İskandinav dizileri gelir! Her sene en azından bir kere bu topraklardan çıkan bir dizi ya da film tüm dünyanın gündemine oturuyor. Gerilim hikâyeleri, aşk üçgenleri, soğuk ve kasvetli renklerle kendine özgü İskandinav coğrafyasından en iyi yapımları sizin için derledik.

Yatsan

  1. The Valhalla Murders

İskandinav yapımları dediğimizde elbette gizemli bir cinayet araştırmasıyla başlamak gerekiyor. Norveç’te yaşayan bir dedektif, yıllar sonra memleketi İzlanda’ya bir cinayeti araştırmaya gidiyor. Onu ve partnerini Valhalla isimli kasabaya ve 35 yıl öncesine götüren soruşturmayı izlerken bir anda ısınabilirsiniz!

Yatsan

  1. Love & Anarchy

Aşk anarşist bir eylem midir? Yoksa bir uyum sağlama etkinliği mi? Birbirinin hayatına yabancı bir kadın ve bir erkeğin, karşılıklı cesaret oyunlarıyla başladıkları flört, hem çevrelerini etkiliyor hem de kendilerinin hayata bakış açısını sorgulatıyor. Netflix’in şimdiye kadarki en başarılı İskandinav yapımları arasında olan İsveç dizisi romantik ve eğlenceli bir şeyler izlemek isteyenler için…

Yatsan

  1. The Rain

Üç sezon süren ‘The Rain’, Netflix’in en başarılı gerilim dizilerinden biri olmayı sürdürüyor. Çünkü insanı çok iyi geriyor! Yağmurla bulaşan bir virüsün yarattığı soykırımın ardından iki kardeş altı yıl sonra bir araya gelip hayatta kalanlarla birlikte tekrar mücadeleye başlıyor. Özellikle başrolündeki Alba August’a ün kazandıran dizi, kendisinden sonra aynı temada gelen birçok hikâyeye de öncü oldu.

Yatsan

  1. Borgen

Biraz da politik drama… Gizemli bir ölüm sonrasında Danimarka’nın ilk kadın başbakanı olmak zorunda kalan Birgitte Nyborg’un hikâyesi biraz ‘Designated Survivor’ havası da taşıyor. Hem politikanın hem de kadın olmanın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan esas karakterimizin öyküsü bir noktada ilham verici bile denebilir. Başroldeki Sidse Babett Knudsen de performansıyla harikalar yaratıyor.

Yatsan

  1. Borderliner

Bir cinayeti aydınlatmak mı istersiniz yoksa ailenizi bunun sonuçlarından korumayı mı? Böyle bir soruyla başlayan ‘Borderliner’, polis dedektifi Nikolai’nin iç çatışmasına odaklanıyor. Elbette yarattığı gerilimle öne çıkan dizide işler, Nikolai’nin ortağının durumdan şüphelenmesiyle giderek ilginç bir hal alıyor.

Yatsan

  1. Home for Christmas

Gerilimden ve cinayet soruşturmalarından sıkılanlar için ters yöne geçip bir romantik komediye uğruyoruz. Noel’i ailesiyle geçirecek olan Johanne, müzmin bekârlığı hakkındaki sorulardan bıktığı için eve bir de erkek götürmeye karar veriyor. Sonrası 24 günlük bir av, komiklikler, şakalar, aşklar ve seksler…

Yatsan

  1. Bloodride

‘Black Mirror’ anlatısının içine bolca korku öğesi at, sonra İskandinav sinemasının absürd mizah anlayışıyla biraz da gerilimi birleştir. Hepsini bir kapta çırp ve fırına at. Ortaya çıkan, altı bölümlük ilginç bir dizi. Hepsi bolca kan ve şiddet içeren altı bölümde de tekinsiz insanların başına tekinsiz olaylar geliyor.

Yatsan

  1. Battle

Norveç yapımı bu gençlik filmi klasik dramaları iyi bir şekilde harmanlıyor. Modern dansa karşı hip hop, zenginliğe karşı fakirlik, üst tabakaya karşı alt tabaka… Genç dansçı Amalie büyük okullardan burs almak üzereyken babası iflas eder. Dans okulunu bırakmak zorunda kalmasıyla başlayan hikâye onu bir gençlik merkezine ve hip hop’çuların arasına götürür. Sonrası da bir kendini bulma hikâyesi olarak ilerler.

Yatsan

  1. Fallet

Listenin sonuna gelmeden bir polisiyemiz daha var. İsveçli bir dedektifle Britanyalı partnerinin ürpertici bir cinayeti çözme çabası, her ipucuyla birlikte daha da karışan hikâye ve nihayetinde tek sezonluk, sekiz bölümlük, çerezlik bir dizi. Bölüm sürelerinin 30 dakikayı bulmaması da bir avantaj.

Yatsan

  1. Børning 3

Onca gerilimin üzerine listemizi ‘Hızlı ve Öfkeli’ tadında bir yarışla bitirelim. Evleneceği kadın düğünden kaçan Roy’un onu geri kazanmak için Almanya’daki garip bir yarış teklifini kabul etmesini anlatan film hem yarışta hem de dışarıdaki absürd sahneleriyle, 1 saat 40 dakika boyunca eğlence vaat ediyor. Tabii Norveç mizahıyla sorununuz yoksa…

Yatsan