Aşk, ağza sakız edildiği kadar kolay bir iş değil. Kalp çarpıntısını uzun tutmak için biraz emek harcamak gerekiyor. Size sevme ve sevilme duygularınızı ifade etmenin sonsuz olasılıklarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak 22 yol öneriyoruz.Yatsan

 1. Dinleyin 

Sadece dinlemeyi öğrendiğimizde, karşımızdaki kişiyle aramızdaki samimiyetin başka bir boyutuna kapı açmış oluyoruz. Unutmayın ki herkes, bölünmemiş bir dikkatle duyulmak ister. Bir de karşınızdaki âşık olduğunuz insansa bunu yapmaktan başka yolunuz yok.

 1. Yargılamayın 

Ona anlayış ve şefkat gösterdiğinizden emin olun. Sevdiğinizle konuşurken zihninizi açın ve yargılarınızdan kurtulun.

 1. Özverili olun 

Herhangi bir bencilce bakış veya kişisel çıkar gözetmeksizin sevmeyi öğrendiğimizde, kendimizi karşımızdakine çok daha yakın hissederiz. Ve işte ancak o zaman gerçek aşkın ne olduğunu anlayabiliriz.

 1. Bağışlayın 

Uzun süre kin beslerseniz, birini sevmeyi asla öğrenemezsiniz. Öfke veya dargınlığınızı sürdürmeyi alışkanlık haline getirirseniz başka biri tarafından sevilmenizi de engellemiş olursunuz. Birini derinden sevmek için affedici olmanız da gerekir.

 1. İnanın 

Başka birine verebileceğimiz en güzel hediye budur. Çoğu zaman kendi içinde göremediği değerleri ona göstermek için orada olduğunuzu hissettirin. Sevdiğiniz kişiyi cesaretlendirir ve ona olan güveninizi gösterirseniz daha büyük aşkla sarmalanacağınızı unutmayın.

 1. Sadık olun 

Birine âşık olmayı seçtiğimizde onun tek olduğuna inanırız. İşte o kişiye karşı daima sadık ve destekleyici olun. Sadakatsizlik, ilişkinizi bir daha iyileşmemek üzere mahvedebilir.

 1. Sevdiğinizi söyleyin 

Genellikle birlikte olmanın bunu gösterdiğini, duygularımızı ifade etmemize gerek olmadığını düşünüyoruz. Oysa “Seni seviyorum” son derece güçlü bir cümle. Sevginizi beslemek için her gün kullanın.

 1. Hatalarınızı kabul edin 

Hepimiz insanız, hata yaparız. Önemli olan bunu kabul edebilmek. Uygunsuz davranışınızdan kendinizi sorumlu tutmaktan kaçınmayın, yanıldığınızı kabul edin. Bunu yapmak, karınızdaki kişiyi de aynı şeyi yapmaya teşvik eder, bu da ilişkinizi zamanla sağlıklı hale getirir.

 1. Özür dileyin 

Çoğu kişi için “Özür dilerim”, söylemesi en zor cümlelerden biridir. Öyle olmamalı. Birini sevmeyi öğrenme sürecinde hatalar yapacak ve bunları tekrarlamamayı yolda öğreneceksiniz. Gerekli durumlarda özür dilemekten kaçınmayın.

 1. Olduğu gibi sevin 

Derinden sevmenin karşılığı sadece budur. Başka bir deyişle gerçek aşkın yolu, birini olduğu gibi sevmekten ve tamamen kabul etmekten geçer. Sevdiğiniz kişiyi değiştirmeye çalıştıkça yakınlaşmak yerine aranıza mesafeler koyarsınız.

 1. Romantizme zaman ayırın 

Siz sürekli aşağılanmasına bakmayın; romantizm bir ilişkinin özüdür. İçinizdeki tutkuya odaklanın ve bu duyguları mümkün olduğunca besleyin. Bir ilişkiyi bir arkadaşlıktan ayıran şeyin romantizm olduğunu unutmayın.

 1. Koşulsuz sevin 

İki kere düşünmeden verin, sevginin akabilmesi için kalbinizi açın. Her adımınızda sürekli ve ince ince hesap kitap yapıyorsanız birini sevmeyi öğrenemezsiniz.

 1. Hisleriniz hakkında dürüst olun 

Birini gerçekten sevdiğinizde kalbinizi sınırsız açarsınız. Ve hakikaten âşık olduğunuzda bağlılık ve dürüstlük en önemli yapıtaşlarıdır. Sevdiğinize sevginizi herhangi bir bahaneye başvurmadan gösterin, gerçek duygularınızı ifade etmekten vazgeçmeyin.

 1. Şaşırtın 

Hediyeler ve sürprizler, sevdiklerinize ne kadar değer verdiğinizi hatırlatmanın harika bir yoludur. Tabii öncelikle bu söylediklerimizin tamamen maddiyatla ilgili olduğu fikrinden kurtulmanız lazım. Yaratıcı olmanız ve kalbinizi koyarak hazırlamanız yeterli.

 1. Birlikte gülün 

Biriyle kalbinizin derinliklerinden gelerek güldüğünüzde, inanamayacağınız kadar çok yakınlaştığınızı hissetmişsinizdir. İçten bir kahkaha, birini nasıl seveceğinizi öğrenirken temel bileşenlerden biridir. Neşenizi saklamayın, onun yanında rahat ve mutlu hissettiğinizi gösterin.

 1. Uzlaşın 

Anlaşamadığınız durumlarda her zaman ortak bir zemin bulmaya çalışın. İstediğinizi elde etmenin yolları konusunda esnek olun ve inatçı bir tavır takınmaktan vazgeçin. Sizi bir araya getirecek şekilde hareket etmeyi seçin.

 1. Kendinizi sevin

Kendinizi sevmek önemli bir süreçtir, zaman alabilir ancak kesinlikle hem zihinsel hem de fiziksel olarak bu konuya öncelik vermelisiniz. Ancak kendinizi kabul edip severseniz karşınızdakini de aynı şekilde sevebilirsiniz. Hayatınızda kusursuzlaştırmanız gereken temel aşk budur, diğer her şey, kendinize olan sevginizin bir yansımasıdır.

 1. Alan verin 

Birini aşkla sevmenin en önemli gereklerinden biri, boşluklara da izin vermektir. Çiftler genellikle her anı birlikte geçirmenin derin bağlılık işareti olduğunu varsayar ancak bu yalnızca sağlıksız bir bağımlılığa yol açar. İnsanların öğrenmek, büyümek, gelişmek, kendi başına bir şeyler yapmak için bir alana sahip olmasına izin verin. Fazla sarılıp boğmayın.

 1. Saygı gösterin 

Birini sevdiğinizde ona kötü davranmak aklınızdan geçmemeli. Bazı fikirlerine katılmadığınız durumlar olabilir ancak bu, ona saygısız davranmanız veya görüşlerini göz ardı edebileceğiniz anlamına gelmez. Konu etrafında sağlıklı konuşmalar yapın. Birini derinden sevmenin bir göstergesi olarak gerektiğinde ödün verin, konuşurken de dürüst ve açık olun.

 1. Yükü paylaşın 

Size ihtiyaç duyacağını düşündüğünüz her yerde ona yardım teklif edin. Örneğin kariyerinde şahsi yükümlülükleri nedeniyle zor zamanlar yaşıyorsa ortak bir görev listesi oluşturmayı teklif edin. Sağlıklı rutinler oluşturarak hayatın bütününü paylaşın.

 1. Ortak ilgi alanları bulun 

Bağlantıyı koparmamak için en garantili yol, ortak ilgi alanlarına sahip olmaktır. İkinizin de dahil olabileceği hobiler bulun. Böylece hem sohbetleriniz gelişip derinleşir hem de birbirinizi daha iyi tanır ve daha güçlü bir bağ kurarsınız.

 1. İltifat edin 

Göze en küçük gibi görünen şeyler söz konusu olduğunda bile onu takdir edin. Giydiği bir şey, söylediği bir cümle, yaptığı bir jest; hiç fark etmez. Bir anda kendini daha canlanmış hissedeceğinden ve size daha fazla güveneceğinden emin olabilirsiniz.