Özellikle çalışanlar için evi temiz tutmak, derleyip toplamak dünyanın en zor işlerinden biri haline gelebiliyor. Halbuki bir sistem dahilinde yaparsanız bu iş çok da vaktinizi almadan ve etkili biçimde hallolabilir. Size tüm evinizi 1 saatte nasıl temizleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Yatsan

Başlarken… 

Her işte olduğu gibi bunda da odaklanmak çok önemli. Her şeyi gerçekten 1 saatte bitirmek istiyorsanız eski gazete, dergi veya broşürleri toplarken birden okumaya başlamayın. Çocuğunuzun oyuncaklarını kaldırırken bir bildirim sesiyle hemen ara verip sosyal medyaya dalmayın. Temizliği uzatabilecek başka her şeyi unutun ve işi olabildiğince çabuk bitirmeyi hedefleyin. Evin hangi bölümünü temizlerseniz temizleyin, her zaman yukarıdan başlayın. Böylece yüksek yüzeylerden gelen kir ve toz, henüz temizlenmemiş alt yüzeylere düşebilir. Tüm kiri zemine boşaltın, son adım zemini temizlemek olsun. Şimdi sizin için hazırladığımız ipuçlarını takip etmeye başlayabilirsiniz…

  1. Yatak odaları: Oda başına 6 dakika 

* Önce yatağı düzeltin. Bunu yaparken çarşafı parmaklarınızla şilteyle karyola arasına iterek zaman kaybetmek yerine, bir elinizi yatağın köşesini kaldırmak, diğer elinizi de çarşafı yukarı çekmek için kullanın. Böylece zaman kazanabilirsiniz.

* Ortalıktaki kıyafetleri toplayın, katlayarak çekmecelerinize ya da asarak gardırobunuza kaldırın. Kirli giysilerinizi çamaşır sepetine koyun.

* Yukarıdan aşağıya kuralını unutmadan, mikrofiber bir bezle mobilyaların tozunu alın.

* Son olarak zemini temizleyin. Burada yapacağınız işlem, yerde halı olup olmamasına ya da kaplamanın cinsine göre değişecektir.

  1. Banyo-tuvalet: Banyo ya da tuvalet başına 7 dakika 

* Evinizdeki tüm banyoları tek seferde temizlemelisiniz. Önce toz varsa silin.

* Ardından klozet, küvet ve lavabolara uygun deterjan ve temizleyicileri döküp 5 dakika bekletin. Bu süre zarfında, tuvaletin ve küvetin dışını yıkayın. Rafları silin.

* Deterjanın etkisini göstermesi için biraz zaman geçmesini beklerken yüzeyleri silip durulayın. Ardından aynaları temizleyin.

* Yine son olarak zeminleri temizleyin.

  1. Oturma odası ve salon: Oda başına 7 dakika 

* Önce dağınıklığı toplayın, eşyaları yerlerine yerleştirin. Tozlarını alın.

* Sonra odanın bir köşesinden temizliğe başlayın. Yukarıdan aşağıya kuralını izlerken unuttuğunuz bir köşe kalmaması için de saat yönünde hareket edin.

* Panjurlarınız, tavan vantilatörleriniz varsa, önce bunları temizleyin. Sonra mobilyaların döşemelerini elektrikli süpürgenin uygun başlığıyla temizleyin.

* Son adım olarak zeminleri ve halıları temizleyin.

  1. Mutfak: 12 dakika 

* Önce tozu temizleyerek başlayın. Ocağın temizlenmesi gerekiyorsa gözlerin üzerine deterjan püskürtüp beklemeye bırakın.

* Ardından tüm kirli bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştirip dolduysa çalıştırın.

* Artık ocaklara geçebilirsiniz. Temizleyiciyle yumuşayan kir ve lekeleri hafifçe ovalayarak çıkarın.

* Dolapları ve diğer yüzeyleri yukarıdan aşağıya doğru silin. Mutfak lavabonuzu derinlemesine temizleyin çünkü mutfağın en kirli kısımlarından biridir.

* Temizlerken kullandığınız süngeri veya bezi sıcak suyla durulayın; ne kadar kir çıktığına şaşıracaksınız!

* Tezgâh üstünde duran küçük ev aletlerini silin.

* Her zaman olduğu gibi son temizlik adımı olarak zeminlere geçin.

  1. Yerler: 15 dakika 

* Koridorlar ve evinizde varsa saymadığımız alanlarda önce halıları süpürün. Zamandan tasarruf etmek için hızlı hareketlerle ve geriye doğru hareket edin.

* Buharlı veya deterjan hazneli süpürge ve mop’lar, sert yüzeyleri çok daha hızlı temizleyebilmenizi sağlar; bu nedenle bunlardan birine yatırım yapmanızı öneririz.

* Son olarak, evin her yerindeki zeminleri temizleyin.