ABD’de 171 kadın katılımcıyla yapılan çalışmanın sonucuna göre sadece bir saat fazla uykuyla libidonuzu artırabilirsiniz! Sevgililer Günü’nü ve aşkı kutlayacağımız bu ayda, arka plana yakından baktık.

Cinsel fonksiyonların tamamıyla sağlıklı olduğundan bahsedebilmek için beslenme, uyku gibi yaşam alışkanlıklarının gözden geçirilmesi şart. Üstelik bazı alışkanlıklarda yapılacak küçük değişiklikler, cinsel yaşamın iyileştirilmesinde çok büyük rol oynuyor. Öyle ki bazen bir saatlik uyku, libidoyu olumlu yönde etkileyerek cinsel fonksiyonların sağlıklı işlemesine önemli katkı sağlıyor.

ABD’da David Kalmbach liderliğinde yapılan ve sonuçları The Journal of Sexual Medicine adlı bilimsel yayında açıklanan bir çalışma, bunun en önemli kanıtlarından birini sunuyor. 171 kadının uyku düzenlerinin ve cinsel yaşamlarının karşılaştırıldığı araştırmaya göre her bir saatlik fazladan uyku, cinsel isteği yüzde 14 oranında artırıyor. Araştırmada bu kadınların yaşadığı cinsel uyarılmanın ve aldıkları hazzın da daha yüksek olduğu vurgulanıyor.

Uyku cinselliği nasıl etkiler?

Hormonlar ve beyindeki nörokimyasal maddeler cinsel isteği yoğun olarak etkiliyor. Ancak cinsellik bunların yanında pek çok başka faktöre de bağlı.

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Nasıl beslendiğiniz, hareket seviyeniz, kilonuz, hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, vücudunuzu ne kadar beğendiğiniz, eşinizle cinsel rutininiz, ön sevişme ve birliktelik kaliteniz, cinsellikte ne kadar zevk aldığınız, sekse bakış açınız, cinsel iletişim seviyeniz gibi birçok konu seks arzusunu etkiliyor” diyor.

Biyolojik, psikolojik ve duygusal potansiyelimiz de libidoda etkili. Prof. Dr. Hattat, “Uyku da bu faktörlerden biri. Kendinizi yorgun, bitkin ve uykusuz hissettiğinizde seks yapma isteğiniz düşüyor” diye açıklıyor.

Uyku apnesi sertleşme problemine yol açabilir

Peki günümüzde çok fazla insanın sıkça yaşadığı uykusuzluk sorununun ardında yatan sebep ne? Prof. Dr. Hattat, pek çok sebebin olabileceğine işaret ederek uyarıyor: “Kronik bel ağrısı, eklem iltihaplanmaları, sigara-alkol-kafein, bazı ilaçlar, düşük karbonhidratlı diyetler, yoğun egzersizler, menopoz dönemindeki sıcak basmaları, prostat büyümesi, uyku apnesi, yüksek ses gibi çevresel faktörler ve daha pek çok sorun uykusuzluğa yol açabilir. Nedenini bulmak için mutlaka doktora başvurulmalı.”

Uyku sorunlarının cinsel fonksiyonlarla ilişkisi de pek çok çalışmayla gösterildi. Örneğin sık görülen uyku apnesi sorununun sertleşme problemi ve uyarılma eksikliğine yol açtığı biliniyor. Uyku süresi kadar uykunun kalitesini düşüren her problem de haliyle seks gücünü etkiliyor.

Uyku öncesi bir saat de önemli

2007’de Amerikan Uyku Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre özellikle kadınların büyük bölümü yatak odasına geçmeye bir saat kala büyük bir koşuşturmaca içinde oluyor. Temizlik, bulaşık, yemek pişirmek, televizyon izlemek, internette dolaşmak, aile aktiviteleriyle meşgul olmak gibi birçok işi uyku öncesindeki saatlere sığdırıyorlar. Dolayısıyla kadınların çoğu yatağa yattıklarında hemen uykuya dalmayı arzuluyor. Bu durum da seks için gereken zihinsel ve bedensel enerjiyi düşürüyor.

Mayo Clinic’te yapılan bir çalışma ise uyku partneri horlayan kişilerin bir saatte yaklaşık 20 kere uyandığını gösteriyor. Bu da bir gecede neredeyse 45 dakikalık uyku kaybı anlamına geliyor. Üstelik pek çok horlama vakasına uykuda solunum durması yani apne şikâyeti eşlik ediyor. Bu durumda iki tarafın da cinsel fonksiyonları olumsuz etkileniyor.

Neler yapabilirsiniz?

 • Uykuya dalmada güçlük, sık sık uyanma, horlama, apne gibi uyku problemleriniz varsa mutlaka bir uzmana başvurarak yardım alın.
 • Amacınız partnerinizle cinsel açıdan yakınlaşmaksa, yatağa yorgun ve bitkin gitmemenizde fayda var. Akşam saatlerinde yatmadan önceki saati kendinize ayırın ve dinlenin.
 • Gün içinde aktif olarak seksi düşünmeye vakit ayırın. Böylece akşam saatlerinde bir yakınlaşma için kendinizi zihinsel olarak hazırlamış olursunuz.
 • Hayat koşuşturmacası nedeniyle spontan seks yapmak imkânsız hale geldiyse seksi planlayın. Bir gün önceden uykunuzu düzenleyin, o gün dinlenmeye biraz daha fazla vakit ayırın.
 • Seks öncesi zihnen ve bedenen hazırlık yapın. Gerekirse ılık bir duş alın. Partnerinizle odanıza erken çekilip biraz sohbet edin ve ön sevişmeye vakit yaratın. Kendinizi dinlenmiş hissetmeniz cinsel isteğinizi artıracak ve sizi cinsel yakınlaşmalara açık hale getirecektir.
 • En azından haftada bir defa (örneğin hafta sonları) cinsel rutininizi değiştirin. Denemediğiniz bir ön sevişme tekniği ve cinsel pozisyon keşfedin. Bu, seks motivasyonunuzu ve heyecanınızı artıracaktır.
 • Uyku kalitenizi olumlu etkileyecek alışkanlıklar edinin.
 • Yatma saatine kadar kuvvetli aydınlatma ve ekran ışığı, uyku hormonu melatonin seviyesini düşüreceğinden, uyuma saatinize yakın bu tür uyaranlardan kaçının.
 • Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.
 • Yatma saatine yakın kafeinli içecek ve sigara içmeyin.
 • Alkol, uykunuzun gelmesini kolaylaştırıyormuş gibi görünse de gece sık sık uyanmanıza neden olur; unutmayın.
 • Uyku saatine yakın eforlu spor yapmayın.
 • Hava değişiminin olduğu bahar aylarında vücut ısınıza da dikkat edin. Yatak odanızın ve kullandığınız örtülerin sizi aşırı sıcak veya soğuk tutmamasına dikkat edin.