Şu sıralar çoğu insan tatil planları peşinde koşuyor. Bu mutlu planlamaya tek mani var; o da bütçe durumları. Güzel ama uygun fiyatlı otel, daha ucuza gelecek bir gidiş-dönüş yolculuğu ve en önemlisi orada yapılacak ama cüzdanın dibini gördürmeyecek keyif harcamaları… Bedavaya geleceğini elbette söyleyemeyiz ama yükü hafifletecek bazı ipuçları biliyoruz.Yatsan

  1. Günün yoğun saatlerinden kaçının

Bazı tatil beldelerinde güzelim koylara gideceğiniz bir tekne gezisine çıkmamak suç gibi bir şey olur. Ya da bazı mekanlarda güzel bir yemek yemekten, bir şeyler içmekten mahrum kalmak istemezsiniz. Kalmayın zaten. Yapabileceğiniz şey, fiyatları daha düşük tutabilmek için saatlerle oynayıp daha az yoğun oldukları zamanları seçmek. Tekne turları çoğunlukla hafta sonları daha dolu, dolayısıyla daha fiyatlı olur. Siz herkesin pazar gecesi eğlencesi sonrası ayılmakta zorlandığı bir pazartesi sabahının erken saatlerini seçebilirsiniz. Beğendiğiniz restoranda akşam yemeğinin maliyetli tadım mönüsü yerine de içkisiz bir geç öğlen yemeği yiyerek fiyatları biraz daha makul seviyelere çekebilirsiniz.

  1. Son dakika fırsatlarına bakın 

Önceden planlama yapmak elbette sorunları en aza indiren ve arzulanan bir durum ama bazen son dakikaya kadar beklemek de fırsatı ayağınıza getirebilir. Turlar, canlı şovlar, spa terapisi gibi keyfi seçenekler boş yerleri doldurmaya çalışırken fiyatları aşağı çekebilir. Beklemeye değer olduğunu düşündüğünüz bazı şeyleri listeleyip takipte kalın.

  1. Ücretsiz aktivitelere açık olun 

Çoğu şehirde ya da beldede hayattan zevk almanızı sağlayacak, üstelik bir kuruş para ödemeyeceğiniz şeyler vardır. Belediyenin düzenlediği ücretsiz bir konser ya da film gösterimi, şehrin otantik mekanında güzel bir sergi ya da güzel atıştırmalık ve içecekler tadabileceğiniz bir açık hava festivali… Yerel pazarlara, müzelere ve tarihi yerlerin programlarına mutlaka göz atın.

  1. Turist tuzaklarına dikkat edin 

Tatilde tasarruf edebilmenin en garantili yollarından biri budur. Popüler bir turistik merkezinin hemen dışında bir şeyler yiyip içmek zorunda kalmamak için plan yapmadan oraya gitmeyin. 5 liralık bir şişe suya 55 lira vermek istemiyorsanız tabii… Makul bir fiyat için oraya gitmeden yemeğinizi yiyin, bir şeyler için. Bunu da yapamıyorsanız o merkezin en azından birkaç sokak ötesine yürüyün. Muhtemelen çok daha az ödersiniz.

  1. Yerlilerin yaptığını yapın 

Bir şehri deneyimlemenin ve vasat altı bir deneyime bütün bütçeniz kaptırmamanın en iyi yollarından biri, yerel halktan tavsiye istemektir. Komisyon usulü çalışmadıklarından eminseniz otel personeli; buna güvenemiyorsanız berber, terzi gibi bir geleneksel esnaf ya da dolmuş ve taksi şoförleri bu konuda en iyi yardımcınız olabilir. Seyahat blog yazarlarının henüz keşfetmediği leziz esnaf lokantaları, alışveriş yapılacak yerler veya uzak durulması gereken yerler veya şeyler için pek çok öneri alabilirsiniz. Sormaktan çekinmeyin çünkü çoğu insan kendi şehrinden ve yapmayı sevdiği şeylerden bahsetmekten hoşlanır.

  1. Her güne bir ‘hovardalık’ bütçesi ayırın 

“Koca sene çalışıyorum; bir hafta-on gün tatilim var, onda da kuruş kuruş para mı sayayım!” diye isyan edebilirsiniz. Haklısınız. Bunun da bir ipucu var: Her gün bir öğünü daha şık veya daha trendy bir mekanda yiyecek şekilde planlayın; kalan öğünleri atıştırmalık veya paket yemekle geçirin. Oteliniz kahvaltı dahil paketse mutlaka yararlanın. Sonra yerel bir markete uğrayıp öğle yemeği için bir sandviç ve biraz meyve alın. Ayrıca otel odanızdaki buzdolabına, çıkarken yanınızda götürebileceğiniz yoğurt, granola bar, elma-muz gibi kolay taşınabilir meyveler ve termosunuza doldurabileceğiniz su depolayın. Böylece hem dışarıdayken açlık çekmezsiniz hem de ölçüyü kaçırmadan dengeli öğünler yiyebilirsiniz.

  1. Otel olanaklarından yararlanın 

Maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilecek önemli bir ipucu daha. Özellikle de yurtdışına çıktıysanız dolaşım ücretlerinden tasarruf etmek için ­otelin WiFi’ını kullanarak harita ve biletleri çevrimdışı kullanabilecek şekilde cihazlarınıza indirin. Otelin merkezlere ya da plajlara götürmek için sunduğu tüm servis araçlarından yararlanın. Unutmayın ki bunlar genellikle ücretsizdir ya da en azından taksiden daha ucuzdur. Ve son olarak çeşitli öğünlerin dahil olduğu bir paket aldıysanız yeme-içme işinin büyük kısmını otelde çözün.