Tatil bitti, çoğumuz şehre döndük. Artık yaz rehavetinden ve savrukluğundan kurtulup kendimize biraz daha fazla dikkat etme zamanı. Ama bu, bir gecede olacak iş değil, biraz zaman istiyor. Birkaç ipucuyla başlarsanız daha hızlı yol alabilirsiniz. Size yardımcı olalım.

Yatsan

FİZİKSEL İHTİYAÇLAR

  1. Bol Bol Uyuyun

 Uyku insan hayatının en önemli bileşenlerinden biri. Vücudun genel olarak 7-9 saat uykuya ihtiyacı var. Yeteri kadar dinlenip şarj olabilmek için kendinizi her gece erken uyumaya teşvik edin. Ara sıra dozunda şekerleme de yapın.

  1. Bol Bol Egzersiz Yapın 

Egzersiz sadece formda kalmanıza yardımcı olmaz. Aynı zamanda doğru düşünmeniz için zihninizi temizler, işinize veya ders çalışmaya ara vermenizi sağlar ve dayanıklılığınızı artırır. Vücudunuzu formda tutun ama aşırıya da kaçmayın. Yavaş yavaş koşmaya veya ağırlık kaldırmaya başlayın ve kendi kardiyo rutininizi oluşturun.

  1. Sağlıklı, İyi Yiyecekler Yiyin

Mevsiminde taze sebzeler, meyveler; midenizi ağrıtmayacak, besin değeri yüksek gıdalar… Ama unutmayın ki sizin bedenen iyi ya da kötü hissetmenize yol açan şeyler, son derece kişisel olabileceğinden vücudunuzu dinleyerek öğrenin. Yiyecekleri gruplar halinde pişirin, ardından dondurmak için porsiyonlar ayırın. Böylece hafta boyunca yemek pişirmek dışında keyif aldığınız başka şeyleri yapmak için daha fazla zamanınız olur; aynı zamanda yorgun olduğunuzda bile yiyeceklerinizin sağlıklı olmasını sağlar.

DUYGUSAL İHTİYAÇLAR

  1. Kendinizi Önemseyin

Kendinize daima en iyi halinizde olma şansını vermek için fiziksel, duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarınızı karşılamaya özen gösterin. Çünkü tüm bunlar sizin daha güçlü ve daha dayanıklı bir insan olmanızı sağlar. En başta siz kendinize iyi davranmalısınız ki başkalarından da bu tutumu bekleyebilin veya aynı özenle karşılaşmadığınızda hızlıca kırılıp dökülmeyin. Kendini önemsemek, kendi hayatınızı yaşanılır kılmak ve bu sayede diğer hayatlara yardım edebilmektir; bencillik değildir.

  1. Sadece Kendinize Ait Zamanlarınız Olsun 

İster dinlenin, ister bir hobinizle meşgul olun, ister arkadaşlarınızla sohbet edin; kendinize tamamen keyif aldığınız şeyleri yaptığınız bir zaman ayırın. Bunu yapmamanız hayal kırıklığı, tükenmişlik ve hayatta amaç eksikliği hislerine saplanmanıza yol açabilir. Her zaman, gününüzün küçük bir kısmını yapmaktan hoşlandığınız işe adayın. Böylece daha sakin, daha rahat ve daha mutlu olabilirsiniz.

  1. Hayır Demeyi Öğrenin

Kariyerinizde ve özel hayatınızda birçok insan, beklentilerini karşılamanız ve onlar için bir şeyler yapmanız için size baskı uyguluyor olabilir. Bu çok zorlayıcı bir şey elbette. Yaptığınız tek şeyin insanları memnun etmek olduğunu hissedebilir ve asla gerçekte ne düşündüğünüzü söylemeyebilirsiniz. Eğer böyle bir durumun içindeyseniz kendinize iyi baktığınızı söylemek mümkün değil; sadece sürekli sınırlarınızı esnetiyorsunuz. Suçlu hissetmeden ve kontrollü bir şekilde nasıl hayır diyebileceğinizi öğrenin. Kendinize şunu sorun: “Ona evet demem aynı zamanda kendime hayır mı demek oluyor?” Aldığınız cevap çok açıklayıcı olacak.

  1. Duygularınız Üzerinde Çalışın

Kaygı, öfke, kırgınlık gibi duygularınızın büyüyüp sizi yutmasına izin vermeyin. Bunun yerine, ortaya çıktıkça onlara yakından bakın. Böylece onları yönlendiren ve kontrolünüze mani olan ya da sakinliğinizi yitirmenize neden olan şeyle başa çıkabilirsiniz. Eğer size yanlış geliyorsa yapmayın ya da kendinizi buna maruz bırakmayın.

  1. Dinlenin

Söylediğimiz şey, uyumaktan fazlası. Diğer insanlara, işe, ev işlerine ve sadece yaşamaya bir mola verin. Boş bir kabın içinden daha fazla şey alınamayacağını hatırlayın. Dinlenmek, vermenin ve yapmanın özünü geri getirir; bu nedenle kendinize yeterince dinlenme izni vererek iyi baktığınızdan emin olun.