Cinsellik deneyimi sırasında ruhsal temas sağlamak esasına dayanan tantrik seks gücünü geçmişi 5 bin yıldan da geriye giden tantra öğretisinden alıyor. Cinselliğin yanı sıra başından sonuna farkındalık ve maneviyat da içeren bu uygulamayı öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Tantra, geçmişi 5 bin yıldan da eskiye giden bir Hint öğretisi. Sanskritçede tantra kelimesi ‘birlikte dokunmuş’ anlamına geliyor. Özellikle Budist ve Hindu meditasyon uygulayanlar, fiziksel olanı ruhsal olanla ‘birlikte örmenin’ bir yolu olarak tantrik seks de uyguluyor. Bu uygulama maneviyatla cinselliği bir araya getiriyor; cinsel bir deneyim sırasında yakınlığın önemini vurguluyor.

Tantra sadece cinsel zevkle ilgili değil. Daha çok bedeninizi kutlamak ve artan duygusallığı hissetmekle ilgili. Yani maneviyat, cinsellik ve farkındalık durumlarını iç içe geçiriyor.

Tantrik seksin amacı, cinsellik deneyimi sırasında ruhsal veya enerjik temas sağlamak. Bu, yavaş bir uygulama ve amaç her zaman orgazma ulaşmak değil. Bunun yerine, eşinizle yoğun ve aydınlanma yaşadığınız bir bağlantı hissetmeye odaklanıyor. Ayrıca cinsel enerjiyi harekete geçirmek için kullanılan nefes, ses ve hareketler içeriyor.

Tantrik seks hakkındaki mitler

Tantra sadece cinsel bir uygulama değil; manevi kavramlar içeren bir Doğu felsefesi. Tantrik teknikler, yapıldıktan sonra cinsel enerjiyi artırabilen nefes, yoga ve meditasyon pratiklerini de içeriyor. Tantrik seks hakkında yaygın yanlışlardan biri vahşi, sınırsız cinsel deneyimlerden oluştuğu yönünde. Oysa tantrik teknikler kişiyi yeni duyumlara açabilmekle beraber, ruhsal olduğu kadar zihinsel yönleri de olan bir pratik.

Genel olarak tantrik teknikleri uygulayanlar, ruhu özgür bırakmak ve bilincin ufuklarını genişletmek gibi daha bütünsel amaçlara sahip oluyor. Bu hedeflere ulaşmak için denenebilecek birkaç yol var ve tantrik seks bunlardan sadece biri.

Tantrik seks yorucu ve ille de öyle olması gerektiği düşünülen pozisyonlar önermiyor. Partnerinizle, ikinizin de rahat olacağı şekilde yakınlık kurmak en temel yaklaşım. Bu yöntemde siz ve eşiniz hareket etme ve dokunma özgürlüğüne sahipsiniz; dolayısıyla sizin için en iyisinin hangisi olduğuna da siz karar vereceksiniz.

Denemeye nereden başlayabilirsiniz?

  • Ortam: Tantrik seksi denemek için yapılacak ilk şey doğru ortamı yaratmak. Rahat ve dikkati dağıtmayan bir yer seçin. Ancak böyle bir ortamda rahatlayabilirsiniz.
  • Meditasyon: Daha önce meditasyon yapmış olmasanız da önemli değil; sadece bir dakikanızı ayırıp çevrenizin ‘farkında olduğunuzu’ hissedin. Etrafınızda olup bitenleri gerçekten özümsemek için duyularınızı kullanın.
  • Nefes: Derin ve yavaş nefes alın; nefes verirken ciğerlerinizi tamamen söndürün. Bir ritim elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın. Tantrik nefes egzersizinin amacı, cinsel organlarınızda hassasiyet hissini başlatacak kadar derin ve tempolu nefes almaktır.
  • Hareket: Sırtüstü yatın ve gevşeyin. Nefes alırken sırtınızı kamburlaştırıp pelvisinizi yukarı kaldırın. Bunu bir ritim oluşturmak için tekrarlayabilir; gerginlikten kurtulduğunuzu, bedeniniz ve duygularınızla bağlantı kurmaya başladığınızı hissedebilirsiniz.

Tantrik seksin ilişkilere etkisi

Partnerlerine daha yüksek düzeyde bağlılık hissetmek için tantrik seks yöntemini uygulayan birçok çift var. Bu teknikler, yakın bir temas kurmaya yardımcı oluyor ve her iki tarafın da birbirlerinin bedenlerini keşfetmesine izin veriyor. Böylece siz de gerçekten neyi sevdiğinizi keşfedip eşinizi yönlendirebiliyorsunuz.

Tantrik seks, yavaş ve tatmin edici bir deneyim olmayı amaçladığı için cinsel ilişki de hayli uzun sürebiliyor. Pek çok uygulayıcı, kurulan yakınlığın tadını olabildiğince uzun süre çıkarmak için orgazmı erteliyor.

Partnerinizle tantrik seksi keşfetmeye hazırsanız, birlikte yapabileceğiniz ilk şey göz teması kurmak. Henüz giysileriniz üstünüzdeyken birbirinizin gözlerinin içine bakarak başlayın. Nefes alma tekniklerini uygulayın ve nefeslerinizi senkronize edin. Bir ritme girdikten sonra tantrik teknikleri de dahil etmeye başlayabilirsiniz.

İlerleyen safhalarda da en önemli anahtar, göz temasını sürdürmek ve nefesinize odaklanmaya devam etmek. Unutmayın; tantrik sekste önemli olan tek şey içinde bulunduğunuz an ve her duygunun tadını çıkarmak…

Bu da ilginizi çekebilir: “Sağlıklı Uyku Cinselliği Nasıl Etkiler?