Uykuya geçerken bedenin ısısı düşer. Eğer yediğimiz yiyecekler ya da gün içinde başımızdan geçenlere olan öfkemiz yüzünden vücut ısımız yüksekse uykuya geçmemiz de zorlaşır. İşte çare: Ay’a Selam serisindeki pozlar bedenin yanlarını esnetir, vücut ısısını düşürür, tıpkı gökteki Ay gibi serinleyerek sakinleşmesini sağlar.

Yatsan

Yoga uygulamalarında vakitler önemlidir. Sabah güneş doğarken Surya Namaskara yani Güneş’e Selam serisini yapmak, gece ay yükseldiğinde ise Chandra Namaskara yani Ay’a Selam pratiği uygulamak gerekir.

Elbette gün içinde kendine ait bir 15 dakika bulduğunda da yapabilirsin bu serileri.
Ancak bütün bu akışların binlerce yıldır belirli zamanlarda uygulanmasının; kan basıncını dengelemek, sindirimi kolaylaştırmak, bedendeki ateş ve su elementlerini uyararak güne ya da uykuya hazırlamak gibi nedenleri olduğunu da bilmeli.
Surya Namaskara yani Güneş’e Selam, bedeni ısıtarak uyandırırken, Ay’a Selam yani Chandra Namaskara serisi ise bedeni serinleten, sakinleştiren ve esneten dokunuşlarıyla hem uykuya kolayca geçmek hem de bedenin uykudan daha fazla verim almasını sağlamak açısından çok kıymetli.

Ay gibi serin ol

 • Uykuya geçerken bedenin ısısı düşer. Eğer yediğimiz yiyecekler ya da gün içinde başımızdan geçenlere olan öfkemiz yüzünden vücut ısımız yüksekse uykuya geçmemiz de zorlaşır.
 • Ay’a Selam serisindeki pozlar bedenin yanlarını esnetir, vücut ısısını düşürür, tıpkı gökteki Ay gibi serinleyerek sakinleşmesini sağlar.
 • Bu arada hiçbir zaman çok öfkeliyken mata çıkmanı tavsiye etmem. Sakatlanmaların çoğu böyle anlarda gerçekleşir.
 • Yoga yapmadan önce nefes teknikleriyle sakinleşip mata öyle gelmen senin için her zaman çok daha güvenlidir.

Asanaların akışı nasıl olmalı?

 • Serinin akışındaki pozlar şöyledir:
 1. Pranamasana
 2. Hasta Uttanasana
 3. Padahastasana
 4. Ardha Chandrasana
 5. Adho Mukha Svanasana
 6. Ashtanga Namaskara
 7. Bhujangasana
 8. Adho Mukha Svanasana
 9. Ardha Chandrasana
 10. Padahastasana
 11. Hasta Uttanasana
 12. Pranamasana
 • Bu pozları 15 dakika boyunca seri şekilde yapmak, akışla nefesi uyumlu tutmak ve en önemlisi de seri üzerinde akarken zihni nefese getirerek dikkati tamamen yapılan eyleme odaklamak gerekir.
 • Öteki türlü yapılan hareketler, Ay’a Selam değil sadece esnemedir. Ve bu süreçte zihin maalesef bedene evham ve dolayısıyla ateş veren düşünceler üretmeye devam etmektedir.
 • Bedenin sağ ve sol bölümünü eşit süreyle, eşit şekilde esnetmek de önemlidir.
 • Ay dişil enerjiyi sembolize ettiği ve iç odaklılığı beslediği için Ay’a Selam serisini düzenli şekilde uygulamak, kişinin dişil enerjisinin dengelenmesine ve kendi duygularını daha iyi anlamasına da yardımcı olacaktır.
 • Eğer seri bittikten sonra içinde bir şeyler yazmak ya da mandala çizmek gibi kendini ifade etme arzusu doğarsa bunu mutlaka kısacık da olsa yerine getirmen yaratıcılığını destekleyecektir.
 • Pratik bittikten sonra hemen uyumak istersen Savasana aşamasını yatakta yapabilir, derin gevşemeden uykuya geçmenin tadını çıkarabilirsin.
 • Ay’a Selam pratiğini eğer mümkünse haftada üç akşam uygulaman, çok daha rahat uyuman için yeterlidir.

Namaste.