Herkesin dilinde aynı şikâyet: Okumuyoruz! Hafifletilmiş versiyonu da var: Eskisi kadar okumuyoruz! ‘Yeni Başlangıçlar’ temamızı fırsat bilip yeniden okuma alışkanlığı kazanmak için kolları sıvadık.

Yatsan

Her gün düzenli zaman ayırın

Şunu unutmayın; her işte, küçücük bir adım bile hiç yoktan iyidir. Başlangıç için, süresi sadece 5 ya da 10 dakika da olsa, günde en az bir kez bir kitap açın. Günde üç kere 10’ar dakikalık okumalarla başlasanız bile, her gün yarım saat kitap okumuş olursunuz. Okuma alışkanlığınızı başka bir günlük rutininize bağlamak da iyi bir yol. Mesela sabah kahveniz ya da akşam uyku öncesi bitki çayınızla birlikte birkaç sayfa okuyabilirsiniz. Zaten yatmadan önce okumak, bu alışkanlığı geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Ama mutlaka bu saate denk getirmek için ekstra efor harcamayın; okuma zamanının doğrusu-yanlışı yoktur. Mümkünse her gün aynı saatte okuyun; böylece beyniniz günün o aralığını okuma vakti olarak kodlayabilir. Yolda fazlaca vakit geçiriyorsanız, örneğin işe toplu taşıma ya da servisle gidip geliyorsanız video izlemek veya sosyal medyada gezinmek yerine okuyun.

 

İlgilendiğiniz konular seçin

Herkes ondan bahsediyor ya da şimdiye kadar o kitabı okumamış olmak size geride kalmış gibi hissettiriyor diye sevmediğiniz bir kitaba başlamayın sakın. O zaman okumak size angarya gibi gelebilir. Gerçekten ilgilendiğiniz bir konudan seçim yaparsanız kitabı elinizden bırakamazsınız ve okumak eğlenceli hale gelir. Sevdiğiniz türü ve konuyu seçtikten sonra güvendiğiniz kaynaklardan ve sizi iyi tanıyanlardan tavsiyeler alın. Yine de elinizdeki kitap dikkatinizi çekmezse hemen bırakın. Zorla bitirmeye çalışmak okumaktan soğutabilir.

Yatsan

Yanınızda hep bir kitap olsun

Bu, eskiye oranla en kolay işlerden biri. Çünkü artık kitabı fiziksel olarak çantanıza atmak, elinizde taşımak zorunda değilsiniz. Telefonunuz veya e-kitap okuyucu bir cihaz da bu işi yapabiliyor. Yeter ki yanınızda gün boyu, uygun zamanınızda okuyabileceğiniz bir kitap olsun.

 

Bir okuma grubuna katılın

Sosyal medya sayesinde eskisinden çok daha hızlı organize olabilen kitap kulüplerinden birine katılın. Kafanıza göre birini bulamazsanız arkadaşlarınızla kendi kulübünüzü kurun. Her ay bir kitabı bitirip aranızda tartışırken okuma arzunuzun da kabaracağından emin olabilirsiniz. Yüz yüze buluşamadığınız veya bunu istemediğiniz durumlarda online dünyanın nimetlerinden de faydalanarak sorunsuz yürütebileceğiniz kusursuz bir etkinlik bu.

Yatsan

Rahat bir okuma alanı oluşturun

Okurken içinde olmayı seveceğiniz bir alan yaratın. Rahat bir koltuk, pofuduk yastıklar, yumuşak bir battaniye, göz yormayan bir aydınlatma, kokusunu sevdiğiniz bir mum ya da tütsü… Ayrıca okurken aldığınız zevki artırmak için yanınızda sağlıklı bir atıştırmalıkla çay veya kahve de olsun. İnanın, bir süre sonra günün bu vaktini iple çekeceksiniz.

 

Liste yapın

Okumak istediğiniz kitapları alt alta yazın ve bu sıralamayı düzenli olarak güncelleyin. Listenin içinde ilerledikçe yeni bir kitap daha okuma isteğinizin arttığını fark edeceksiniz. Çünkü bazen bir kitabı okuduktan sonra yenisine geçmeden bırakmanızın nedeni, sırasını bekleyen başka bir kitabın yokluğu olabilir. Evet, vazgeçtiğimiz şeylerin altında çoğu zaman böyle basit sebepler olabilir! Seri kitaplar da bu konuda işinizi kolaylaştırır. Çünkü sevdiğiniz bir seriyi okurken birini bitirir bitirmez bir sonrakine geçmek için can atarsınız.

 

Hedefler belirleyin

Yeni bir alışkanlığı oturtmanın en iyi yolu, onu eğlenceli hale getirecek hedefler koymaktır. Belli bir zaman aralığında belirli sayıda kitap okumak gibi bir hedef seçin ve buna bağlı kalmaya çalışın. Gözünüzü korkutmayacak küçük sayılarla başlayıp yavaş yavaş çıtayı yükseltin. Seçtiğiniz bir listedeki bütün kitapları okumak gibi bir hedefiniz de olabilir. Küçük meydan okumalar onu başarmak için gerekli motivasyonu da verecektir.

 

Kaynaklar:

wikihow.com
writehacked.com/productivity/how-to-make-reading-a-habit
journals.plos.org/ploscompbiol/article?id=10.1371/journal.pcbi.1006467
lifehack.org/articles/featured/14-ways-to-cultivate-a-lifetime-reading-habit.html
blog.cetrain.isu.edu/blog/the-benefits-of-attending-a-book-club
forbes.com/sites/jeremygreenfield/2013/08/21/the-best-way-to-find-the-next-book-you-want-to-read/#1b2cc6714bde