Sanılanın aksine uyumaya çalışırken vücut sıcaktan çok serin olmayı sever. Ancak bazen uyku ortamınız ihtiyaçtan fazla soğuk olabilir ve uykuya götüren dengeyi bulmakta zorlanabilirsiniz. Uyku öncesi rutininizde yapacağınız bazı küçük ayarlamalarla sorunu aşmanız mümkün.

Yatsan

Yatmadan önce hafif egzersizler yapın

Böylece vücut ısınız yükselecek. Öyle çok büyük operasyonlara girişmenize gerek yok. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun. Derin bir nefes alıp kollarınızı tavana doğru kaldırın. Omuzlarınızı geriye doğru yuvarlayıp kuyruksokumunuzu yere doğru bastırın. Nefes verirken kollarınızı iki yanınıza alın, nefes alırken tekrar havaya kaldırın. Tavana doğru yükselirken mümkün olduğu kadar gerilin. Hareketi en az 12 set tekrar edin.

Sıcak bitki çayı için

Uyumadan önce sıcak bir içecekle içinizi ısıtın. Gece uykunuzdan olmamak için kafeinsiz bitki çayı seçin. Bundan hoşlanmıyorsanız bir bardak limonlu ve ballı sıcak su da içebilirsiniz. Kahveyi ve siyah çayı asla düşünmeyin. Sıcak çikolata mı? Maalesef o da yasaklılar listesinde.

Yatsan

Ilık bir duş alın

Mümkünse önceden banyoyu ısıtıp o buharın içine dalarak sıcağa yakın ılık bir duş alın. Böylece yatma zamanı geldiğinde vücudunuz sıcacık olacak.

Kat kat giyinin

Uyurken vücut ısınızı hapsetmek için birden fazla parçadan yararlanın. Pazen gibi hem sıcak tutan hem cilt dostu pijamalardan ve uzun kollu tişörtlerden yararlanın. Tek parça yerine kat kat giyerseniz vücudunuz ısındıkça çıkararak dengeyi bulmanız da kolaylaşır. Çünkü ne kadar soğuk olursa olsun, unutmamamız gereken bir şey var; daha derin ve daha uzun uyku için uyku ortamı hafif serin olmalı. Dolayısıyla vücudunuzu haddinden fazla ısıtmamaya dikkat etmelisiniz.

Yatsan

Ekstra battaniye ve yorgan bulundurun

Yatağınızın ayakucunda veya yanındaki sandalyede battaniye ve yorganlarla güvenli ve sıcak bir uyku atmosferi yaratın. Gece üşürseniz küçük bir hareketle uzanıp alarak uykunuza devam edebilirsiniz. Yatmadan önce ayaklarınızı sıcak tutmak için üstlerine bir battaniye örtmek de iyi fikirdir çünkü ayaklar genellikle vücudun soğuğa maruz kalan ilk bölümlerindendir.

Termofor kullanın

Yatağa sıcak su torbasıyla girin. İlk tavsiyemiz onu yorganın ya da battaniyenin altına, ayaklarınızın yanına yerleştirmeniz olur. Böylece siz uykuya geçene kadar ayaklarınızdan başlayarak bütün vücudunuzu ısıtabilir. Giderek ılıklaşıp etkisini kaybederek sizi gece boyu terletip bunaltmamayı da becerecek.

Yatsan

Vücut ısısından yararlanın

Geceleri sıcak kalmanın iyi bir yolu da varsa partnerinize sokulup onun doğal vücut sıcaklığından faydalanmaktır. Size yatakta alan tanıyacak büyüklükte bir evcil hayvanınız varsa yatağınızda uyumasına izin vermeyi düşünebilirsiniz.

Yalıtıma dikkat edin

Odanızın dışarıdan soğuk alıp almadığını iyice kontrol edin ve önlemlerinizi alın. Kapılar, pencereler, hatta bazen zemindeki açıklıklar yüzünden bazen odanızda fırtınalar kopabilir. Küçücük bir sızıntı için bile önleminizi alın. Hazırlığınız yoksa kapı altlarına rulo yapılmış bir battaniye ya da uzun bir yastık yerleştirebilirsiniz.