Tabiatla haşır neşir olmanın faydalarını anlatıp duruyoruz ama yine de evden çıkmak için sağlam nedenlere mi ihtiyacınız var? İşte asla göz ardı edemeyeceğiniz o faydalar…

 1. Düşünme, Karar Verme ve Diğer Zihinsel Yetenekleriniz Gelişir 

Tüm gün yorucu şehir hayatının içinde veya ofiste olduğumuzda aşırı duyusal yüklenme yaşayabiliriz; bu da bize gerginlik ve zihinsel yorgunluk olarak döner. Oysa araştırmalar, zihinlerimizin ve bedenlerimizin doğal bir ortamda rahatladığını gösteriyor. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin çalışmalarına göre bu durum haz duygusunu artırıyor ve daha etkili bir şekilde yoğunlaşıp odaklanmamıza yardımcı olabiliyor.

Açık havada olmanın zihnimiz üzerinde de rahatlatıcı etkileri bulunuyor. Her şeyden önce doğa, günlük yaşamın taleplerinden geçici olarak kaçmamıza izin vererek zihinsel bir mola sağlıyor. Ayrıca yaratıcılığımızı ve problem çözme yeteneklerimizi de artırabiliyor. Denemesi bedava: Bir iş üzerinde çalışırken zihinsel bir engele takıldığınızı hissediyorsanız veya ofiste bir sorunu çözemediğinizi fark ediyorsanız, temiz hava almak için dışarı çıkın. Küçük ve sakin bir yürüyüş sonrası bile aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

 1. Doğa Fiziksel Sağlığınızı İyileştirebilir

İnsanlar genellikle doğadayken düzenli fiziksel aktivitede bulunurlar. Doğaya çıkmak; daha sık yürümek, bisiklete binmek veya yürüyüş yapmak istememize yol açabilir. Bu da sağlıklı kilonuzu korumanıza, hatta aktivite düzeylerinizi artırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Araştırmalar ayrıca doğada olmanın kortizol seviyelerini, kas gerginliğini ve kardiyovasküler sistemlerimiz üzerindeki baskıyı (kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür) azaltarak vücudumuz üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Açık hava kemikler, kan hücreleri ve bağışıklık sistemimiz için önemli olan D vitamini seviyelerimizi artırmamıza da yardımcı olabilir.

 1. Dışarıda Olmak Ruh Sağlığınıza İyi Gelebilir

Doğa, kaygı düzeylerimizi, stres ve öfke duygularımızı azaltmaya yardımcı olabilir. Yeşil alanlara düzenli erişim, daha düşük depresyon riski ve daha iyi konsantrasyonla ilişkilendiriliyor. Ayrıca, düzenli olarak dışarıda olduğunuzda daha iyi uyuduğunuzu fark edebilirsiniz. Günlük olarak doğal ışığa maruz kalmak uyku-uyanıklık döngülerini düzenlemeye yardımcı olur. Her gün güneş ışığında dışarı çıkarak, geceleri uyuma yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz.

Doğanın çocuklar için de faydaları çok. Danimarka’da yapılan bir çalışmada 1985’le 2003 yılları arasında doğan 900 bin kişi incelendi. Daha fazla yeşil alana sahip mahallelerde yaşayan çocukların, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde zihinsel bozukluk riskinin daha düşük olduğu bulundu.

Doğada Olmanın Diğer Faydaları

Açık havaya çıkmanın sağlık üzerindeki olumlu etkileri üzerine ABD Tarım Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada dikkat çekici sonuçlar var:

 • Parkların ve yeşil alanların yakınında yaşayan insanların ruhsal sıkıntıları daha az, fiziksel olarak daha aktifler ve yaşam süreleri daha uzun.
 • Doğayla iç içe olmak kronik hastalıklardan kaynaklanan ölümleri azaltabilir.
 • İnsanlar doğada açık havada egzersiz yaptıklarında, bunu daha uzun süre ve daha yüksek yoğunlukta yaparlar.
 • Yeşil alan, su da içerdiğinde olumlu sağlık etkileri artar.
 • Yoğun bir programınız varsa ve dışarı çıkmak için fazla vaktiniz yoksa aşağıdaki yöntemler hızlı bir şekilde doğayla buluşmanıza yardımcı olabilir:
 • 5 dakika: Güneş yüzünüze vururken dışarıda durun veya ayak parmaklarınızın arasındaki çimleri hissetmek için ayakkabılarınızı çıkarın. Hava iyi değilse birkaç dakikanızı ayırıp pencereden dışarıdaki manzarayı seyredin.
 • 25 dakika: Yürüyüşe çıkın ve derin nefesler alın. Öğle yemeğinizi dışarıda yiyebilir veya telefon görüşmesi ya da toplantınızı dışarıda yapabilirsiniz.

Doğada Olmak için Eğlenceli Fikirler 

 • Arkadaşlarınızla veya ailenizle bir park veya yeşil alanda piknik planlayın; yanınıza bir frizbi veya top da alın.
 • İmkânınız varsa bir kayık veya kano kiralayıp gezintiye çıkın.
 • Daha önce hiç gitmediğiniz bir yürüyüş parkuru bulun.
 • Bisikletinizin tozunu alın ve mahallede bir gezintiye çıkın.
 • Köpeğinizi yakındaki bir parka, uzun yürüyüşe götürün.
 • Çantanıza bir kitap atın ve altında oturabileceğiniz bir ağaç bulun.
 • Varsa balkon veya bahçenize sebze veya çiçek dikin.
 • Günlük ya da haftalık yürüyüşler için kendinize bir arkadaş bulun.
 • Yakındaki bir ormanda kuş izlemeye gidin.