Birbirinize iyice sokuluyor musunuz, yoksa uyku sırasında dokunma fikri size çok mu uzak? Aynı yatağı paylaşmak çiftler için bazen hayatı paylaşmak kadar çetrefilli olabiliyor. Bakalım siz hangi tiplerdensiniz?

Yatsan

Elimizde İngiltere’nin Hertfordshire Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları var. 2014’te Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’nde yürütülen bu çalışma, insanların tercih ettiği uyku pozisyonunun ilişkileri ve kişilikleri hakkında neler söylediğini ortaya koyuyor.

Ekibin başındaki psikolog Prof. Richard Wiseman, araştırma için 1000’den fazla kişiden sevdiği uyku pozisyonunu tanımlamasını, aynı zamanda kişiliklerini ve ilişkilerinin kalitesini değerlendirmelerini istedi. Sonuçlar çiftler için en popüler uyku pozisyonlarını ortaya çıkardı. Buna göre katılımcıların yüzde 42’sinin sırt sırta, yüzde 31’inin aynı yöne bakarak uyuduğu, sadece yüzde 4’ünün uykuya yüz yüze daldığı ortaya çıktı. Buna ek olarak, çiftlerin yüzde 12’sinin geceyi birbirlerine 2.5 santimetreden daha az bir mesafede geçirdiği, yüzde 2’sinin ise partnerine 75 santimetreden daha uzakta uyuduğu anlaşıldı. Prof. Wiseman araştırma sonucunda, temasla ilgili en önemli farklılıklardan birini daha açıkladı: “Geceyi birbiriyle temas halinde geçiren çiftlerin yüzde 94’ü ilişkilerinden memnun, bu oran gece temas etmeyenlerde yüzde 68.”

Şimdi gelin, çiftler arasında en yaygın görülen uyku pozisyonlarına bir de bu bilgiler ve konu hakkındaki uzman görüşleri eşliğinde bakalım:

  1. Kaşık pozisyonu

Daha çok, yeni çiftlerin veya beş yıl ve altında beraberliği olanların benimsediği bir pozisyon. İki kişinin de birbirine temas etmekten hoşlandığı, sarıp sarmalandığı, güvenli bir duruş olarak düşünülüyor. Ayrıca derin bağlılık ve bir partnerin diğerine karşı koruyuculuğunu gösteren bir stil. ABD’li uyku tıbbı uzmanı Dr. Jose Colon, “Özellikle uyku apneniz varsa sırtüstü uyumak istemezsiniz çünkü bu duruş, solunum yolunuzu kapatabilir. Bu nedenle kaşık pozisyonunun uyku apnesine karşı koruduğunu bile söyleyebilirsiniz” diyor.

  1. Sırt sırta

Bunun bir diğer adı, ‘özgürlük’ pozisyonu. Genel olarak partneriyle teması kesmek istemeyen ama yine de bağımsızlığını ve alanını korumak isteyen çiftler için iyi bir denge öneriyor. Hem uzaklık, hem yakınlık hem de güven içeren bir duruş ve simgesel anlamda da partnerinize endişe duymadan arkanızı dönebildiğinizi gösterdiğini söyleyen ilişki uzmanları var. Ama Dr. Colon’a göre, bundan da önemlisi partnerlerin aynı saatte uyuması. Pittsburgh Üniversitesi Psikiyatri bölümünde yapılan bir araştırma da düzenli saatlerde birlikte uyumanın çiftlerin ilişkilerine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yatsan

  1. Kucaklama

Bir partnerin başını diğerinin göğsüne dayadığı bu pozisyonu çoğunlukla filmlerde görürsünüz. Çoğu çift için yatakla buluşma bu şekilde başlayabilir belki ama çoğu zaman kol uyuşması ya da boynun rahatsız olması nedeniyle gece boyu sürmez. Yani kucaklama pozisyonu genellikle uyku konforuna yenik düşer. Ancak ilişki uzmanlarına göre bu, yeni veya yeniden alevlenen aşkı karşılayabilecek tutkulu bir uyku pozisyonu. Ayrıca Dr. Colon da ‘aşk hormonu’ diye anılan oksitosinin, bağlanmayla ilişkili olarak, partnerinizin cildine dokunduğunuzda salındığına dikkat çekiyor.

  1. Yüz yüze

Bu pozisyon fena halde yastık sohbeti içerir! Gece yattığınızda biraz dedikodu yapmaktan hoşlanıyorsanız, birbirinize anlatacak şeyleriniz varsa ve birbirinizin yüzüne karşı nefes alıp vermekten çekinmiyorsanız seveceğiniz bir uyku duruşu olabilir. İlişki uzmanlarına göre bu pozisyon da yakın bir bağınız olduğunu ve partnerinizle pek çok şeyi paylaşmaya hazır olduğunuzu gösteriyor. Yukarıda bahsettiğimiz Hertfordshire Üniversitesi araştırmasının konuyla ilgili bir sonucunu daha burada verelim: Çalışma dışadönük kişilerin geceyi partnerine yakın geçirme, daha yaratıcı tiplerin de sol taraflarına yatma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

  1. Mesafe

Geldik en az samimi uyku pozisyonuna… Bu duruşta, her iki partner de yatağın uzak taraflarına yapışır. Çoğu zaman iki kişinin de üstünü doğru düzgün örtebilmesi için çift yorgana, battaniye ya da pikeye ihtiyaç duyulabilir. Bunun hiç bağlantılı hissetmeyen çiftlerin uyku pozisyonu olduğunu düşünebilirsiniz ancak aynı zamanda iki kişinin de kendileriyle barışık ve ilişkilerinde güvende olduğunu gösterebilir. Her iki taraf da mutlu bir şekilde bu pozisyonu benimsemişse, ortada pasif agresif bir çekişme yoksa huzurlu bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

  1. Oyuncak bebek

‘Uykunun Gizli Dili: Bir Çiftin 39 Pozisyon Rehberi’ isimli kitabın ABD’li yazarı Evany Thomas, “Bazı insanlar kaşık pozisyonu gibi birbirine sıkıca sarılarak uyumayı sever, bazıları yatağın kendilerine ait ayrı taraflarının rahatlığını ve serinliğini tercih eder” diyor. İşte oyuncak bebek pozisyonu bunların her ikisine de izin veriyor. Partnerlerin el ele tutuşarak veya kollarına ya da bacaklarına hafifçe temas ederek yan yana ve sırt üstü uzanmaları olarak özetleyebileceğimiz bu duruş tam bir ‘kazan-kazan’ pozisyonu: Hem yeterli kişisel alan hem de sıcak bir temas mümkün.

 

Kaynaklar:

  1. news.cision.com/university-of-hertfordshire/r/research-reveals-what-your-sleeping-position-says-about-your-relationship,c9570042
  2. journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Abstract/2010/10000/Couples__Nighttime_Sleep_Efficiency_and.10.asp