Şartlar ne kadar zorlarsa zorlasın, sene kaç olursa olsun, pazar sabahları aile zamanıdır. Ve evet, kahvaltıdan sonra şöyle rahat rahat uzanarak güzel bir film izlemenin tadı bambaşkadır. Bu tatlı alışkanlığı çocuklarınızla da yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki 5 animasyon hem onları hem de sizi sonsuz mutlu edecek.

Kanal 6’da sabahları siyah beyaz Türk filmlerini seyreden kaç çocuk vardı? Hani moda tabirle, ‘sayımızı bilelim’… Kaç kişiydik, o tekli koltuklarda büklüm büklüm olan ilk ergenliğimizde, Türkan’ın Kadir’le kavuşamamasına ağlayan? (Tam şu anda Sezen Aksu’nun ‘Büklüm Büklüm’ şarkısını mırıldanmaya başladım…)
Bugün biri 6.5, diğeri 2.5 yaşlarında iki kızım var. Büyük kızıma birkaç kez yatakta laptop’tan animasyon seyredebileceğini söyleyince yeni bir keyif yeri oldu ebeveyn yatağı.
Tabii ki “Madem özel bir yerde seyredilecek, o vakit izlenecek olan da sinemaya yakışır olsun” dedim. İşte listeniz hazır…

Yatsan

1. My Neighbour Totoro / Komşum Totoro (1988)

Usta Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği, 1988 tarihli bir Japon animasyon filmi. İki kız kardeşle orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Çocuğunuzla uzanıp sinema keyfi yapmak için ideal. Yılına aldırmayın, teknoloji çok ilerledi belki ama Miyazaki gibi bir dâhi henüz gelmedi.

Yatsan

2. Ratatouille / Ratatuy (2007)

Hemen belirtelim, bu şaheser ‘En İyi Animasyon’ dalında Oscar kazandı ve ‘En İyi Özgün Senaryo’ da dahil olmak üzere pek çok ödül aldı. Şişman fare Remy’nin tek hayali aşçı olmaktır. Ancak bu hayalini gerçekleştirebilmek için önündeki en büyük engelden habersizdir: Farelerden tiksinen insanlar…

Yatsan

3. Grinch (2018)

Bu 3D animasyon filmi, Grinch’in Noel’i nasıl çaldığını anlatır. Kötü bir karakter sandığımız Grinch aslında yaralı bir çocuktan başka biri değildir. Sevginin neleri değiştirebileceğini çocuklarımıza gösterebiliriz. Yanlılığın ne kadar yıkıcı olabileceği de almamız gereken derslerin başında. Aman dikkat, farklı bir versiyonu izlettirmeyin; o çocuklar için ürkütücü olur!

Yatsan

4. Abominable / Yeti Efsanesi (2019)

Evinizin çatısında efsanevi bir yaratıkla karşılaşsanız ne yaparsınız? Eğer bir çocuk kalbine sahipseniz, onu yuvasına götürmeye çalışırsınız çünkü herkes ait olduğu yerde çiçek açar. Filmimizin kahramanı da Yeti’yle beraber bir yolculuğa çıkıyor. Elbette her yolculuk gibi bunda da engelleri aşmaları gerekiyor.

Yatsan

5. Inside Out / Ters Yüz (2015)

Küçük kahramanımız Riley’nin içinde beş temel duygu yaşamaktadır: Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti. Riley’nin babası yeni bir iş teklifi alır ve yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalırlar. Bu yeni hayatında zihnindeki duygular yer değiştirir. Korkmayın, Neşe kumandayı eline alır ve Hüzün olması gerektiği yere döner. Eğitici animasyonlar sıralamasında ilklerden olmaya aday bu animasyonun bir de Oscar heykelciği sahibi olduğunu düşünürsek, bence vakit kaybetmeyin.