir Formula 1 sezonunu anlatan belgesel serisi de bize yarış dünyasının arka planını göstermeye çalışıyor. Garajda yaşananlar, yarışlardaki amansız rekabet ve pilotların iç dünyasına dair bazı bilgiler… Her zaman ilgi çekici.

Yatsan

  1. Untold: Malice at the Palace

NBA tarihinin en büyük kavgası bir Detroit Pistons-Indiana Pacers maçında yaşandı ve yıllar boyunca hatırlanmaya devam etti. Netflix de 2004’teki 17 yıl sonra olaya el attı ve kavganın suçlu görünen tarafına bir söz hakkı verdi. Ron Artest ve Jermaine O’Neal başta olmak üzere tanıkların ağzından kavganın görünmeyen tarafını dinlemek, basketbolseverler için epey heyecan verici olmalı.

Yatsan

  1. Sunderland ‘Til I Die

Bir spor takımının taraftarı olmak çoğu insan için çok önemli. Peki neden takım tutuyoruz? Beşiktaşlı, Galatasaraylı, Fenerbahçeli ya da örnekteki gibi Sunderland taraftarı oluyoruz? Sunderland’in, Premier League’den düştükten sonraki sezon toparlanmaya çalışmasını takip eden belgesel, hiç beklenmeyen bir sonuçla karşılaşıyor. Biz de taraftarlarla birlikte üzülüyor ve heyecanlanıyoruz.

Yatsan

  1. The Playbook: A Coach’s Rules for Life

5 bölümlük bu belgesel serisinin her bölümünde, şampiyonluğa ulaşmış spor koçlarından birinin bunun için yaptıklarını kendi ağızlarından dinliyoruz. Hayatı nasıl görüyorlar, kuralları neler ve nasıl yönetiyorlar? Jose Mourinho’dan Doc Rivers’a kadar 5 ünlü koçu dinlemek gerçekten heyecanlı.

Yatsan

  1. Anelka: Misunderstood

Nicolas Anelka, futbol tarihinin en ilginç karakterlerinden biri. Hiçbir yerde kalıcı olmayan ama gittiği her yerde iz bırakan yıldız futbolcunun kariyerinin bazı bölümlerine odaklanan bu belgesel Anelka’nın ne olduğunu sorguluyor. Anlaşılmaz mı? Uyumsuz mu? Yoksa benzersiz mi? Üstelik onun kendi anlatımı ve bolca gol görüntüsüyle…

Yatsan

  1. Tony Parker: The Final Shot

Cılız ve kısa boylu bir çocuk nasıl Fransa tarihinin en başarılı basketbolcusu olabilir? NBA tarihinin en önemli Avrupalı oyuncularından biri olan Parker’ın zorlu kariyerini ve onu sona doğru sürükleyen sakatlığını anlatan belgeselde en yakınları; Kobe Bryant, Tim Duncan, Gregg Popovich gibi isimler de konuşuyor.

  1. Pele

Futbol tarihinin en büyük isimlerinden biri olsa da Pele, Brezilya dışında pek sevilmez. Bu açıdan Maradona ve Messi’den ayrılır. Ancak Brezilya’da bir halk kahramanıdır. Ülkenin en çalkantılı dönemlerinde patlayan kariyeri ve inanılmaz yeteneğiyle Pele nasıl Brezilya’nın en sevileni oldu? Buna odaklanan belgesel, daha önce görmediğimiz görüntüleri de kullanıyor.

Yatsan

  1. Rush

Finalde biraz hile yapalım. ‘Rush’ın bir belgesel olmadığının farkındayız ama Formula 1’in bir sezonunu o kadar iyi anlatıyor ki daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyorsunuz. Niki Lauda ve James Hunt arasındaki efsane rekabet insanı her izleyişinde tekrar heyecanlandırıyor. İki Formula 1 pilotunun taban tabana zıt karakterlerinin çarpışması ve kazanma hırsları ortaya gerçekten müthiş bir film çıkarıyor. Başroldeki Daniel Brühl’ün belki de kariyer zirvesi olan filmde ona eşlik eden Chris Hemsworth’ü ‘Avengers’ evreninin Thor’u olarak hatırlıyoruz.Yatsan

 

Ayrıca, okul temalı en iyi Netflix filmleri dizilerini derlediğimiz ve kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacak 10 komedi filmi yazılarımızı okumalısınız.