Uyku sağlığıyla kalp hastalıkları arasındaki bağlantı daha önce çeşitli araştırmalarla ispat edilmiş bir bilimsel veri. Şimdi bu bağlantıyı derinleştiren yeni bir çalışma daha var ve sonuçlar diyor ki: Birden fazla uyku sorununa sahip olmak orta yaşlılarda kalp hastalığı riskini artırabilir.

Yatsan

ABD, Güney Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, kalp sağlığı durumlarının yanı sıra uykularının düzenliliğini, kalitesini, verimliliğini ve uzunluğunu bildiren, yaş ortalaması 53 olan 6 bin 820 yetişkinin verilerine baktılar. Bu katılımcılardan 663’ü uyku monitörlerine de bağlandı. Araştırmaya göre birden fazla uyku sorunu bildiren kişilerde kalp hastalığı riskinin yüzde 54 daha yüksek olduğu bulundu. Uyku monitörü takan katılımcılarda bu oran yüzde 141’e yükseldi.

Sizde birden fazla uyku sorunu olmadığını söylüyor, hatta uykuyla ilgili bir problem yaşamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. O halde gelin, deneye katılanların yakındığı uyku sorunlarına yakından bakalım:

  • Uyku borcundan mustarip olmak veya hafta içi ve hafta sonu uykusu arasında önemli bir boşluk olması
  • Uykuya dalmakta zorlanmak
  • Gece boyu uyanmak ve tekrar uyumakta zorluk çekmek
  • Sabah çok erken uyanmak ve tekrar uykuya dalamamak
  • Kaç saat uyuduğuna bağlı olmaksızın, gün boyu huzursuz hissetmek
  • Haftada üç kez veya daha fazla şekerleme yapma ihtiyacı duymak
  • Toplam uyku süresinin çok kısa veya uzun olması

 

Yatsan

Kadınlarda daha fazla

Araştırmanın ilginç taraflarından biri de kadın ve erkeklerin uyku düzenleriyle kalp sağlığı sorunları arasında farklılıklar olduğunu göstermesi. Örneğin kadınlar daha fazla uyku sorunu bildirirken, erkeklerde daha fazla kalp sorunu görülüyor. Ancak bu farklılıklara rağmen cinsiyet, kötü uykuyla artan kalp hastalığı riski arasındaki genel bağlantıyı etkilemiyor.

Aynı şey etnik köken için de geçerli. Bulgulara göre uyku sorunları ve kalp sağlığı için tek tek etnik farklılıklardan söz etmek mümkün ama bu etken de çoklu uyku sorunlarıyla kalp hastalığı riski arasındaki ilişkiye etki etmiyor.

Araştırmacılar ayrıca orta yaşlılarda kötü uyku sağlığının üretkenlik kaybına, bağışıklık sistemi sorunlarına, ileri yaşlarda başka ciddi hastalıklara ve erken ölüme yol açabileceğini belirtiyor.

 

Çözüm var

Tüm bu riskleri bertaraf etmek, hiç değilse azaltmak için yapılabilecek şeyler var elbette. Her şeyden önce, bu güncel araştırmanın konusu olan kalp hastalığı riskini düşürmek için iyi uyku hijyeni kurallarını uygulayarak uykunuzu iyileştirmek yolunda önemli adımlar atabilirsiniz. Uyku hijyenini iyiuykuiyihayat.com’da bıkıp usanmadan anlatmaya çalışıyoruz ama öncelikli unsurlar arasında tutarlı uyku rutini oluşturmak, uzmanlarca önerilen uyku miktarını tamamlamak ve uyku dostu bir yatak odası düzenlemek olduğunu bilerek işe başlayabilirsiniz.

Araştırmacılar, düzensiz uyku gibi birden fazla uyku sorunu olan orta yaşlı kişilerin, genellikle geceleri altı saatten az uyuduğunu belirtiyor. Orta yaşlarınızı yaşıyor ya da geçmiş olsanız bile unutmayın; bir şeyleri düzeltmek için hiçbir zaman geç değildir, daha fazla vakit kaybetmeden uyku sağlığınızı iyileştirmek için harekete geçin. iyiuykuiyihayat.com olarak bu konuda en büyük destekçiniz olmaya devam edeceğiz.

 

Kaynaklar:

  1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2845795
  2. nature.com/articles/s41598-022-05203-0
  3. cdc.gov/heartdisease/facts.htm