Yediklerinizin enerjinizi etkilediğini deneyimlerinizden bilirsiniz. Aynı şey uyku kaliteniz için de geçerli. Hem beslenme hem de uyku dünyası başlı başına karmaşık alanlar ama vereceğimiz ipuçlarıyla yolunuzu daha rahat bulabilirsiniz.

Yatsan

Çok sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen uykuya iyi gelen yiyecekler hakkında kesin şeyler söylemek zor. Çünkü hâlâ kanıt eksikliği var. Ayrıca çoğu gıdanın alt çeşitleri de genel yargılara varmayı güçleştiriyor. Örneğin bazı kırmızı üzüm çeşitleri yüksek düzeyde melatonin içerirken, bazılarında neredeyse hiç bulunmuyor. İklim ve yetiştirme koşulları da bir gıda ürünündeki besin bileşenlerinin farklı olmasına yol açabiliyor.

Ancak yine de elde bazı veriler var. Günlük beslenme alışkanlıklarınızda radikal değişiklikler yapmadan önce mutlaka bir uzman desteği almanız gerektiğini hatırlatarak, uykuya iyi geldiği bazı araştırmalarla kanıtlanmış yiyecekleri listeliyoruz…

Küçük, yeşil bomba: Kivi

Kivi, potasyum ve folatın yanı sıra C ve E başta olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. Dolayısıyla çok faydalı bir meyve. 2011’de yapılan bir araştırma, onun uykuyu da iyileştirebileceğini ortaya koydu. Buna göre yatmadan bir saat önce iki kivi yiyen insanlar daha hızlı uykuya dalıyor, daha fazla uyuyor ve uyku kaliteleri daha iyi oluyor. Araştırmacılar bunun nedeninin kivinin antioksidan özellikleri, kişilerin folat eksikliğini giderebilme özelliği ve/veya yüksek oranda serotonin içermesi olabileceğini söylüyor.

Kendi ekşi, uykusu tatlı: Vişne

Burada özel olarak bahsettiğimiz tür, ülkemizde de yetiştirilen Montmorency. ABD’de 2014’te ortalama 68 yaşındaki katılımcılarla yapılan araştırmaya göre günde iki porsiyon vişne suyu içen kişiler yaklaşık 90 dakika daha fazla ve daha iyi uyuyor. Uzmanlar bunu, bu vişne türünde yüksek oranda melatonin bulunmasına bağlıyor. Bu hormon, sirkadiyen ritmi düzenlemeye ve sağlıklı uykuyu teşvik etmeye yardım ediyor.

Hem lezzet, hem fayda: Yağlı balık

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nin 2014 tarihli çalışması, yağlı balıkların daha iyi uyku için iyi bir besin olabileceğini söylüyor. Aylar süren çalışma, haftada üç kez somon yiyenlerin genel uykusunun ve sonrasında da günlük performansının daha iyi olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, yağlı balıkların vücudun serotonin düzenlemesinde rol oynayan D vitamini ve Omega-3 yağ asitleri sağlayarak uykuya yardımcı olduğuna inanıyor.

Ağzına at, rahatça yat: Kuruyemiş

Badem, ceviz, antep fıstığı, kaju gibi kuruyemişlerin kavrulmamış, çiğ halleri uyku için iyi bir besin. Miktarları değişse de kuruyemişler melatoninin yanı sıra magnezyum ve çinko gibi temel mineraller de içeriyor. ABD’de yapılan bir çalışma melatonin, magnezyum ve çinko kombinasyonunun uykusuzluk sorunu yaşayan yaşlı yetişkinlerin daha iyi uyumasına yardımcı olduğu bulundu.