Hayat, değişime ve gelişime açık olanlar için heyecanı hiç bitmeyecek bir yolculuk. Bu maceranın hakkını verin ve şehre dönüşünüzü yeni challenge’larla renklendirin.

Yatsan

 1. Çeşitlendirin

Farklı türde insanlarla arkadaş olun. Sadece temelde sizinle aynı olanlarla sosyalleşerek kendinize izole bir dünya görüşüne hapsetmeyin.

 1. Okuyun

Artık çok az okuyoruz ve bu, yıllar geçtikçe daha da ağır bir şekilde hissedebileceğiniz bir eksiklik. Okumak neden önemli, biliyor musunuz? Çünkü bu hafta başlayıp birkaç gün içinde okuduğunuz bir kitap, gelecek on yıllar boyunca herhangi bir konu hakkında düşünme şeklinizi değiştirebilir.

 1. Sorgulayın

Hatta bu işe kendinizden başlayın ve yapacağınız tarafsız değerlendirmeleri önemseyin. Bunu yapacak kadar özgüvenli olmayan insanlar giderek mutsuzlaşır.

 1. İsteyin

Etrafınızdaki başka insanlarda görmediğiniz şekilde yaşamaya istekli olun. Böylece onlarda görmediğiniz şekilde mutlu ve heyecanlı yaşayabilirsiniz.

 1. Pişirin

İnanın, her zaman işe yarar. Yemeyi sevdiğiniz şeyleri sipariş etmekten vazgeçip nasıl pişireceğinizi öğrenin. Bir başlayın, gerisi kendiliğinden gelecek.

 1. Bütçe yapın

Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin. Daha doğrusu, kendinizi kısıtlanmış değil, sorumlu ve özgür hissettirecek şekilde nasıl bütçe yapacağınızı öğrenin.

 1. Biriktirin

Biliyoruz, bu çok dikenli bir konu. “Yettiremiyoruz ki artıralım” demeniz muhtemel. Haklısınız ama bazen imkân dahilinde olsa bile bunu yapmıyoruz. Biz uyarımızı yapalım: Ne kadar olduğunun hiç önemi olmaksızın her ay bir köşeye biraz para ayırmaya çalışın.

 1. Acıyı sevin

İster egzersiz ve spora bağımlı olun; ister bir hobinin ya da tamamlamanız gereken bir işle yoğrulun. Saatlerce pratik yapmanın veya tamamlanana kadar zihninizi bir göreve odaklanmak için eğitmenin aslında zevk veren bir tarafı vardır. Kendinizi, çektiğiniz acının sonunda elde edeceğiniz şeye ne kadar çok kanalize ederseniz, o kadar az mutsuz olursunuz.

 1. Azaltın

İlgi alanlarınızı çoğaltırken fiziksel alanlarınızda azaltmaya gidin. Her tüketim kaleminde mottonuz ‘yeterli’ olsun. Bu tutumun sizde yaratacağı olumlu havaya şaşırabilirsiniz. Çok da ihtiyacınız olmayan şeyleri biriktirerek harcayacağınız para, zaman ve kaygıların başka nelere yönelebileceğini hayal edin.

 1. Ekstrenizi inceleyin

Kasada kredi kartınızı uzatırken sadece üç ay sonra hatırlayacağınız bir şey alıp almadığınızdan emin olun. Üç ay sonra ekstreye baktığınızda o parayı neye harcadığınızı hatırlayamıyorsanız buna değmediği de apaçık ortaya çıkacak.

 1. Ruhunuzu besleyin

Sevdiklerinizin ve sevmediklerinizin listesini yapın. Nelere değer veriyor ya da vermiyorsunuz; nelerde yetenekli veya yetersizsiniz? Objektif bir gözle değerlendirip aslında kim olduğunuza dair bir fikir oluşturmaya başlayın. Ama lütfen zamanla değişen fikirlere de açık olun ve kendinizi yargılamayın.

 1. Nedeni bulun

Hayatınızı düşünün ve size en zorlayıcı gelen şeyin ne olduğunu araştırın. Ama bununla ilgili değerlendirmenizi dikkatle yapın. Çünkü geçmiş eylemlerinizi haklı çıkarma şekliniz, gelecektekileri belirleme felsefeniz olacaktır.

 1. Bağlanın

Bugüne kadar biraz gelişigüzel yaşamış olabilirsiniz ama yarından tezi yok; zamanla sizi olmak istediğiniz yere götürecek eylemlerden oluşan günlük bir rutin oluşturup buna bağlı kalın.

 1. Bilerek yapın

Alanı fark etmez; yaptığınız her eylemi bilerek yapın. Farkına vararak çalışın, farkına vararak spor yapın ve hatta o anda eğlendiğinizin farkına vararak eğlenin. Hayatınızın, bir zamanlar hoş görünen ancak nihayetinde anlamsız olan bir dizi akılsız, rastgele eylemden oluşmasına izin vermeyin.

 1. Yeniden başlayın

Hiç korkmayın, ihtiyaç duyduğunuz kadar yeniden başlayın. Herhangi bir şeyi doğru yapamamakta utanılacak bir şey yok. Ama daha iyisini yapma cesaretine sahip olmamak, ileride pişmanlık yaşayacağınız noktalara gelmenize neden olabilir.