Piyasada pek çok ürün var ama ellerinizle hazırladığınız nemlendirici kadar doğalı yok. Hem cildinize ne sürdüğünüzü bildiğiniz için daha güvenli hem de bütçe ve çevre dostu bu seçenekler için pek çok malzeme hemen mutfağınızda duruyor.

Yatsan

Başlarken…

Tüm cilt tipleri farklı bileşenlere aynı şekilde tepki vermez. Doğal maddeler kullanmakta yeniyseniz, hangi bileşene nasıl tepki verdiğini görmek için hazırladığınız ürünü mutlaka cildinizin küçük bir bölgesinde test edin. İleri düzeyde hassasiyetiniz ya da cilt sorunlarınız varsa bir uzmana danışmadan hiçbir ürün kullanmayın.

 1. Avokado 

Hayatımıza girdiği günden beri popülerliği artan bu etli meyvenin yağı, çabuk emilebilmesiyle harika bir ürün. Diğer yağlarla birleştirilen avokado yağı yerine saf, soğuk sıkım avokado yağının tercih edilmesi gerektiğini söyleyelim. Soyup ezdiğiniz avokadoyu doğrudan yüzünüze sürün, 10-15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Doğal saç maskesi için ezdiğiniz avokadoyu balla karıştırabilirsiniz.

 1. Shea yağı 

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu yağ, özellikle kuru ciltlerin dostu. Sadece en saf, mümkünse organik olanı aldığınızdan emin olun. Eller ve ayaklar gibi kurumaya en açık bölgelerde de saf shea yağı kullanabilirsiniz. Birçok banyo ürünü, losyon ve dudak bakım ürününde de kullanılan bu yağ, başka yağlarla da iyi birleşir. Güzel kokulu doğal bir nemlendirici için cilt dostu diğer uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz.

 1. Hindistancevizi yağı

Kuru ciltler için en iyilerden biridir. Nemi korumaya yardımcı olmak için banyodan sonra kullanılabilir. Yüz temizleyici olarak kullanıldığında kirlerden arındırır, cildi temiz ve nemli bırakır. Ayrıca kıvırcık saçları hale yola sokmak için de az miktarda hindistancevizi yağı kullanılabilir. En saf halini, mümkünse organiğini kullanın.

 1. Mango yağı 

Mango çekirdeğinden elde edilen bu yağın oda sıcaklığındaki hali serttir. Yumuşatmak ve kullanımını daha kolay hale getirmek için başka yağlarla, genellikle de hindistancevizi yağıyla karıştırılır. Tüm cilt tipleri için iyidir, gözenekleri tıkamaz. Saç için de iyi bir doğal nemlendiricidir.

 1. Zeytinyağı

İşte binlerce yıldır kullanılan bir iksir! Zeytinyağı diğer yağlarla da iyi karışır ve birçok cilt bakım ürününde kullanılır. Çünkü nemlendirici özelliklere sahip organik bir bileşik olan skualen içerir. Tek başına kullanıldığında diğer yağlardan biraz daha ağırdır, cilt tarafından emilmesi daha uzun sürer ve yağlı cilde sahip olanlar için uygun olmayabilir. Ayrıca kuru saçlar için de iyi bir nemlendiricidir. Bu amaçla kullanırken soğuk sıkım, sızma, organik zeytinyağı seçmeyi unutmayın.

 1. Bal

Sadece tadına bayılıyorsanız bir kere daha düşünün. Bal muhteşem bir antibakteriyel madde ve çok iyi bir doğal nemlendiricidir. Elbette doğal, organik, işlenmemiş bal bulabilirseniz… Hızlı ve kolay bir doğal yüz nemlendirici maske için yüzünüze bir kaşık dolusu ham bal sürün. Balı badem, limon ve diğer doğal malzemelerle karıştırarak yüz peeling’i ve losyonlar da hazırlayabilirsiniz. Vücudunuzda nemlendirici etki için banyoda bal ve hindistancevizi yağı karışımını kullanmayı da deneyebilirsiniz.

 1. Aloe vera

Bu az bakım gerektiren, kolay büyüyen bitki, favori nemlendiriciniz olabilir. Bitkinin yapraklarında bulunan jel; A, C ve E gibi vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengin bir içeriğe sahip. Tüm cilt tipleri için uygun olan aloe vera, ayrıca cilt onarımına ve elastikiyete yardımcı olan kolajen üretimini de destekliyor. Bir yaprağı kesip içindeki jeli çıkararak doğrudan kullanabilirsiniz. Serinletici etkisiyle de cildi yatıştıracaktır.

 1. Salatalık

Yüksek su içeriği nedeniyle garantili bir nemlendirici. Üstelik tüm cilt tiplerine uygun. Soğutulmuş, dilimlenmiş salatalık şişliği azaltmak için doğrudan gözlere uygulanabilir. Rendeleyip suyunu çıkararak yatıştırıcı bir yüz maskesi elde edebilirsiniz. Cildi sakinleştirici etkilerini korumak için temizlerken soğuk suyla durulayın.

 1. Yoğurt

Fermente süt ürünleri tüm cilt tiplerine iyi gelen doğal bir yüz bakımı sağlar. Elbette koyu kıvamlı ve sade versiyonlarını seçmeniz gerek. Özellikle kuru bir cildiniz varsa yatıştırmak için yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekleterek durulayabilirsiniz.

 1. Tatlı badem yağı

Yine pek çok hazır nemlendirici üründe kullanılan bir içerik. Akneye meyilli ve kuru ciltler için güvenlidir; E vitamini açısından zengindir. Doğal bir yumuşatıcı için organik tatlı badem yağını doğrudan cildinize veya yüzünüze uygulayın. Yağ cilde nüfuz ettiği için kabuklu yemiş alerjisi olanların kullanmaması gerekir.

 1. Ayçiçeği yağı

Ayçiçeği tohumları çok çeşitli faydalar ve cildi rahatlatan bir yağla doludur. Yüzyıllardır kullanılan bu doğal nemlendiriciden en fazla faydayı elde etmek için organik ayçiçek yağı arayın. Bu yağ gözenekleri tıkamaz ve tüm cilt tipleri için iyidir. Elinize az miktarda ayçiçek yağı sürün, ovuşturarak biraz ısıtın ve doğrudan cildinize masaj yapın.

 1. Muz 

Bu lezzetli ve besin değeri güçlü meyve yemek dışında da cilde sürülerek de pek çok fayda sağlar. Yüksek düzeyde C vitamini içerir ve böylece kuruluğu azaltır. Bir muzu soyup püre haline getirin ve kuru cilde uygulayın. Yatıştırıcı ve besleyici bir yüz maskesi için içine bal veya yoğurt da ekleyebilirsiniz.

 1. Jojoba yağı 

Jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen bu yağ; mumsu, uzun ömürlü, doğal bir yağdır. İnsanlarda salgılanan yağlara benzer şekilde anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Kolayca emilir ve çoğu cilt tipi için iyidir. Saf jojoba yağı, cilt için olduğu kadar saç için de çok iyi bir nemlendiricidir. Organik, soğuk sıkım jojoba yağı arayın. Kuru ciltlerde nemi korumak için duştan sonra birkaç damla uygulayın.