Evlerde, odalarda tutsak kaldığımız zor günler bitecek; özgürlük çağrıştıran uçsuz bucaksız denizlerde kulaç attığımız güzel günler geri gelecek. O zamana kadar tatlı bir prova yapmaya ne dersiniz?

Yatsan

Aç klimayı (ki pervane daha sağlıklı), yatakta yiyecek olmaz ama al buz gibi milkshake’ini… Ah, bir de yatağın karşısında bir projeksiyon perdesi olaydı…
Neyse, elimizde olanla yetinmek zorundayız. Hem zaten tüm mesele hayal gücü. Hayal kurmak da yatakta keyifli.
İyisi mi biz şimdi birilerinin kurduğu hayal dünyalarına yolculuklar yapalım. Peki nasıl? Sıcak yaz gününde bedenini ferahlatan püfür püfür esen hava dalgası, içini soğutan milkshake eşliğinde; tek eksiğin suda geçen bir filmmiş gibi seyretmeye başla…

Özgürlük çağrıştıran 5 film

Su doğuma, hayata işaret eder çoğunlukla. Deniz özgürlüktür…
İnsan, hayatı özgür olarak yaşayamadıktan sonra tadı da tuzu da olmaz yaptıklarının.
Evet, çetin bir mücadele gerektirir deniz ama anlaşmayı becerirsen sana koskocaman, yeni, özgür bir dünya vaat eder.
O zaman deniz kenarında, içinde, üstünde; nerede olacağının bile fark etmediği o güzel deniz filmlerine bir göz atalım.
Not: Bu listeyi ‘Deniz ve Mehtap Sordular Seni’ dinleyerek hazırladım. Size de “Neredesin?” diye sormak istiyorum muzırca…

YatsanJaws / Köpekbalığı (1975)
Hayatlarımıza köpekbalığı korkusunu salan serinin yaratıcısı sinemada bir dâhi olarak anılan Steven Spielberg. Birçok yetişkin için hâlâ korkutucu olan filmin konusundan bahsetmek yerine, filmin konusu gerçek mi değil mi sorusuna cevap verelim. Film bir adaptasyon. Kitapta anlatılan hikâye 1916’da New Jersey’de dört insanın bir köpekbalığı tarafından öldürülmesine dayanıyor. Fakat bu gerçeğe rağmen unutmayalım ki bizler okyanusu kullanmıyoruz. Usulca Ege ve Akdeniz’imizin tadını çıkarıyoruz. Tabii okyanusa burnunuzu sokacaksanız bir daha düşünmekte fayda olabilir.

Yatsan

Das Boot (1981)
Birinci Dünya Savaşı’na denizaltından tanıklık etmek ister misiniz? İngiliz savunmasını yok etmeye giden bir Alman denizaltısı, tam hedefine yaklaşmışken kapana kısılır. Bu durumdan kurtulmaya çalışan mürettebat, insan ve savaş kavramlarını sıkça sorgular. Film tek mekânda geçmesine rağmen ritminden hiç ödün vermeyerek sinema tarihindeki yerini almıştır.

Yatsan

Mamma Mia! (2008)
Meryl Streep, filmleri taşıyan bir oyuncu. Amanda Sayfried henüz kariyerinin başındayken kendisine eşlik ediyor. Film bir Yunan adasında geçiyor. Evlenmenize günler kala hiç tanımadığınız babanızı bir adaya çağırsanız neler olur? Hüznü ve komedisi bol olan bu filmin en güçlü yanlarından biri müzikleri.

Yatsan

The Boat That Rocked / Rock’n Roll Teknesi (2009)
Korsan bir radyo istasyonunun açık denizde yayın yapmasını anlatan bu film rock’n’roll’un yasaklanmaya çalışılmasına bir başkaldırıdır. Hem eğlence, hem direniş hem de toplumsal gücün yatağı olur açık deniz.

Yatsan

Life of Pi / Pi’nin Hayatı ( 2012)
Kahramanımız Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ailesi hayvanlarla birlikte çıktıkları yolculukta ölür. Pi yaşama azmi, hayvanlarla kurduğu iletişim ve doğaya kulak vermesi sayesinde okyanusta hayatta kalır. Hikâyesinin yanı sıra kurduğu dünyayla, zamanı için öncü bir filmdi.